Wiadomości 12 mar
Targi ISH - o tym się mówi w 2019 roku

Efektywne wykorzystanie energii jest jednym z najważniejszych tematów naszych czasów. ISH jest najważniejszym źródłem inspiracji dla przyszłościowej technologii usług budowlanych. Oferując rozwiązania w zakresie ogrzewania, klimatyzacji i automatyzacji systemów, pomieszczeń i budynków.

Nowoczesne systemy grzewcze

 Branża grzewcza posiada szerokie portfolio wysokowydajnych rozwiązań zarówno do prac renowacyjnych, jak i nowych.

Systemy hybrydowe umożliwiają nam osiągnięcie wysokiego poziomu wydajności i włączenie energii odnawialnej. Pompa ciepła stosowana w połączeniu z kotłem kondensacyjnym jest jedną z form systemu hybrydowego. Pompa ciepła przejmuje częściowe obciążenie w okresach, gdy istnieje ograniczone zapotrzebowanie na ciepło. Gdy potrzebna jest większa ilość ciepła, kocioł kondensacyjny pochłania szczytowe zapotrzebowanie. Podobnie, pompa ciepła może być połączona z kotłem na paliwo stałe, na tej samej zasadzie. Połączenie agregatu skraplającego z instalacją solarną to kolejny przykład systemu hybrydowego, który można zamontować zarówno w istniejących budynkach, jak i w nowych budynkach. Nowe konstrukcje polegają na tym, że pompy ciepła są jedyną formą ogrzewania ze względu na ograniczone zapotrzebowanie na ciepło. Jeśli operator chce wysokiego stopnia niezależności pod względem źródeł energii, pompę ciepła można połączyć z instalacją fotowoltaiczną (fotowoltaiczną), a tym samym wykorzystywać energię elektryczną wytwarzaną samodzielnie do celów grzewczych.

W przyszłości pompy ciepła będą mogły być używane w połączeniu z systemem PV (fotowoltaicznym) i magazynem elektrycznym jako serce systemu zarządzania energią w domu (HEMS). Menedżer energii koordynuje równowagę między produkcją a użytkowaniem. Instalacja PV zapewnia tanią energię elektryczną do zasilania elektrycznej pompy ciepła. Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej zwiększa wydajność i opłacalność całego systemu. Nadmiar energii elektrycznej generowanej przez energię słoneczną, który nie jest natychmiast wykorzystywany w budynku, służy do ładowania akumulatora.

I wreszcie, technologia ogrzewania ogniw paliwowych stanowi szczególnie wydajne rozwiązanie do dostarczania ciepła. Technologia ta wykorzystuje energię chemiczną w paliwie - na przykład gazie ziemnym - i przekształca ją w prąd elektryczny i ciepło. Ogniwa gazowe są niezwykle wydajne i ograniczają emisję CO2. Z tego powodu istnieją pewne szczególnie atrakcyjne dotacje na technologię ogniw paliwowych.

Wszystkie nowoczesne generatory ciepła mają teraz interfejs internetowy i dlatego mogą być sterowane za pomocą aplikacji na tablecie lub smartfonie. To nie tylko zwiększa komfort i wygodę, ale także oznacza dodatkowe potencjalne oszczędności energii.

Cyfrowa technologia ogrzewania: wygodna, wygodna, wydajna i przyszłościowa

Cyfryzacja jest jednym z kluczowych problemów, przed którymi stoi obecnie przemysł grzewczy. Na targach ISH 2019 producenci proponują wiele „rozwiązań cyfrowych” i „systemów cyfrowych”. Wszystkie one oferują operatorom systemów grzewczych nie tylko większy komfort i wygodę, ale także umożliwiają dodatkowe potencjalne oszczędności w zużyciu energii. A to oznacza nowe możliwości i możliwości dla branży HVAC i hydrauliki. Przede wszystkim jednak cyfryzacja technologii grzewczych będzie głównym czynnikiem przyczyniającym się do sukcesu rewolucji energetycznej i grzewczej.

