Nordhavn - duńskie laboratorium energetyczne przyszłości
fot. Danfoss
DANIA: Największy projekt urbanistyczny Skandynawii powstaje w Kopenhadze. To laboratorium dla technologii przyszłości efektywnych energetycznie oraz okazja dla Danfoss do zademonstrowania inteligentnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań z zakresu ogrzewnictwa i chłodnictwa.
W ciągu następnych 50 lat, dzielnica Nordhavn, jedna z metropolii w Europie, przyjmie 40 000 nowych mieszkańców oraz uzyska 40 000 miejsc pracy. Aby wesprzeć wizję Kopenhagi jako pierwszej na świecie stolicy o neutralnym bilansie dwutlenku węgla, zrównoważony rozwój miejski został zintegrowany z siecią ciepłowniczą.
W ramach projektu EnergyLab Nordhavn zostaną opracowane i zademonstrowane rozwiązania energetyczne dostępne w przyszłości. Projekt ten pokaże, w jaki sposób sieć energetyczna i ciepłownicza, energooszczędne budynki oraz transport energii elektrycznej mogą zostać zintegrowane w inteligentnym, elastycznym i zoptymalizowanym systemie energetycznym opartym w dużej mierze na energii odnawialnej.
Danfoss wytycza kierunek
Danfoss prowadzi projekt Nordhavn dotyczący inteligentnych komponentów w zintegrowanych systemach energetycznych. Celem jest zademonstrowanie i analiza technicznej i ekonomicznej wykonalności inteligentnej kontroli nad konkretnymi komponentami i systemami - których główne funkcje to zapewnienie ogrzewania i chłodzenia w budynkach. Technologie Danfoss dla Nordhavn zapewniają wydajność i elastyczność w systemie energetycznym i zawierają podstacje sieci grzewczych oparte na ultra-niskich temperaturach, zdalnie sterowane termostaty grzejnikowe do regulacji ogrzewania pomieszczeń, oraz wykorzystanie nadwyżki ciepła z systemu chłodniczego supermarketu.
Złoty certyfikat
Dzięki najwyższemu poziomowi certyfikacji w zakresie zrównoważenia na poziomie dzielnicy i budynków, jest to jedyny obszar nowego budownictwa miejskiego, który otrzymał złoto w systemie certyfikacji DGNB.
EnergyLab Nordhavn jest kluczowym elementem w osiągnięciu ogólnego celu Kopenhagi na uzyskanie neutralności CO2 do roku 2025. Sieć ciepłownicza w Kopenhadze już teraz jest jedną z największych, najstarszych i najskuteczniejszych na świecie, dostarczając czyste, niezawodne ogrzewanie w przystępnych cenach do 98% miasta.
Usprawnienia w sektorze grzewczym w stolicy Danii są ważne dla osiągnięcia ogromnych oszczędności energii oraz zrealizowania celu klimatycznego. W ciągu ostatnich 40 lat zużycie energii w duńskich budynkach zostało ograniczone o 45% na metr kwadratowy. Ale gdyby jednostka sieci ciepłowniczej w każdym budynku w Kopenhadze działała z wykorzystaniem pełni potencjału, miasto wciąż mogłoby zużywać 10% mniej ciepła. W ten sposób mieszkańcy Kopenhagi mogliby zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 70 mln dolarów w ciągu roku.
Ponieważ obszar metropolitalny Kopenhagi obejmuje 40% ludności Danii, rozwiązania w Kopenhadze takie jak EnergyLab Nordhavn będą miały znaczący wpływ na realizację ogólnokrajowych celów.
W Polsce znajduje się 7 zakładów produkcyjnych Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Warszawie, Koleczkowie i Żelazkowie, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Działają w obszarze Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych oraz Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1700 osób.