Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 30 sty 1
PORT PC
Nadchodzi Forum Pomp Ciepła 2024! Sprawdź, co na Ciebie czeka

fot. PORT PC

7 lutego 2024 roku to jedna z najważniejszych dat dla polskiego rynku pomp ciepła. Dlaczego? Otóż wtedy odbędzie się Forum Pomp Ciepła, najstarsza w Polsce impreza poświęcona tym urządzeniom grzewczym. Wydarzenie organizowane jest przez redakcję GLOBENERGIA w ramach strefy wystawienniczej MiastOZE podczas kieleckich Targów ENEX. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła objęła wydarzenie Patronatem. Serdecznie zapraszamy!

Jaka przyszłość czeka rynek pomp ciepła? Jakie wyzwania stoją przed instalatorami? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy podczas lutowego Forum Pomp Ciepła! 7 lutego 2024 roku rusza kolejna edycja tego niezwykłego wydarzenia. Tym razem odbędzie się ono podczas nadchodzących Targów ENEX w Kielcach w strefie wystawienniczej MiastOZE, w godzinach 10:00-14:00. To niepowtarzalna okazja, by wzbogacić się o solidną dawkę wiedzy. I to całkowicie za darmo – wstęp na wydarzenie jest darmowy. Wymagana jest jedynie rejestracja.

Co czeka Cię podczas nadchodzącego Forum Pomp Ciepła? Uchylmy nieco rąbka tajemnicy…

Co czeka rynek pomp ciepła?

Forum otworzy Energetyczny Talk Show redakcji GLOBENERGIA. Program poprowadzą Grzegorz Burek, redaktor naczelny GLOBENERGIA, oraz Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Gościem Energetycznego Talk Show będzie Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC. W ramach tego segmentu eksperci przyjrzą się rozwojowi rynku pomp ciepła w Polsce i Europie, a także dokonają przeglądu polskich programów dofinansowujących zakup takowego urządzenia. Na warsztat zostanie wzięta przyszłość branży pomp ciepła – jaki kierunek powinna obrać w celu stabilnego rozwoju. Eksperci zastanowią się także, jak powinniśmy przygotować się na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości taryf dynamicznych.

Pompa ciepła i jej miejsce w budynku

Podczas lutowego Forum Pomp Ciepła wiele mówić się będzie o integracji pomp ciepła i ich miejscu w systemie energetycznym budynku. Eksperci branżowi i zarazem przedstawiciele topowych marek na rynku pomp ciepła odpowiedzą na to, jak uczynić z pompy ciepła integralną część naszego domostwa. Będzie to okazja do zdobycia wiedzy na temat tego, jak właściwie zaplanować współpracę tego typu urządzeń grzewczych z systemem zarządzania energią w budynku, magazynem energii czy też instalacją fotowoltaiczną. Ponadto dowiemy się, jaką rolę w instalacji z pompą ciepła odgrywa zbiornik buforowy. Nowe przepisy wymagają także nowych rozwiązań – dlatego też podczas Forum przybliżona zostanie sylwetka pomp ciepła na propan. Będziemy mogli dowiedzieć się, jak wyglądają realia inwestycji w urządzenie z tego rodzaju czynnikiem chłodniczym.

Nowe czynniki i układy pracy

Skoro jesteśmy już przy czynnikach chłodniczych – podczas nadchodzącego Forum Pomp Ciepła doczekają się one swojego własnego segmentu! Ale nie tylko one, ponieważ wśród tematów poruszanych w czasie wydarzenia znajdą się także układy hybrydowe i technika montażu pompy ciepła. Słowem wszystko, co niezbędne w pracy instalatora. Przedstawiciele branży podczas prelekcji pochylą się nad zagadnieniami związanymi m.in. z pracą hybrydowej pompy ciepła z zewnętrznym generatorem ciepła. Dowiemy się więc, jak zestawić ze sobą więcej niż jedno źródło energii w naszym domu. Powróci także temat propanu, czyli czynnika chłodniczego o symbolu R290. Wraz z ekspertami przyjrzymy się temu, czy propanowe pompy ciepła sprawdzają się jako nowoczesne źródła ciepła i chłodu w budynkach komercyjnych. Podczas Forum będziemy mogli przekonać się jak innowacje wpływają na komfort użytkowania pomp ciepła. To właśnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom urządzenia te mogą wyręczać inwestorów, a zarazem ułatwić życie instalatorom.

Forum Pomp Ciepła otworzy również dyskusję na tematy związane z gruntowymi pompami ciepła, które po latach zastoju wreszcie zyskują popularność na polskim rynku. Oprócz kwestii dotyczących stricte inwestycji w urządzenie typu solanka/woda, przytoczone zostaną również przykłady zastosowania Map Potencjału Geotermii Niskotemperaturowej. Mapy te z powodzeniem sprawdzą się w przypadku analiz przedinwestycyjnych w instalacjach wykorzystujących gruntowe pompy ciepła lub systemy BTES (czyli systemy magazynowania ciepła w gruncie).

Wiedza z pierwszej ręki

Forum Pomp Ciepła to także niepowtarzalna okazja, by spotkać się z instalatorami pomp ciepła. Przedstawią oni realia inwestycyjne wprost z terenu. Bazując na ich doświadczeniach dowiemy się, jak kształtować podejście do klienta i dostosować się do jego zmiennych potrzeb. Dodatkowo eksperci podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań (zarówno technicznych, jak i administracyjnych i finansowych), które stoją przed monterami.

Kto zdobędzie nagrodę?

Wisienką na torcie Forum Pomp Ciepła będzie rozstrzygnięcie konkursu “Dobre praktyki w dobrych rękach”. W jego ramach nagrodzeni zostaną instalatorzy, którzy mają na swoim koncie ciekawe, nieoczywiste realizacje. Wszakże dobry monter w obecnych czasach to skarb – boom na pompy ciepła sprawił, że obecnie na rynku działa wiele firm, które niekoniecznie biorą za priorytet świadczenie rzetelnych usług. Tym bardziej warto docenić tych, którym realnie zależy na dobru swoich klientów.

Forum Pomp Ciepła to nie tylko wiedza, ale także wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami rynku pomp ciepła. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym, jedynym w swoim rodzaju, wydarzeniu. Przypominamy, że jest ono całkowicie darmowe, wystarczy jedynie rejestracja.

GDZIE?

Targi Kielce, ul. Zakładowa 1, 25-672 Kielce

Wejście na wprost stoiska GLOBENERGIA E-33

KIEDY?

7 lutego 2024 r., godz. 10:00-14:00

OFICJALNA STRONA WYDARZENIA

www.miastoze.pl/forum-pomp-ciepla/