Wiadomości 6 gru
Rittal
Rittal prezentuje swoje rozwiązania na SPS IPC Drivers 2018 w Norymberdze

fot. Rittal

Tegoroczna edycja targów SPS IPC Drives, które należą do najważniejszych wydarzeń poświęconych automatyce przemysłowej w Europie, dobiegła końca. W dniach od 27 do 29 listopada odwiedzający wystawę mogli nawiązać cenne kontakty biznesowe z przedstawicielami branży, poznać wiodące trendy oraz nowości z oferty kluczowych producentów. Na targach nie zabrakło firmy Rittal, która przedstawiła swoje rozwiązania dla Przemysłu 4.0.

Główną atrakcją stoiska Rittal był nowy system szaf sterowniczych VX25, prezentowany pod hasłem „System perfection”. VX25 – następca szafy TS 8 firmy Rittal, będącej dotychczasowym globalnym standardem – stanowi pierwszy system, który został w całości opracowany na podstawie wymogów większej wydajności oraz Przemysłu 4.0. Do jego podstawowych zalet należy mniejsza złożoność, łatwy i bezpieczny montaż oraz maksymalna jakość i ciągłość danych. Nowe możliwości techniczne systemu VX25 zostały przedstawione podczas praktycznych warsztatów, które uwzględniały m.in. instalację drzwi i części płaskich, doposażenie zawiasów 180° oraz szeregowanie szaf.

Goście targów mieli również okazję poznać system VX25 Rittal w wersjach ze stali nierdzewnej i NEMA 4X. Produkt ten spełnienia najwyższe wymagania w zakresie ochrony przed korozją, pyłem i deszczem, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany nawet w ekstremalnych warunkach. Inną nowością był typ szafy pełnogabarytowej VX25 Ri4Power do budowy rozdzielni niskiego napięcia i rozdzielni instalacyjnych zgodnie z IEC 61439.

Rittal przedstawił także energooszczędne klimatyzatory serii Blue e+ w wariancie ze stali nierdzewnej (z klasami mocy 1,6 – 5,8 kW) oraz w wersji dachowej (o mocy chłodniczej 1,3 kW). Pierwsze przeznaczone są do zastosowań w przemyśle spożywczym i przetwórczym, gdzie wymagana jest wysoka odporność na korozję, drugie natomiast – do szaf sterowniczych o wymiarach 800 x 600 mm (szer. x gł.).

Kolejną atrakcją były nowe komponenty, które uzupełniają system szyn zbiorczych RiLine do małych układów sterowania i rozdzielni, a mianowicie podzespoły dla większych prądów do 125 A, 1-biegunowe adaptery urządzeniowe do wyłączników mocy o szerokości 18 mm oraz nowe smukłe moduły sterujące silnika. Po raz pierwszy zaprezentowany został również Wire Terminal WT – kompaktowy automat do konfekcjonowania przewodów w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej, który diametralnie zwiększa ekonomiczności i efektywności okablowania.

To jednak nie wszystko. Na targach SPS IPC Drives 2018 swoją premierę miała profesjonalna wersja oprogramowania Eplan Pro Panel do wirtualnego montażu szaf sterowniczych w 3D z nowym interfejsem w standardzie 4K. Eplan Pro Panel umożliwia m.in. automatyczną migrację projektów na bazie TS 8 do systemu szaf pełnogabarytowych VX25. W ten sposób firmy Eplan i Rittal umocniły swoją pozycję liderów innowacyjności w drodze do Przemysłu 4.0.