Nowoczesne urządzenia grzewcze mają dziś łączność z Internetem. Niektóre z tych dostępnych na rynku mogą być również zmodernizowane. Operatorzy systemów grzewczych odbierają teraz swoje smartfony i uruchamiają aplikację grzewczą, zamiast walczyć ze skomplikowanym systemem programowania i sterowania. Ogrzewanie można łatwo i wygodnie regulować za pomocą smartfona, zarówno z wnętrza domu, jak i z odległości. Ma to również duży wpływ na  także oszczędność energii. Stan wszystkich systemów instalacji grzewczej może być monitorowany przez cały czas. Można na przykład wyświetlać dane z instalacji solarno-termicznej wraz z, powiedzmy, rocznymi danymi dla pompy ciepła lub wkładem ciepła ziemnego i środowiskowego - a wszystko to w formie cyfrowej za pośrednictwem rozwiązania informatycznego. Ponadto można gromadzić dane dotyczące obecności i nieobecności mieszkańców oraz dostosować działanie ogrzewania do tych danych. Dzisiejsze niezwykle dokładne lokalne informacje o pogodzie mogą być wprowadzane do cyfrowego systemu sterowania ogrzewaniem za pośrednictwem internetowych usług pogodowych i działania ogrzewania zoptymalizowanego do zmieniających się warunków pogodowych. Według badania Instytutu Techniki Budowlanej w Dreźnie (Institut für technische Gebäudeausstattung - ITG Dresden) zleconego przez Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Grzewczego (Bundesverband der Deutschen Heizungsindustrie - BDH), cyfryzacja technologii grzewczych mogłaby potencjalnie przynieść oszczędności do 15 procent.

Istnieją także nowe możliwości dla branży HVAC i hydrauliki. Jeśli operator systemu tego sobie życzy, instalatorzy mogą zorganizować dostęp do serwera producenta. Następnie dostępna jest szeroka gama dodatkowych aplikacji, które umożliwiają ścisłe monitorowanie i sprawdzanie systemu grzewczego. W związku z tym w rzadkich przypadkach awarii specjalista lub kobieta mogą zdalnie zdiagnozować problem. Zarządzanie częściami zamiennymi, jak również procedury wewnętrzne, można odpowiednio zoptymalizować. 

Funkcje internetowe do ogrzewania: niezbędny element w łączeniu międzysektorowym

Cyfrowa technologia ogrzewania ma również ważną rolę do odegrania, jeśli chodzi o modernizację systemów energetycznych w celu zwiększenia ich efektywności oraz włączenia i integracji energii odnawialnej. Jeśli chodzi o współpracę międzysektorową, innymi słowy połączenie rynku elektrycznego, ruchu drogowego i ogrzewania, energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii będzie w przyszłości coraz częściej wykorzystywana jako źródło ciepła na rynku ogrzewania. W każdym przypadku energia elektryczna wytwarzana przez wiatr i słońce jest niestabilna, tj. Nie zawsze jest dostępna w tych samych ilościach. I tu właśnie przemysł grzewczy oferuje inteligentne i cyfrowe rozwiązania techniczne.

Producenci ISH zaprezentują szereg systemów, które łączą różne komponenty i źródła energii w inteligentną, cyfrową sieć. W ten sposób, na przykład, energia elektryczna i gaz ziemny lub olej mogą być wykorzystane do stworzenia podwójnego zabezpieczenia w systemie hybrydowym. Pompa ciepła dostarcza częściowe obciążenie wymagane latem, podczas gdy szczytowe zapotrzebowanie jest absorbowane przez kocioł kondensacyjny. Inteligentny system sterowania reguluje optymalne współdziałanie komponentów. W celu uzupełnienia systemu można dodać instalację fotowoltaiczną, która jest również połączona za pomocą inteligentnej jednostki sterującej.

Domowe systemy zarządzania energią (HEMS) idą o krok dalej w „inteligentnym domu” przyszłości. Sercem tego systemu jest również pompa ciepła połączona z instalacją fotowoltaiczną. Inne elementy mogą obejmować stację ładującą dla samochodu elektrycznego, magazyn termiczny lub elektryczny, a także inne urządzenia. Centralny kierownik ds. Energii reguluje sieciowe źródła energii i obszary zużycia, optymalizując zarówno koszty, jak i ślad emisji CO2. Wszystko to sprawia, że ​​budynek ma wysoki stopień autonomii.

Znaczenie powietrza w ISH: dobra jakość powietrza się opłaca
Ludzie spędzają ponad 80 procent swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach - w domu, w miejscu pracy, studiu fitness, kinie, restauracji lub innych instytucjach. We wszystkich tych miejscach dobre powietrze jest ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Co jednak sprawia, że ​​jakość powietrza w pomieszczeniach jest dobra? Od czego to zależy? A jak można to zagwarantować?

Jeśli zamieszkałe przestrzenie nie mają żadnych konkretnych zanieczyszczeń o wysokich stężeniach substancji niebezpiecznych, takich jak np. wydzielanych w procesach produkcyjnych, wówczas kluczowym zanieczyszczeniem, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu jakości powietrza, jest zawartość CO2. Wiele badań wykazało, że od stężenia w powietrzu około 1500 ppm CO2 w górę, zdolność ludzi do koncentracji znacznie się zmniejsza. Ponieważ ludzie co godzinę wydalają około 20 litrów CO2 do otaczającej atmosfery, po prostu oddychając, niebawem osiąga się znacznie wyższe wartości w salonach, miejscach pracy i klasach. W przepisach dotyczących miejsca pracy ASR 3.6 niemieckie stowarzyszenia ubezpieczeniowe pracodawców zalecają zatem, aby w celu wykluczenia jakiejkolwiek możliwości uszkodzenia zdrowia poziomy stężenia CO2 były stale utrzymywane poniżej 1000 ppm. Jest to również zalecane w wielu innych normach i wytycznych.

Oprócz CO2 istnieją inne substancje, które również zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniach, a tym samym powietrze, którym oddychamy: na przykład emanacje z materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz, takie jak kleje i wykładziny. Dlatego te i inne substancje powinny być usuwane z wnętrza.

Urządzenia i instalacje o jakości powietrza wewnętrznego: pożegnanie z zanieczyszczeniami

Bez wątpienia w wielu przypadkach zadowalającą jakość powietrza w pomieszczeniach można uzyskać po prostu otwierając okno lub dwa; ale to nigdy nie jest trwałe rozwiązanie. Napływ zimnego powietrza w zimie lub gorącego powietrza w lecie niszczy bilans energetyczny budynku. Ponadto otwarcie okna w wielu lokalizacjach w centrum miasta nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na hałas lub niską jakość powietrza zewnętrznego. Trwałym rozwiązaniem zapewniającym dobrą jakość powietrza jest tylko zaawansowana technologia jakości powietrza - innymi słowy, systemy wentylacyjne odpowiednie dla mieszkań i miejsc pracy. W przypadku takich systemów niezbędna ilość powietrza zewnętrznego, która jest wymagana dla odpowiedniego poziomu jakości powietrza w pomieszczeniach, jest dokładnie obliczana, biorąc pod uwagę liczbę ludzi i powierzchnię. Powietrze to jest następnie przetwarzane w urządzeniu wentylacyjnym w celu usunięcia cząstek stałych, kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń. Jest filtrowany, a następnie rozprowadzany do pomieszczeń w budynku za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych. W tym samym czasie przestarzałe powietrze jest usuwane z pomieszczeń. Ciągłe odnawianie powietrza prowadzi do stale dobrej jakości, nienagannie czystego powietrza - i bez potrzeby zakłóceń związanych z otwieraniem okien.

Takie rozwiązania technologiczne dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach oferują inne pozytywne korzyści w stosunku do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza: w zależności od zapotrzebowania na ogrzewanie lub chłodzenie, powietrze zewnętrzne zasysane do wentylatora przez wentylator może być chłodzone, ogrzewane, nawilżane lub de - osuszone, aby zapewnić komfortową temperaturę i środowisko ludziom wewnątrz budynku. Wszystkie urządzenia wentylacyjne są wyposażone w systemy odzysku ciepła, które są w stanie usunąć do 90 procent energii cieplnej ze zużytego powietrza wywiewanego. W ten sposób ogrzewają lub chłodzą powietrze wlotowe. Ten system odzyskiwania ciepła oszczędza znaczne ilości energii na ogrzewanie i chłodzenie.

Te przełomowe postępy w technologiach chłodniczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych można doświadczyć z pierwszej ręki w ISH i stanowią centralny element obszaru energetycznego. Z ponad 2500 wystawców, ISH jest największym na świecie pokazem połączenia wody i energii. Odbędzie się w dniach 11-15 marca 2019 r. We Frankfurcie nad Menem z nową sekwencją dni (od poniedziałku do piątku). Zarówno niemieccy, jak i międzynarodowi liderzy rynku oraz wiodące firmy technologiczne będą koncentrować się na takich tematach, jak jakość powietrza w pomieszczeniach, cyfrowa technologia ogrzewania i IoT w odniesieniu do automatyki budynku. Jednocześnie nacisk zostanie położony na liczne innowacje, które pomogą chronić zasoby naturalne. ISH jest ponadto największym na świecie salonem nowoczesnych koncepcji łazienkowych i zrównoważonych, długoterminowych rozwiązań w branży sanitarnej.

Technika chłodnicza, klimatyzacyjna i wentylacyjna 
Jakość powietrza w pomieszczeniach, koncentruje się między innymi na nowoczesnych systemach wentylacyjnych, jak również na scentralizowanych i zdecentralizowanych rozwiązaniach zarówno dla nowych budynków, jak i odnowionych nieruchomości.

Ogrzewanie drewnem: rozwiązania z przyszłością dla istniejących domów i nowych budynków

Ludzie ogrzewają drewno od niepamiętnych czasów. Mimo to jest to paliwo, które jest bardzo przyszłościowe, a nawet neutralne pod względem CO2 - przynajmniej pod warunkiem, że jego użycie idzie w parze ze zrównoważonym zalesianiem. Ale oczywiście właściwa technologia jest koniecznością. Poszczególne piece można dziś zintegrować z „inteligentną” infrastrukturą istniejącego lub nowego systemu grzewczego - oraz z wyraźną, dostrzegalną dodatkową wartością pod względem zużycia energii. Oprócz tego lokalna dostępność, bezpieczeństwo dostaw i przytulny płomień w salonie są mocnymi argumentami za palnikami na drewno i podobnymi.

Urządzenia na paliwo stałe do indywidualnych wymagań: palniki na drewno, palniki na pelety lub zamknięte piece murowe i kaflowe?

W związku z rosnącymi cenami ropy naftowej, instalacja nowoczesnego kominka lub palnika na drewno może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania, a jednocześnie pomóc w stworzeniu atmosfery dobrego samopoczucia w budynku. Tymczasem decyzje muszą być podejmowane między poszczególnymi jednostkami, takimi jak palniki na drewno i palniki na pelety, lub z drugiej strony, piece murowane, które zostały zbudowane przez rzemieślników na miejscu.

Nowoczesne palniki na drewno to elementy produkcyjne wykonane ze stali lub żeliwa. Mają jedną lub więcej przezroczystych szyb, które pozwalają cieszyć się płomieniami. Często pokryte blachą stalową, kamieniem naturalnym lub ceramiką, nagrzewają się bardzo szybko i dają przyjemne ciepło w bardzo krótkim czasie. Palniki drewniane można instalować w każdym domu, w którym znajduje się odpowiedni komin. Profesjonalny instalator zajmie tylko kilka godzin.

