NIK na wojnie ze smogiem - COP24
NIK bierze udział w najważniejszej globalnej debacie klimatycznej. Konferencja ONZ COP24 w Katowicach zgromadzi w sumie około 26 tysięcy uczestników i wyznaczy rządom wszystkich państw uczestniczących kierunki działań na następne dekady. Prezes Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował podczas szczytu klimatycznego najważniejsze raporty NIK i rozpoczął akcję edukacyjną w jednym z katowickich liceów. Izba w porozumieniu z Global Compact Network Poland - inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ i Polskim Alarmem Smogowym chce zmieniać świadomość Polaków dotyczącą ochrony czystego powietrza.
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w otwarciu szczytu COP24. To nieformalna nazwa 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC), która przez najbliższe dwa tygodnie odbywać się będzie w Katowicach. Najważniejszym zadaniem COP24 ma być wypracowanie i przyjęcie pakietu decyzji zapewniających pełne wdrożenie porozumienia paryskiego. Negocjacjom przedstawicieli państw uczestniczących towarzyszyć będzie debata, prowadzona także w ramach wielu wydarzeń towarzyszących - spotkań, forów, i paneli. NIK chce wykorzystać tę okazję, by zaprezentować swoje raporty i kontynuować kampanię informacyjną o skutkach zanieczyszczenia powietrza w Polsce i Europie.
Raporty NIK nie pozostawiają złudzeń - potrzebne są natychmiastowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Pierwszy z nich ukazał się jeszcze w 2000 roku i zakończył szeregiem precyzyjnych wniosków i rekomendacji dla skontrolowanych organów. W raporcie z 2014 roku Izba alarmowała, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Są dni, tygodnie, a nawet miesiące, kiedy w wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji alarmująco przekracza dopuszczalne normy.
Dlatego Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała się rozpocząć akcję edukacyjną wśród Polaków i promować także oddolnie ochronę czystego powietrza. Chodzi o podniesienie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń wynikających z życia w smogu. Niedawno NIK zawarła w tej sprawie porozumienie z Global Compact Network Poland - inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ i Polskim Alarmem Smogowym - organizacjami wspierającymi ochronę środowiska.
Wkrótce po otwarciu szczytu klimatycznego prezes Krzysztof Kwiatkowski udał się do katowickiego Zespołu Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. Stanisława Konarskiego. Poprowadził tam lekcję edukacyjną dla licealistów dotyczącą smogu, inicjując w ten sposób akcję społeczną NIK.
W ramach wydarzeń towarzyszących szczytowi klimatycznemu Izba zorganizuje wspólnie z Global Compact Network Poland oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią debatę wysokiego szczebla o jakości powietrza w Polsce i Europie. Jej uczestnicy będą rozmawiać o wyzwaniach, szansach i zagrożeniach związanych z walką ze smogiem.
W piątek, 7 grudnia, jednym z najciekawszych paneli na Szczycie Klimatycznym będzie prezentacja narodowych części międzynarodowego raportu dot. zanieczyszczenia powietrza w Europie, w ramach którego 15 państw (Albania, Bułgaria, Estonia, Gruzja, Hiszpania, Holandia, , Izrael, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Węgry) oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdziło jakość powietrza. W ramach tzw. debaty wysokiego szczebla m.in. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel ETO Janusz Wojciechowski oraz wiceprezes najwyższego organu kontroli Słowacji Vladimir Toth przedstawią informację jak wygląda problem zanieczyszczenia powietrza w Europie.
Prezes NIK przypomina, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich państw Unii Europejskiej. - Musimy podejmować takie działania aby z tym problemem walczyć. Odpowiedzialnością parlamentu i rządu jest przygotowanie odpowiedniego prawa, odpowiedzialnością samorządu terytorialnego jest wdrażanie programów regionalnych i lokalnych. Natomiast na nas wszystkich ciąży odpowiedzialność za to czym palimy w piecach - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski.
Poprawa stanu jakości powietrza dla NIK jest sprawą priorytetową. Oprócz cyklicznych raportów o stanie jakości powietrza i ocenach działań mających na celu poprawę jego stanu NIK podjęła współpracę z Bankiem Światowym, który zamierza rozszerzyć swą pomoc dla Polski w tej dziedzinie. Jednym z elementów edukacji społeczeństwa jest specjalny film przygotowany w Izbie, który ma uświadomić widzom jak zła jest jakość powietrza.
Źródło: Najwyższa Izba Kontroli