Słupsk i Danfoss Poland działają na rzecz rozwoju inteligentnego miasta
Robert Biedroń, Prezydent Miasta Słupska oraz Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland podpisali dzisiaj porozumienie na rzecz budowania potencjału inteligentnego miasta. Deklaracja współpracy przewiduje wolę współdziałania na rzecz budowania wizji Słupska jako miasta inteligentnego, wysoce efektywnego energetycznie.
Miasta są odpowiedzialne za około 60-80% globalnego zużycia energii, będąc tym samym odpowiedzialnymi za ¾ globalnej emisji dwutlenku węgla. W inteligentnym mieście przyszłości kluczową rolę odgrywają budynki – efektywne energetycznie, połączone, potrafiące odpowiednio reagować na popyt oraz podaż energii. Budynki, które nie tylko konsumują energię, ale również mogą ją produkować, zarówno na własne potrzeby, jak i dostarczając ją sąsiadom. Mając na uwadze przyjęte zobowiązania międzynarodowej oraz europejskiej polityki klimatycznej, a także cele zrównoważonego rozwoju, Słupsk oraz Danfoss Poland będą dążyć do istotnego zmniejszenia zużycia energii w mieście, poprawy komfortu cieplnego mieszkańców oraz redukcji problemu ubóstwa energetycznego.
100 głowic i zaworów termostatycznych Danfoss trafi do budynków w Słupsku
Pierwszym działaniem, inaugurującym podpisanie porozumienia będzie wymiana ręcznych zaworów na zawory i głowice termostatyczne Danfoss w wybranych budynkach zarządzanych przez miasto, m.in. w szkołach, lokalach komunalnych, urzędzie miasta oraz placówkach pełniących istotne funkcje społeczne: w Schronisku Brata Alberta, domu opieki społecznej „Leśna Oaza”, czy w placówce socjalizacyjnej „Mój Dom – Moja Przyszłość”. Wymieniając ręczne zawory na zawory i głowice termostatyczne można zaoszczędzić do 23% energii zużywanej na ogrzewanie. Energooszczędne termostaty Danfoss sprzyjają precyzyjnej i optymalnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Wystarczy obniżyć temperaturę o 1 st. C, aby zaoszczędzić około 6% energii, a tym samym obniżyć rachunki. Oszczędności energii można uzyskać m.in. dostosowując temperaturę do rodzaju pomieszania, np. obniżając temperaturę w kuchni, w której wykorzystywane są „darmowe” źródła energii. Regulacja systemu ogrzewania zapewnia komfort cieplny i zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu oraz przegrzaniu pomieszczeń. Co więcej, jest jednym z kluczowych elementów walki ze smogiem. Termostaty Danfoss to także troska o środowisko naturalne. Potwierdzeniem tego jest przyznana najwyższa ocena „A” w europejskiej klasyfikacji TELL obejmującej produkty z dziedziny armatury grzewczej.
Wyższa efektywność energetyczna budynków bezpośrednio przekłada się na komfort ich użytkowania, co ma olbrzymie znaczenie, bo przecież właśnie w budynkach – w naszych domach, biurach, szkołach, przedszkolach – spędzamy 90% czasu. Obecnie w Europie co dziesiąta osoba ma problem z utrzymaniem adekwatnego komfortu cieplnego w swoim domu. W Polsce statystyki są podobne – 11,5% gospodarstw domowych nie zaspakaja swoich potrzeb energetycznych, deklarując między innymi brak możliwości zapewnienia optymalnej temperatury w mieszkaniu.
„W Polsce ponad 87% zużycia ciepła i ponad 57% zużycia energii elektrycznej przypada na budynki. To istotny udział. Dzięki podarowanym przez firmę Danfoss zaworom i głowicom termostatycznym miasto Słupsk oszczędzi taką ilość energii, jaka wystarczy do ogrzania kolejnego budynku, np. przedszkola, takiego jak tu w pobliżu na Kosynierów Gdyńskich. Liczę, że ta energia, to ciepło, które ze sobą dziś przywiozłem dla miasta Słupsk, zainspiruje do dalszego działania na rzecz budowania inteligentnego miasta” – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
Działania edukacyjne w zakresie oszczędzania energii
Zawarte porozumienie przewiduje ponadto prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie oszczędzania energii. Jako pierwsi przeszkoleni zostali administratorzy budynków z Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej. Rozmowy dotyczyły istotnych oszczędności i innych korzyści wynikających z regulacji oraz równoważenia instalacji ogrzewania.
Działania zwiększające świadomość energetyczną w Słupsku
Słupsk jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o wdrażanie zrównoważonego rozwoju i działania na rzecz efektywności energetycznej. Optymalizacja zamówionych mocy energii cieplnej, wymiana oświetlenia na energooszczędne, edukacja ekologiczna prowadzona wspólne przez Urząd i wszystkie spółki miejskie, a także specjalnie do tego powołane Zielone Punkty to część działań Słupska jako Zielonego Miasta Nowej Generacji. „Współpraca z firmą Danfoss to dla nas bardzo ważny krok w rozwoju miasta przyjaznego ludziom i naturze. Zależy mi, żeby mieszkańcom Słupska żyło się dobrze, żeby zamiast płacić wysokie rachunki za ogrzewanie mogli zoptymalizować koszty i przeznaczyć zaoszczędzone kwoty na coś innego, z korzyścią dla siebie i dla środowiska. Z Danfoss będzie łatwiej podnosić jakość życia, w bardzo namacalny, praktyczny sposób” – podsumował prezydent Miasta Słupska, Robert Biedroń.