Wiadomości 11 sty 2022
Poznajcie 7 ciekawych trendów HVAC 2022!

Na zewnątrz może być zimno, ale oto przedstawiamy kilka gorących trendów w branży grzewczej i chłodniczej, które pozwolą Ci się ogrzać!

1. Rosnące wykorzystanie stref cyfrowych
Systemy wykorzystujące programowalne termostaty w różnych strefach w całym domu lub budynku zyskują na popularności. Oczekuje się, że ten trend utrzyma się przez cały 2022 r. To dostosowywalne podejście do potrzeb związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, ustawiając temperatury w rzadziej używanych pomieszczeniach o kilka stopni w górę lub w dół, w zależności od pory roku, a nawet pory dnia. Jeśli na przykład spędzasz cały dzień w swoim domowym biurze i kuchni, możesz ustawić te strefy na maksymalny poziom komfortu, podczas gdy inne pomieszczenia są ustawione inaczej. Następnie możesz zaprogramować inne strefy, aby włączyły się później, gdy chcesz odpocząć w salonie lub sypialni. Strefowanie cyfrowe można zainstalować w każdym domu, który ma bezprzewodowy dostęp do Internetu i wymuszony obieg powietrza.

2. Rozwiązania geotermalne
Systemy geotermalne zyskują na popularności w ciągu ostatnich kilku lat i oczekuje się, że trend ten będzie się utrzymywał. Systemy geotermalne wykorzystują energię cieplną Ziemi do efektywnych, zrównoważonych rozwiązań HVAC. Szacuje się, że systemy są o 65% bardziej wydajne niż inne tradycyjne systemy HVAC. Rozwiązania geotermalne są tańsze w eksploatacji, cichsze niż większość systemów HVAC i bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne systemy ogrzewania i chłodzenia.

3. Klimatyzatory drukowane w 3D
Technologia spotka się z HVAC w najbardziej nieoczekiwany sposób: klimatyzatory drukowane w 3D. Najnowszym przełomem w tej dziedzinie jest porowaty blok 3D, który pochłania wilgoć i chłodzi powietrze poprzez parowanie. Materiały drukowane w 3D wydają się być bardziej niezawodne i trwałe niż materiały tradycyjne, co oznacza, że ​​systemy te będą wymagać mniej konserwacji. Chociaż po raz pierwszy została stworzona w 2015 roku, ta technologia nie jest jeszcze powszechnie dostępna, ale jest to rozwijający się trend, na który należy zwrócić uwagę w 2022 roku.

4. Coraz bardziej przyjazne dla użytkownika sterowanie
Chociaż koncepcja termostatów podłączonych do sieci Wi-Fi jest atrakcyjna, wielu właścicieli domów nie lubi złożonego interfejsu często używanego w tych urządzeniach. Inteligentne termostaty będą nadal zapewniać energooszczędne wyniki, ale urządzenia służące do ich sterowania usprawnią wrażenia użytkownika. Jednym z przykładów jest termostat Nest, który uczy się Twoich zachowań i odpowiednio się dostosowuje. Może na przykład włączyć klimatyzację tuż przed powrotem do domu lub samodzielnie wyłączyć piec o stopień lub dwa przed snem, gdy tylko nauczy się Twoich nawyków. Dostęp do tych urządzeń można również uzyskać z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, i ostrzegają o potencjalnych zagrożeniach, takich jak wycieki CO lub awarie pieca. Produkty takie jak Google Nest śledzą również Twoją historię i zużycie energii, dzięki czemu możesz wprowadzać zmiany, aby jeszcze więcej zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie.

5. Inteligentne termostaty będą nadal zyskiwać na popularności
Inteligentne, programowalne termostaty stały się bardziej popularne teraz, gdy właściciele domów dokładnie rozumieją, ile mogą zaoszczędzić na rachunkach za energię każdego miesiąca. Te urządzenia łączą się z Wi-Fi, aby umożliwić Ci połączenie się z nimi za pomocą tabletu, urządzenia inteligentnego lub komputera. Każdy dom z połączeniem Wi-Fi może skorzystać z inteligentnych termostatów.

6. Systemy HVAC stają się coraz inteligentniejsze
Internet Rzeczy jest przydatny w branży HVAC, umożliwiając monitorowanie sprzętu i zbieranie danych. Technologie te rozwiną się do punktu, w którym Twoje systemy będą informować Cię, kiedy nie działają prawidłowo, lub przypominać, kiedy wymagają rutynowej konserwacji zapobiegawczej. Dzięki zastosowaniu inteligentnej technologii, Twoje systemy HVAC będą wykorzystywać czujniki do kontrolowania i monitorowania poziomu wilgotności i temperatury. Twoi technicy będą mogli uzyskać dostęp do tych danych, dając im wyobrażenie o tym, co należy zrobić, aby serwisować systemy HVAC.

7. Płuczki, filtry powietrza i nawilżacze do całego domu
Zatrzymanie wirusów i innych zanieczyszczeń w powietrzu pozostanie najwyższym priorytetem przez cały 2022 r. Systemy te były kiedyś „miło mieć”, ale teraz są niezbędne w nowoczesnym domu. Nawilżacze do całego domu mogą zmniejszyć ryzyko chorób, utrzymać odpowiednią wilgotność, aby uratować drewniane meble i podłogi oraz ułatwić oddychanie osobom z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma i POChP.