Palniki na pelety mogą zapewnić pełnoprawne ogrzewanie pomieszczeń i na pierwszy rzut oka wyglądają jak tradycyjne palniki na drewno lub piece kaflowe. Pod względem zarówno sposobu ich budowy, jak i stosowanej technologii, są one jednak zasadniczo różne, ponieważ piec do spalania pelet jest zasilany małymi „drewnianymi pałeczkami” wykonanymi ze sprasowanych wiórów drzewnych i trocin. Paliwo jest podawane automatycznie: pelety są dostarczane do komory spalania ze zbiornika magazynowego, który jest zwykle zintegrowany z piecem, za pomocą przenośnika ślimakowego, a następnie zapalany elektronicznie. Termostat może kontrolować ilość paliwa i powietrza wlotowego, aby osiągnąć i utrzymać żądaną temperaturę w pomieszczeniu. W zależności od wielkości zbiornika i wstępnie ustawionej mocy cieplnej piec na pelety może pracować przez kilka dni bez konieczności ponownego napełniania.

Piece kaflowe są budowane przez producenta na miejscu, a każdy z nich jest dostosowany do indywidualnego środowiska domowego. Płytki są jednak nie tylko ozdobą; ponieważ tworzą ceramiczną kurtkę wokół pieca, zwiększają jego zdolność do magazynowania ciepła. Ten rodzaj pieca dzieli się na dwa odrębne typy: piec opalany podłogą i piec kaflowy z ciepłym powietrzem. Istnieją również rozwiązania, które obejmują połączenie obu. Piec opalany podłogą zbudowany jest z solidnego muru, przy użyciu dużej ilości - czasem więcej niż tony - materiału ceramicznego, który dobrze magazynuje ciepło. Kłody są spalane bezpośrednio na podłodze komory spalania. Ze względu na wysoką masę termiczną piec może zatrzymywać ciepło do 24 godzin, dla których potrzebuje tylko jednego napełnienia odpowiednią ilością kłód.

Piec kaflowy z ciepłym powietrzem jest nowoczesną wersją, ponieważ nagrzewa się szybciej i dostarcza ciepło już po krótkim czasie. Wewnątrz znajduje się wyprodukowany przemysłowo palenisko ze stali lub żeliwa. W połączeniu z drugorzędnymi powierzchniami grzewczymi z metalu zapewnia to szybkie ogrzewanie lub, w przypadku ceramicznego zasobnika ciepła, tworzy długotrwałe ciepło.

Murowany kominek, podobnie jak piec kaflowy z gorącym powietrzem, ma nowoczesną kominek z przezroczystą szybą przednią, dzięki czemu skupiamy się na tym, aby móc cieszyć się ogniem. Oprócz różnych wersji z tylko jedną szybą ze szkła żaroodpornego dostępne są teraz wersje przezroczyste, które mogą pełnić funkcję dzielnika pomieszczenia. Palenisko zapewnia całkowite spalanie, a zatem odpowiednie dla środowiska. Zapewnia również niską emisję i minimalne straty ciepła. Jednocześnie, podobnie jak piec kaflowy z ciepłym powietrzem, można go również łączyć z dodatkowymi powierzchniami grzewczymi.

Rewolucja energetyczna w domu: pompy ciepła 

Dzięki połączeniu pompy ciepła lub instalacji solarno-termicznej i nowoczesnego kominka zarówno systemy ogrzewania pomieszczeń, jak i ciepłej wody będą zasilane w sposób ciągły energią odnawialną i neutralną pod względem emisji CO2.

