Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 26 sty 2018
Zdecydowana większość Polaków chce mieszkać w energooszczędnych domach

Już ponad 88% Polaków zdecydowałoby się na budowę energooszczędnego domu.

Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Aktualnie już ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. 82% ludzi mieszkających w mieszkaniach wyraża chęć posiadania własnego domu o powierzchni 100-200 m2.  Mimo, że większość Polaków wybrałaby rozwiązania energooszczędne wciąż uważają, że są drogie i trudniejsze w zastosowaniu.  Najczęściej podawanym argumentem związanym z domem energooszczędnym są zdecydowanie późniejsze koszty eksploatacji w tym niskie rachunki za ogrzewanie domu.

Budownictwo energooszczędne wcale nie wymaga wielce skomplikowanych technologii budowalanych. W gruncie rzeczy stawianie ścian, stolarka okienna czy instalacje grzewcze wykonuje się bardzo podobnie do standardowych i powszechnych rozwiązań. Budownictwo energooszczędne to przede wszystkim wyoska jakość zapewniająca szczelność obiektów. 

Najczęściej wymieniane przez Polaków rozwiązania energooszczędne to: odnawialne źródła energii, okna energooszczędne oraz automatyczne oświetlenie.  Polacy ocenili, że w ich obecnym miejscu zamieszkania największy wpływ na zdrowie mieszkańców ma przede wszystkim wentylacja i świeże powietrze, odpowiednia temperatura w pomieszczeniu i światło dzienne we wnętrzu. Najabrdziej narzekamy na zużycie energii i wysokie rachunki. Wybieranie domu to też myślenie o zdrowiu. Mieszkanie w złych warunkach powoduje, że coraz częściej chorujemy na astmę, alergię czy nowotwory, dlatego coraz częściej jest to bardzo ważny czynnik w podejmowaniu decyzji o budowie domu. Inną kwestią związaną ze zdrowiem jest jakość powietrza, która w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Polska przoduje wśród najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej.

Znaczna część Polaków, bo aż 84% wierzy, że budowa domów energooszczędnych pozwala na zmniejszenie poziomu smogu. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Według danych Ministerstwa Środowiska indywidualne systemy ogrzewania w domach jednorodzinnych odpowiadają za 40 proc. emisji pyłów PM10 i aż 78 proc. emisji toksycznego benzo(a)pirenu. Dlaczego? Spalamy złej jakości paliwo w starych wysokoemisyjnych piecach po to, aby ogrzać domy o niskim standardzie energetycznym. Kluczowe znaczenie ma zatem efektywność energetyczna, zarówno samego budynku, jak i systemu ogrzewania.

Wiedza Polaków dotycząca środowiska naturalnego jest nadal niewielka i powinniśmy budować świadomość, że to właśnie środowisko naturalne ma ogromny wpływ na nasze zdrowe życie. Tylko 7% Polaków zwraca uwagę, na fakt, że budownictwo energooszczędne korzystnie wpływa na środowisko.

Fakt, że inwestycja jakim jaką jest dom energooszczędny wiąże się z kosztami o 20-30% wyższymi to niższe koszty eksploatacyjne znacznie zmniejszają tą różnicę. A przecież nasze zdrowie jest bezcenne.

Źródło: Budownictwo energooszczędne oczami Polaków