Sevra pompa ciepła
Wiadomości 26 sie 2020
Nowy budynek Kopernika w budowie

Rozpoczęła się budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Generalnym wykonawcą budynku jest Unibep. Energooszczędna i ekologiczna Pracownia powinna zostać otwarta w II kwartale 2022 roku.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) będzie interdyscyplinarnym laboratorium badań, przestrzenią twórczą, miejscem współpracy, spotkań i debat. Stanie się kolejnym elementem kompleksu, złożonego obecnie z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512.

Koncepcję architektoniczną nowego budynku Kopernika opracowała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci, kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską-Słońską. Prosta i lekka bryła w kształcie prostopadłościanu będzie mieć oryginalną fasadę w postaci wypełnionych powietrzem poduszek z membran ETFE. Nietypowy materiał i konstrukcja elewacji stworzy atrakcyjny wizualnie, energooszczędny i przyjazny dla środowiska obiekt. Umożliwi oświetlanie pomieszczeń naturalnym światłem i zrównoważone zużycie energii. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach.

Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zmieści jednorazowo 600 osób. Będzie mieć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6000 mkw. Stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik, a oba obiekty połączy podziemny łącznik.

– Marka Centrum Nauki Kopernik zobowiązuje, więc jest nam niezmiernie miło, że to nasza firma rozbudowuje tak wspaniałą i popularną instytucję. Zrobimy wszystko, by budynek wykonać w terminie i z najwyższą jakością. Cieszę się, że realizujemy obiekt w technologii BIM – to nowoczesna technologia cyfrowa – powiedział podczas oficjalnego rozpoczęcia budowy Leszek Gołąbiecki, prezes Unibepu - wykonawcy obiektu.

Łączny koszt prac budowlano-inwestycyjnych to około 82 mln zł brutto. Zakończenie robót przewidziano na II kwartał 2022 roku. Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej oraz dotacji z budżetu miasta. Pozostałe środki to wkład własny Centrum Nauki Kopernik, fundusze pozyskane od konsorcjantów oraz sponsorów.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu