Wiadomości 20 kwi
Rusza budowa Muzeum Pamięci Sybiru | Inwestycje 2018

Urząd Miasta w Białymstoku podpisał umowę z wykonawcą drugiego etapu budowy Muzeum Pamięci Sybiru. Obiekt powstanie przy ul. Węglowej 8, a za realizację prac odpowiedzialny jest Budimex. Wartość kontraktu to ponad 37,5 mln zł.

Muzeum Pamięci Sybiru przeniesie się z tymczasowej siedziby przy ul. H. Sienkiewicza do gmachu przy ul. Węglowej. Konkurs na projekt bryły Muzeum, ogłoszony w 2011 r., wygrała pracownia Arkon Jana Kabaca. Koncepcja przygotowana przez biuro architektoniczne zakłada zachowanie oryginalnego wojskowego budynku magazynowego w niezmienionej formie. Ceglana elewacja zostanie oczyszczona i odświeżona. W dwupiętrowym magazynie znajdzie się zasadnicza część wystawiennicza, natomiast administracja Muzeum mieścić się będzie w nowym, dobudowanym budynku. Tu również przewidziano sale konferencyjne, bibliotekę, sale edukacyjne, kawiarnię i całe zaplecze Muzeum. Zaprojektowana bryła jest surowa, podstawowy budulec to beton i szkło.

Pierwszy etap budowy muzeum rozpoczął się w 2016 roku. Wykonano wtedy stan zerowy obiektu – ściany piwnic wraz ze stropem. Koszt tych prac wyniósł około 2,4 mln zł. W przetargu na drugi etap budowy swoje oferty złożyło siedmiu wykonawców. Najniższą kwotę zaproponował Budimex 37 mln 500 tys. zł, najwyższą Strabag - prawie 45 mln zł.

Wykonawca inwestycji - Budimex - przebuduje istniejący przy ul. Węglowej magazyn (o powierzchni ok. 3,1 tys. mkw.) na potrzeby ekspozycji. Wybuduje także nową część (o powierzchni prawie 2,4 tys. mkw.) na potrzeby zaplecza techniczno-administracyjnego. Firma zdemontuje istniejącą bocznicę kolejową i wybuduje infrastrukturę techniczną. Zadba też o zagospodarowanie terenu wokół muzeum i budowę parkingów. Drugi etap budowy muzeum potrwa do końca listopada 2019 r. Koszt to ponad 37,5 mln zł.

W 2016 r. Miasto Białystok otrzymało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozwój infrastruktury kultury” dotację na budowę MPS w wysokości 11 mln zł. W 2016 r. Białystok otrzymał z tej puli 1 mln, w 2018 r. dostanie 10 mln zł. W tym roku zostanie złożony kolejny wniosek o dofinansowanie inwestycji – na wydatki w roku 2019. Wartość dofinansowania wyniesie 50% kwoty inwestycji. Miasto otrzymało również unijną dotację – w wysokości 6 mln 800 tys. zł – na wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia muzeum. Ta kwota zostanie wykorzystana w latach 2018-2020.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

gift