Wiadomości 30 lip
Startuje budowa Morskiego Centrum Nauki | Inwestycje Szczecin

Generalny wykonawca Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie podpisał umowę na realizację inwestycji i przejął plac budowy. Realizacja obiektu przypominającego bryłę statku potrwa 20 miesięcy.

Przetarg na generalnego wykonawcę został ogłoszony w lutym 2019 r. Przedmiotem zamówienia była realizacja robót budowlanych Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha przy ulicy Wendy 6 w Szczecinie. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wpłynęły oferty firm:  Mirbud, Budimex, FHU Multi Projekt oraz Erbud, która zaoferowała najniższą cenę - 91 mln zł brutto. Cena realizacji inwestycji przekraczała założenia kosztorysu, w którym znalazła się kwota 66 mln zł. W czerwcu br. zarząd i radni Województwa Zachodniopomorskiego wyrazili zgodę na zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Zachodniopomorskiego i zwiększenie finansowania projektu o 8 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego i przesunięciu 11 mln zł z budżetu województwa. Dzięki temu możliwe było podpisanie umowy z generalnym wykonawcą.

W Morskim Centrum Nauki na ok. 8 tys. mkw. zaplanowano przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. W obiekcie znajdzie się łącznie ponad 200 eksponatów związanych z morzem i wodą. Dodatkowo będą tam pracownie: biologiczno–chemiczna, fizyczno–mechatroniczna i modelarnia, planetarium i  ogólnodostępny taras na dachu.

Autorem projektu architektonicznego jest Piotr Płaskowicki PPA Architekci. Centrum swoim kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 metrów. Obiekt będzie składał się z trzech naziemnych kondygnacji, piętra technicznego oraz szatni znajdującej się w podziemnej części. Morskie Centrum Nauki będzie budowane według certyfikacji LEED.

Generalny wykonawca - firma Erbud - ma 20 miesięcy na zakończenie inwestycji. Pierwsze efekty prac – palowania i wylewania fundamentów, mają być widoczne pod koniec roku, a w listopadzie wmurowany będzie kamień węgielny. Za rok, w lipcu ma być już gotowy budynek w stanie surowym. Zakończenie wszystkich prac przewidziano w pierwszej połowie 2021 roku.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście