Wiadomości 13 sie
Startuje konkurs na Centrum Muzyki w Krakowie

Województwo Małopolskie wspólnie z Gminą Miejską Kraków ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki w Krakowie. Obiekt ma pomieścić kilka sal koncertowych i multimedialnych, sale prób i restaurację. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na początek grudnia tego roku.

Centrum Muzyki ma powstać do 2024 roku przy ul. Skrzatów w Krakowie – jego siedziba będzie usytuowana pomiędzy Bulwarem Kurlandzkim, nasypem kolejowym i terenem Akademii Muzycznej. Koszt całego projektu szacuje się na ok. 265 mln zł.

Ogłoszony właśnie konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma przyciągnąć projektantów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy – pula nagród w konkursie to w sumie 300 tys. zł, z czego zwycięscy przypadnie 150 tys. zł. Chęć udziału w konkursie można zgłosić do 3 września br., a projekty konkursowe trzeba przygotować do 19 listopada. Rozstrzygnięcie zaplanowano na początek grudnia tego roku.

Rozpisując konkurs, Województwo Małopolskie i miasto Kraków zarysowało najważniejsze wymagania, jakie musi spełniać projekt na siedzibę Centrum Muzyki. W obiekcie mają się pojawić nowoczesne sale koncertowe – z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. Miejska Sala Koncertowa (miesząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (270-300 słuchaczy). W projekcie budynku musi się również znaleźć miejsce na przestronne sale prób, salę multimedialną, a także przestrzeń edukacyjną czy restaurację. Zakłada się, że powierzchnia użytkowa całego obiektu będzie miała 28 000 mkw.

Konkurs obejmuje też projekt parku, który ma otaczać Centrum Muzyki. Według wytycznych, teren ten ma być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Grzegórzki - rejon ulicy Skrzatów. Jurorzy będą też zwracać uwagę na to czy w koncepcji zostaną uszanowane obecnie rosnące na tym terenie drzewa, a także pozostałości po zabudowaniach Twierdzy Kraków.

Oceniająca prace konkursowe komisja będzie zwracać uwagę nie tylko na oryginalność rozwiązań architektonicznych, ciekawą bryłę, która dobrze wkomponuje się w otoczenie (w tym zaplanowany w sąsiedztwie kompleks akademicki Akademii Muzycznej), walory akustyczne, ale także na ekologiczne aspekty inwestycji. Mile widziane będą więc rozwiązania technologiczne, które sprawią, że Centrum Muzyki będzie nowoczesne, energooszczędne i mało uciążliwe dla środowiska.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

gift