Smay klapy
Wiadomości 2 lis
Ventia
NOWY Komfovent Domekt R450V - Prawdopodobnie najlepszy rekuperator na rynku!

Przed przystąpieniem do prac związanych z modyfikacją najlepiej sprzedającego się rekuperatora marki Komfovent tj. Domekt R450V, zastanawialiśmy się co można w nim zmienić, żeby osiągnąć jeszcze wyższą jakość i użyteczność przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że ulepszamy już bardzo dobry produkt, dlatego wszystko musi być dopracowane wręcz do perfekcji.

Dzięki ścisłej współpracy z naszymi klientami i użytkownikami końcowymi, ustaliliśmy, które parametry oraz procesy należy zmienić, aby były jeszcze bardziej efektywne. Rezultatem naszych prac jest nowa odsłona centrali Komfovent Domekt R450V z odświeżoną automatyką C6M. Dodana litera „M” w nazwie układu sterowania z angielskiego oznacza „modern” – nowoczesny. I taki właśnie w pełni jest nowy Domekt R450V!

Przeanalizujmy wspólnie co się zmieniło i jaki ma to wpływ na działanie urządzenia.

 

1. Nowe wentylatory – wyższy komfort, niższe zużycie energii.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych wentylatorów EBM papst, osiągnęliśmy jeszcze wyższy maksymalny przepływ powietrza, jednocześnie zmniejszając pobór energii! Na co dzień niższe zużycie energii, oznacza niższe całkowite koszty eksploatacji przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego komfortu!

  Nowa wersja
  Domekt R 450 V
Stara wersja
  Domekt R 450 V
JPM (jednostkowy pobór mocy) W/(m3/h) 0,27 0,44
Max. performance 491 m³/h/100Pa 472 m³/h/100Pa
RZE (roczne zużycie energii) 140 kWh/rok 219 kWh/rok

Na uwagę zasługuje bardzo niska wartość parametru JPM – jednostkowego poboru mocy. Jest wyliczany na podstawie Dyrektywy Ekoprojekt i mówi nam o tym, ile mocy musimy zużyć aby przetłoczyć 1m3 powietrza w ciągu godziny. Z kolei parametr RZE określa roczne zużycie energii i również jest wyliczany na podstawie Dyrektywy Ekoprojekt. Informuje nas o tym ile prądu w zależności od strefy klimatycznej w ciągu roku zużyje rekuperator. Dla central z wymiennikiem obrotowym wartość ta jest niezmienna, niezależnie od lokalizacji! Wynika to z braku nagrzewnicy wstępnej, niezbędnej w urządzeniach z wymiennikami przeciwprądowymi, która generuje największe koszty.

 

2. Zmiany w konstrukcji obudowy – lepsza szczelność, brak mostków cieplnych, klasa energetyczna A+

W produktach z najwyższej półki istotny nacisk kładzie się na szczelność urządzeń, jak również ogólne parametry związane z utratą własną energii przez tzw. mostki cieplne. Nowy Komfovent Domekt R450V posiada jeszcze szczelniejszą konstrukcję, zapewniającą minimalne przecieki zewnętrzne. Dzięki ulepszeniu konstrukcji, udało nam się zniwelować do minimum utratę energii przez mostki cieplne, czego efektem jest niższe ogólne zużycie energii oraz najwyższa możliwa klasa energetyczna A+.

W produktach z najwyższej półki istotny nacisk kładzie się na szczelność urządzeń, jak również ogólne parametry związane z utratą własną energii przez tzw. mostki cieplne. Nowy Komfovent Domekt R450V posiada jeszcze szczelniejszą konstrukcję, zapewniającą minimalne przecieki zewnętrzne. Dzięki ulepszeniu konstrukcji, udało nam się zniwelować do minimum utratę energii przez mostki cieplne, czego efektem jest niższe ogólne zużycie energii oraz najwyższa możliwa klasa energetyczna A+.

Jak to zrobiliśmy? Nieszczelności w przypadku rekuperatorów powstają w głównej mierze przy drzwiach rewizyjnych, dzięki zastosowaniu nowych zawiasów, zamków oraz dokładniejszego uszczelnienia połączeń, udało nam się uzyskać najlepsze parametry. Dodatkowym atutem nowego rozwiązania, jest możliwość otworzenia urządzenia bez korzystania z dodatkowego kluczyka.

Znaczącą zaletą Komfovent Domekt R450V zawsze były gabaryty oraz dowolność w kwestii pozycji montażowej. Możemy z przekonaniem stwierdzić, że w tej kategorii, nadal nie ma sobie równych– mimo wielu usprawnień wymiary są tylko nieznacznie zmienione, a pozycja montażowa pozostaje dowolna!

  Nowa wersja
  Domekt R 450 V
Stara wersja
  Domekt R 450 V
Klasa energetyczna A+ A
Wymiary (długość x wysokość x szerokość), mm 585x655x680 535x615x680

 

3. Nowa płyta główna – zintegrowana, niezawodna automatyka C6M. Prawdopodobnie najlepsza automatyka rekuperatora domowego na rynku.

Autorska automatyka C6 była przez Komfovent stale rozwijana przez okres ponad 3 lat, jednak w pewnym momencie pojawiły się ograniczenia konstrukcyjne w samej płycie głównej, dlatego postanowiono ją całkowicie przeprojektować! Nowa płyta główna będąca sercem automatyki C6M, posiada zabezpieczenia, pod kątem przepięć instalacji elektrycznych jak również wbudowanej nagrzewnicy. Dzięki nowoczesnej technologii usprawnione zostały działania algorytmów, między innymi zwiększona została dokładność utrzymywania żądanej temperatury oraz dokładność pomiaru przepływu powietrza. Wprowadzone zmiany przekładają się bezpośrednio na zmniejszenie zużycia energii.

