Wiadomości 26 sty 2023
Startuje rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy | Strefa Inwestora

Budimex został wykonawcą rozbudowy teatru muzycznego w Bydgoszczy. Opera Nova powiększy się o tzw. czwarty krąg. W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się m.in. sala z widownią na 485 osób i sala kinowa na 205 miejsc. Kontrakt o wartości 116 mln zł obejmuje również budowę dwupoziomowego parkingu podziemnego.

Powierzchnia użytkowa nowego obiektu Opery Nova wyniesie 5730 m kw. Na czterech kondygnacjach czwartego kręgu Opery (połączonego z budynkiem głównym na kilku poziomach), będzie się mieścić sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali - maksymalna liczba widzów to 485 osób. W budynku znajdzie się także przestrzeń wielofunkcyjna - poszerzenie foyer budynku głównego, przestrzeń wystawiennicza, sala kinowa dla 205 widzów, a także powierzchnie o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy. Powstanie też dwupoziomowy parking podziemny na 228 miejsc z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem głównym Opery oraz z czwartym kręgiem.

Za realizację prac budowlanych odpowiadać będzie firma Budimex, kontrakt opiewa na kwotę 116  mln zł brutto. Prace budowlane zajmą około 2,5 roku.

Budowę istniejących trzech kręgów Opery Nova rozpoczęto w 1973 roku. Ukończenie obiektu opóźniało się z powodu wysokich kosztów jego budowy oraz braku materiałów i wykonawców. W latach 80. XX wieku czasowo zaprzestano nawet prac budowlanych. Gmach w formie trzech koncentrycznych kręgów został zaprojektowany przez prof. dr arch. Józefa Chmiela i profesora Politechniki Gdańskiej dr inż. arch. Andrzeja Prusiewicza. W największym, pierwszym kręgu, przeznaczonym dla publiczności, znajdują się między innymi: sala kameralna na 189 miejsc oraz duża sala  z amfiteatralną widownią na 803 miejsca.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu