Wiadomości 17 sty 2018
Norwegia | Pierwsza i największa na świecie pompa ciepła, stosującą HFO-1234ze, Fornebu.

Duże pompy ciepła w Europie: pompa ciepła wody morskiej do ciepłownictwa w Norwegii. W 2012 r. Oslofjord Varme AS postawił kamień milowy w pierwszym w Europie projekcie ogrzewania centralnego opartym na dwóch pompach ciepła UNITOP® 43/28, wykorzystujących czynnik chłodniczy o niskim współczynniku ocieplenia globalnego (GWP) HFO-1234ze, HydroFluoroOlefin (HFO) o GWP niższym niż 1 od Honeywell. Dostawcą pompy ciepła była firma Friotherm AG z siedzibą w Szwajcarii.

Fornebu to półwysep wrzynający się w wody Oslofjord, na terenie podmiejskiego powiatu Bærum na południowy zachód od Oslo, stolicy Norwegii. Fornebu wyposażona jest w miejski system ogrzewania / chłodzenia, który w przyszłości szacuje maksymalne zapotrzebowanie mocy grzewczej na poziomie 60-70 MW oraz produkcję ciepła w wysokości 100 - 125 GWh / rok. W koncepcji energetycznej zdecydowano, że główne obciążenie cieplne zostanie pokryte przez pompy ciepła o wysokiej wydajności i szczytowe obciążenie w najzimniejszym okresie z kotłami olejowymi. Dalszy wzrost zapotrzebowania na ciepło i chłód na terenie budowy Fornebu zaowocował budową pompy ciepła Rolfsbukta, która działa w piwnicy hotelu od 2012 roku.

W odpowiedzi na coraz bardziej restrykcyjne regulacje środowiskowe dotyczące czynników chłodniczych, zdecydowano o zastosowaniu nowego płynu roboczego HFO-1234ze. Towarzystwo klasyfikacyjne Norske Veritas zostało zaangażowane przez Oslofjord Varme do przeprowadzenia analizy ryzyka dla pompy ciepła za pomocą tego nowego lekko łatwopalnego płynu roboczego o współczynniku ocieplenia globalnego poniżej 1. Wyniki pokazały, że w porównaniu z czynnikami chłodniczymi z klasy bezpieczeństwa A1  konieczne były dodatkowe środki ostrożności. Wentylacja awaryjna maszynowni musiała być zgodna z ATEX 94/9 / CE i został zainstalowany automatyczny wyłącznik zasilania w przypadku wycieku czynnika chłodniczego.

Całkowita moc grzewcza obu pomp ciepła w trybie zimowym wynosi 16 MW. Dwie pompy ciepła jednocześnie wytwarzają schłodzoną wodę o temperaturze 2,5 ° C do chłodzenia lokalnego, z odzyskiem ciepła w temperaturze 75 ° C do ogrzewania sieciowego. Jeśli zapotrzebowanie na chłodzenie jest zbyt niskie, dodatkowo wymagane ciepło w niskiej temperaturze jest wydobywane z wody morskiej za pomocą pośrednich wymienników ciepła.

W trybie letnim obie sprężarki każdej pompy ciepła pracują równolegle. Dzięki zmniejszonemu wzrostowi izentropowemu i pośredniemu chłodzeniu wodą morską jako radiatorem, obie jednostki wytwarzają do 20 000 kW mocy chłodniczej przy schłodzonej wodzie o temperaturze 2,5 ° C. Instalacja Rolfsbukta jest pierwszą i największą na świecie pompą ciepła, stosującą HFO-1234ze i jest ważnym osiągnięciem w stosowaniu nowych ultra-niskich płynów roboczych GWP.