 

4. Nowe aerodynamiczne czujniki temperatury. Dokładniejszy pomiar wydatku urządzenia – jeszcze precyzyjniejsze sterowanie wydajnością.

W automatyce C6 niezbędnym było montowanie kanałowego czujnika temperatury, który odpowiadał również za pomiar wydatku urządzenia. Zdawaliśmy sobie sprawę, że proces ten musi zostać usprawniony. Dlatego zaprojektowaliśmy zupełnie nowe aerodynamiczne czujniki, które odpowiadają zarówno za pomiar temperatury jak również prędkości powietrza. Co ważne, obecnie wszystkie czujniki są fabrycznie zamontowane wewnątrz urządzenia. Dzięki temu rozwiązaniu, jeżeli nie korzystamy z dodatkowych wymienników, takich jak nagrzewnica czy chłodnica, do uruchomienia centrali nie jest już wymagane podłączenie żadnych dodatkowych elementów.

Mając nowe, dokładniejsze dane, ponownie Dział Badań i Rozwoju Komfovent przyjrzał się algorytmom obsługującym najważniejsze procesy. Dzięki wprowadzonym zmianom, pomiar temperatury oraz przepływu powietrza jest jeszcze dokładniejszy. Dodatkowo, nowa pozycja montażowa czujników, pozwala na zniwelowania odchyleń pomiarowych, które powstają w wyniku wysokiej prędkości obrotowej wentylatorów oraz generowanych przez nie wibracji.

 

5. Wymiennik obrotowy sterowany 0-100% - gwarancja utrzymania żądanej temperatury cały czas – jeszcze wyższy komfort użytkowania i oszczędność energii!

Końcowe parametry procesu odzysku energii oraz wilgoci są uzależnione od jakości wymiennika obrotowego, która nie mamy wątpliwości, że od zawsze była i jest na najwyższym możliwym poziomie oraz od prędkości obrotowej wymiennika, która do tej pory była stała. Stała prędkość obrotowa wymiennika, doskonale sprawdza się w przypadku bardzo niskich temperatur, jednak w przypadku okresów przejściowych, wymiennik naprzemiennie musi być uruchamiany i zatrzymywany, tak aby utrzymać żądaną temperaturę. Taka praca generuje większe zużycie energii, jak również sprawia, że histereza między żądaną a otrzymywaną temperaturą wynosi nawet 2oC. 

Nowy Komfovent Domekt R450V z automatyką C6M, umożliwia płynne sterowanie prędkością obrotową wymiennika, dzięki czemu zwiększyliśmy dokładność utrzymywania żądanej temperatury. Usprawnienie tego procesu, sprawia, że całoroczna konsumpcja energii przez silnik wymiennika obrotowego, jest jeszcze niższa a zastosowanie tzw. miękkiego startu, bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zużycia elementów wymiennika.

 

6. Centrala wentylacyjna 100% on-line. Chmura producenta, WiFi i webserwer w standardzie. Sterowanie aplikacją Komfovent Control. Bezpłatne Zdalne Wsparcie serwisowe on-line.

 

Ostatnią, jednak zarówno z naszego, jak i użytkownika końcowego punktu widzenia istotną kwestią są możliwości on-line nowego urządzenia. Komfovent R450V należy do rodziny Domekt – pierwszych central wentylacyjnych naprawdę on-line. Oznacza to, że z pełnym przekonaniem, możemy napisać, że panel sterowania nie jest już wymagany. Wszystkie funkcje są dostępne z poziomu, opartej o chmurę producenta aplikacji mobilnej - Komfovent Control. Co ważne, dzięki wbudowanemu web serwerowi i dodawanemu standardowo gratis nano routerowi WIFI, sterowanie jest możliwe z dowolnego urządzenia podłączonego do naszej sieci lokalnej. Jeżeli urządzenie jest podłączone do sieci Internet, dzięki inteligentnemu protokołowi DHCP, w prosty sposób możemy połączyć urządzenie z chmurą producenta i następnie sterować nim z dowolnego miejsca na Ziemi. Usługi dostępne po podłączeniu do chmury producenta są stale rozwijane. Między innymi, w najbliższym czasie, planujemy udostępnić użytkownikom możliwość automatycznej aktualizacji oprogramowania.

 

7. Gwarancja i obsługa pogwarancyjna. 3 lata pełnej gwarancji, Zdalne Wsparcie serwisowe on-line.

Od kilku lat priorytetem zarówno Komfovent jak i naszym – firmy VENTIA, będącej generalnym dystrybutorem marki na Polskę, jest rozwijanie obsługi posprzedażowej. Nasza usługa Zdalnego Wsparcia serwisowego on-line była pierwszą tego typu na rynku i została bardzo dobrze odebrana przez klientów. Jako jedyni oferujemy naszym klientom bezpłatną pomoc techniczną i serwisową on-line również po okresie gwarancji - przez cały okres użytkowania urządzenia! Korzystanie z aplikacji mobilnej Komfovent Control, poza wygodą, daje również użytkownikowi końcowemu możliwość skorzystania z dodatkowej gwarancji. W ramach kampanii Komfovent – bądź on-line z VENTIA, w przypadku zarejestrowania urządzenia na stronie internetowej VENTIA, gwarancja zostaje wydłużona do 3 lat, bez żadnych ukrytych gwiazdek i kosztów.

Na koniec zostawiliśmy najważniejsze pytanie, ile kosztuje nowy Komfovent Domekt R450V? Odpowiedź jest prosta, kosztuje dokładnie tyle samo co poprzednia wersja – bycie liderem zobowiązuje i my to wiemy!