W Niemczech jest około 50 producentów oferujących ponad 1000 różnych urządzeń. Podczas gdy palniki na drewno i piece na pelety są wolnostojącymi pojedynczymi jednostkami i mogą być szybko instalowane lub usuwane, wbudowane paleniska i kaflowe piece murowe są, z konieczności, indywidualnie projektowanymi jednostkami, które są konstruowane i instalowane ręcznie przez producenta pieca. Wszystkie urządzenia na paliwo stałe można obsługiwać równolegle do pompy ciepła lub instalacji solarno-termicznej, a nawet połączyć w jeden system obejmujący wszystkie urządzenia.

Powietrzna pompa ciepła, która zbiera dostępne ciepło z otaczającego powietrza zewnętrznego i przekształca je w energię grzewczą, jest teraz instalowana w jednym z trzech nowych budynków w Niemczech. Powód jest prosty: za każdy kilowat energii elektrycznej wytwarzają średnio przez cały rok cztery razy więcej energii grzewczej. Wydajność tych jednostek zależy jednak od temperatury otoczenia i wymaganych poziomów ogrzewania. W ostrych mrozach - kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe - powietrzne pompy ciepła nie są już w stanie wydajnie pracować. W takich przypadkach elektryczny element grzejny włącza się i dostarcza ciepło zarówno do ciepłej wody użytkowej, jak i do systemu grzewczego, chociaż prowadzi to do wysokich rachunków za prąd. Jeśli temperatura zewnętrzna jest niska, to szczególnie uzasadnionym ekologicznie i ekonomicznie jest uzupełnienie systemu grzewczego o wkładkę opalaną drewnem w kominku, palniku na drewno lub piecu na pellet.

Wydajna kombinacja: systemy solarne i mokre paliwo stałe

Na naszej szerokości geograficznej energia słoneczna może pokryć wszystkie nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę od maja do września. W innych miesiącach musimy skorzystać z dodatkowych systemów ogrzewania. I to jest właśnie czas, kiedy poszczególne palniki na drewno zapewniają przytulne ciepło w pokojach dziennych i przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. Ci, którzy chcą pójść o krok dalej, mogą wybrać mokry system z urządzeniem na paliwo stałe i zainstalować wymiennik ciepła, często nazywany „płaszczem wodnym”. Po ogrzaniu kominka woda ogrzana przez płomienie jest doprowadzana do sieci grzewczej i dostarczana do zasobnika ciepłej wody. Jeśli, na przykład, ludzie wypuszczają ogień w nocy, wtedy zbiornik buforowy przejmuje kontrolę nad ciepłem. Zbiornik buforowy składa się ze zbiornika wypełnionego wodą, który przechowuje wszelką nadwyżkę, nie wymaganą energię, w celu późniejszego uwolnienia go do systemów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Promowanie mokrych systemów opartych na piecu na pelet, pompach ciepła i instalacjach solarnych.

Ponieważ, w przeciwieństwie do spalania innych paliw kopalnych, ogrzewanie energią regeneracyjną nie przyczynia się do globalnego ocieplenia, ekologiczny system grzewczy ma ważną rolę do odegrania w ochronie klimatu.

Ogrzewanie drewnem 

Ogrzewanie drewnem ma wiele zalet - zarówno dla dobrego samopoczucia ludzi, jak i dla klimatu. Poprzez spalanie drewna chronimy naturalne zapasy paliw kopalnych; drewno jest zatem ważnym kamieniem węgielnym w osiąganiu celów ochrony klimatu. 

Inteligentne budynki i przestrzenie, IoT: nowe ścieżki w automatyzacji budynków

Budynki o wysokiej wydajności - zarówno nowe, jak i stare - są przyszłością. Internet przedmiotów (IoT) pojawił się w naszym codziennym życiu, a wraz z nim także w naszych budynkach. Integracja elementów w budynkach w uniwersalną, cyfrową sieć może zaoszczędzić wiele energii. Codzienne procesy wewnątrz i na zewnątrz budynków mogą być zatem skutecznie połączone ze sobą za pomocą centralnej jednostki sterującej. Na przykład inteligentne planowanie metra w Tokio równoważy godziny szczytu, dzięki czemu piesi i pojazdy niepotrzebnie nie krzyżują się ze sobą, pomagając w ten sposób ludziom dotrzeć do odpowiedniego transportu.

Inteligentne budynki

„Inteligentne budynki” są wyposażone w interfejsy do innych inteligentnych budynków i odpowiedniej infrastruktury, a także w „inteligentną sieć”, tj. „Inteligentne” dostawy energii elektrycznej. Są w stanie komunikować się dwustronnie przez wszystkie te interfejsy. Celem jest optymalizacja indywidualnego zużycia bez poświęcania komfortu, a także stabilizacja „inteligentnej sieci”. W centrum uwagi znajduje się również zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez różne możliwości magazynowania energii. I nie ma znaczenia, czy energia jest przechowywana termicznie czy elektrycznie. Stosowanie elastycznych taryf za energię elektryczną, wytwarzanie energii na miejscu i wcześniejsze prognozy zużycia są kolejnymi typowymi cechami takiego systemu. „Inteligentna” automatyzacja budynku wymaga optymalizacji zależnej od liczby osób w samym budynku. Inteligentne budynki pomagają również ludziom odnaleźć drogę, wykorzystując nowe technologie, takie jak wewnętrzny system pozycjonowania.

Inteligentne przestrzenie

Mniejsze jednostki zajmujące się inteligentnymi systemami automatyki budynkowej, „inteligentne przestrzenie”, zapewniają pomieszczenia biurowe i robocze wraz z niezbędną infrastrukturą, w tym na przykład sieć, drukarki, skanery, telefony, projektory cyfrowe, pokoje konsultacyjne, ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i światło według potrzeb. Nacisk położony jest na wydajność. Operatorzy „inteligentnych przestrzeni” to często wykonawcy, którzy planują, budują i uruchamiają je od samego początku. W rezultacie, w przeciwieństwie do normalnych procedur planowania obejmujących różne zawody, różne funkcje, takie jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, światło i cień, a także kontrola dostępu są postrzegane - i planowane - jako część kompletnego systemu. Oznacza to, że możliwe jest dostosowanie przestrzeni roboczych do indywidualnych wymagań każdego użytkownika, a co za tym idzie zwiększenie wydajności w wyniku większego samopoczucia.

Jedna z powszechnie akceptowanych definicji Internetu przedmiotów mówi o „wizji technicznej integracji urządzeń wszelkiego rodzaju w uniwersalnej sieci cyfrowej”. Zgodnie z tym, przedmioty codziennego użytku otrzymają unikalny identyfikator, dzięki któremu mogą być reprezentowane i adresowane w Internecie. W ten sposób świat rzeczy zostanie połączony ze światem danych. W rezultacie Internet przedmiotów pokaże trzy właściwości: jest wszechobecny, rzeczy, które w nim są, są w dużej mierze niewidoczne - a jednak każdy zachowuje się autonomicznie.
We wszystkich działaniach dotyczących inteligentnych budynków i Internetu przedmiotów bezpieczeństwo inwestycji jest priorytetem. Ważną cechą - aby zapewnić, że inteligentny budynek pozostanie wydajny przez cały cykl życia - jest monitorowanie danych budynku. Odbywa się to przede wszystkim poprzez samą technologię usług budowlanych, ale również musi być sprawdzana cyklicznie przez ekspertów.

Zasadniczo budynki są stale wykorzystywane do różnych celów, rozbudowywane lub modernizowane. W ciągu kilku dziesięcioleci stawia to ogromne wymagania inżynierii usług budowlanych. W tym zakresie triumf IoT nie zmienia wymagań funkcjonalnych, ale rzeczywiście zmienia technologię, która zapewnia taką funkcjonalność.

 

Tagi: ISH 2019