Wiadomości 20 lut
Sektor magazynowy w świetnej kondycji

Pixabay

W ciągu ostatnich dwóch lat powierzchnia magazynowa i logistyczna w Polsce wzrosła o 40%. Aktualnie w budowie znajduje się blisko dwa miliony mkw. magazynów, najbardziej aktuwnym inwestycyjnie obszarem jest Górny Śląsk.

Wielkość nowej podaży w 2018 r. wyniosła 2,2 mln mkw., czyli o zaledwie 200 tys. mkw. poniżej rekordowego 2017 r. Dzięki obu tym wynikom całkowity zasób w ostatnich dwóch latach powiększył się o ponad 40% i osiągnął poziom niemal 15.7 mln m kw. na koniec grudnia 2018.

Ponownie około jedna trzecia nowej podaży przypadła na region Polski Centralnej, gdzie dostarczono m. in. kolejne etapy kompleksu Central European Logistics Hub, obiekt Zalando w Głuchowie, Panattoni Park Stryków II i P3 Piotrków. - Rynek w Polsce Centralnej w ciągu jednego roku powiększył się niemal o połowę. W okolicach Łodzi w 2018 roku oddano do użytku aż 780 tys. mkw., z czego aż 322 tys. przypadło na ostatni kwartał. Pod względem tempa rozwoju rynku rezultat ten plasuje region centralny na pozycji niekwestionowanego lidera na polskiej mapie magazynów – ocenia Igor Roguski, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Mimo znacznego wzrostu istniejącej powierzchni, wskaźnik pustostanów w ciągu 2018 roku oscylował wokół historycznie niskich wyników.  Świadczy to o wysokim popycie na powierzchnie magazynowe w Polsce, który zachęca deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Obecnie w budowie znajduje się ok. 1,9 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Jest to największy w historii wolumen odnotowany na koniec roku.

Najwięcej budowanej obecnie powierzchni przypada na obszar Górnego Śląska, gdzie łączna powierzchnia budowanych obiektów wyniosła na koniec roku 488 400 mkw., a największym realizowanym projektem był Panattoni BTS Amazon Gliwice. Dużym zainteresowaniem deweloperów cieszy się też w dalszym ciągu rejon Polski Centralnej, gdzie powstają m. in. projekty BTS dla Leroy Merlin, Castoramy oraz dalszy etap Central European Logistics Hub.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu