Wiadomości 25 lis

36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znajduje się w naszym kraju. Polacy jako główny powód smogu wskazują transport i przemysł, choć w rzeczywistości emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za 84% rakotwórczego benzo(a)pirenu. Wyniki badania GFK Polonia, przeprowadzonego na zlecenie marki Isover, wskazują, że 78% Polaków opalających domy węglem lub drewnem uważa, że problem smogu ich nie dotyczy. Tylko 32% Polaków, jako główne źródło smogu, wskazuje ogrzewanie budynków.

Jak podaje Polski Alarm Smogowy, emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za 84% rakotwórczego benzo(a)pirenu. W raporcie marki Isover „Polska ocieplona” podkreślono, że ponad 88% emisji pyłu zawieszonego PM10 jest związana z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Tymczasem średni koszt ogrzewania domu jednorodzinnego to 3680 zł na sezon, co stanowi ponad 10% rocznego budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego. Na ogrzewanie wydajemy 60% więcej niż średnia w EU. Powodem jest niewystarczający poziom izolacyjności termicznej budynków. Nawet 4 mln spośród ponad 5,5 mln polskich domów wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Termomodernizacja może ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 69%, co daje nie tylko ogromną oszczędność, ale i realnie przekłada się na poprawę jakości powietrza. – Jeżeli w każdym budynku jednorodzinnym poddanym kompleksowej termomodernizacji, przyjmiemy roczne ograniczenie zużycia energii na poziomie 21,6 MWh, to w skali kraju da nam to oszczędności 310 mln GJ, co stanowi ekwiwalent 10,7 mln ton węgla kamiennego. W ten sposób możemy ograniczyć emisję CO2 o ponad 28 mln ton rocznie, a pyłu zawieszonego o ponad 118 tysięcy ton rocznie – wylicza Henryk Kwapisz, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Saint-Gobain.

Efektem modernizacji termicznej domów jest też poprawa akustyki (izolacyjność nawet o 22 decybele) oraz utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz. Realnym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z programu „Czyste powietrze”. Do 2029 roku rząd przeznaczy ponad 102 mld zł na termoizolację oraz wymianę pieców i okien w budynkach jednorodzinnych, których właściciele złożą stosowny wniosek. Dofinansowanie może wynieść nawet 90% inwestycji.

– Efektywna termomodernizacja uwzględnia odpowiednią kolejność działań. Zanim zdecydujemy się na wymianę pieca, powinniśmy ocieplić wszystkie przegrody zewnętrzne  oraz wymienić okna i drzwi. To pozwoli nam dobrać piec o mniejszej mocy, adekwatnej do zmniejszonego, dzięki ociepleniu, zapotrzebowania na energię. Tylko tak przeprowadzone prace mogą przynieść oszczędności od 2 do ponad 8 tys. zł rocznie w zależności od wykorzystywanego paliwa – wyjaśnia Anna Gil, kierownik Biura Doradztwa Technicznego Isover.


Koszt kompleksowej termomodernizacji przeciętnego polskiego domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 144 mkw. może się wahać pomiędzy 350 do 500 zł za 1 mkw., w skali całego budynku będzie to wydatek od 50 000 do 72 000 zł. Największa liczba domów wymagająca termomodernizacji znajduje się w województwie lubuskim i warmińsko-mazurskim, a najmniejsza w mazowieckim i śląskim.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście