Kosztorysowanie zabezpieczeń biernej ochrony przeciw pożarowej. 5 najczęstszych błędów - ALFASEAL
Systemy biernej ochrony przeciwpożarowej zabezpieczają m.in. przejścia instalacyjne. Aktualnie palącym problemem (trafne określenie!) jest precyzyjne kosztorysowanie zabezpieczeń p.poż, poprzedzone poprawnym przedmiarem. Podejmujemy ten temat w poniższym artykule.
Relacja „Projektant/kosztorysant – Generalny Wykonawca” Wycena zabezpieczeń przejść p.poż. jest bardzo często pomijana przy tworzeniu kosztorysów. Projektanci/kosztorysanci nie doszacowują kosztów przejść p.poż.; bierna ochrona przeciwpożarowa traktowana jest jeszcze bez pogłębionej analizy. Pociąga to za sobą niekorzystny ciąg zdarzeń: wykonawcy nie są świadomi rzeczywistych kosztów, przystępują do realizacji przedsięwzięcia z niepełną kalkulacją narażając siebie na straty materialne lub inwestora na dodatkowe koszty. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, warto już na etapie sporządzania projektu/przedmiaru/kosztorysu zgłosić się do producentów zabezpieczeń p.poż, którzy dysponują gotowymi rozwiązaniami i kalkulatorami do ich wycen.
Główny problem wykonawcy instalacji. Głównym problemem, firm wykonujących instalacje, jest brak prawidłowego przedmiaru uwzględniającego nie tylko właściwie wyliczony materiał, lecz również:
- czasochłonność przygotowań/uwzględnienie dojścia/dotarcia do zabezpieczanego elementu
- zróżnicowanie na każdej kondygnacji, pozornie tego samego zestawu instalacji
- czas wykonania przejścia w danym sposobie rozwiązania (szybciej, nie zawsze oznacza taniej)
DOSTĘP DO ZABEZPIECZENIA PRZEJŚCIA INSTALACYJNEGO
Umieszczone obok zdjęcie obrazuje realia pracy na budowie. Przejścia instalacji przez ściany oddzielenia pożarowego mogą znajdować się w tak niekorzystnych miejscach, że wykonanie ich tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwe. W zależności od ilości zabezpieczeń oraz (przykładowo) blokowania wąskiego korytarza rusztowaniem, ekipy wykonawcze muszą kilkukrotnie montować i demontować to samo rusztowanie. Zwyżki nie zawsze mają szanse być stosowane. W takich trudnych przypadkach profesjonalizm, doświadczenie i kompetencje ekip wykonawczych często nadrabiają niedoszacowania w przedmiarach w tym, wnioskując o „Protokół Konieczności”.
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas kosztorysowania nakładów materiałów oraz realizacji systemów biernej ochrony przeciwpożarowej:
- Brak informacji o ilości rur, ich średnicy, wielkości otworów, grubości ścian z przechodzącymi instalacjami
Nieokreślenie tych istotnych informacji skutkuje niedoszacowaniem Kosztorysu Inwestorskiego. Zużycie materiału zazwyczaj wyliczane jest dla najkorzystniejszego przypadku, gdy w otworze przechodzi pojedyncza rura, a szczelina do uszczelnienia spełnia minimalne wymagania szerokości. ALFASEAL wspiera projektantów i kosztorysantów oraz firmy wykonawcze w zakresie właściwego szacowania realizacji zabezpieczeń biernej ochrony p.poż. Często otwory pod instalacje są niewymiarowe i dużo większe od średnicy rur(y)
- zazwyczaj kilka instalacji przechodzi w jednym dużym otworze oraz występują przejścia kombinowane. W efekcie faktyczny koszt materiałów może przewyższyć pierwotne założenia w przedmiarze. - Utrudniony dostęp do instalacji
Utrudniony dostęp wpływa również na czasochłonność wykonania prac. Instalacje często ułożone są zbyt blisko siebie lub przylegają do przegrody uniemożliwiając przez to podejście do wykonania zabezpieczenia p.poż. Takie sytuacje mają miejsce praktycznie na każdej budowie. Warto więc wziąć pod uwagę konsultacje z wykonawcami/producentami systemów, oceniając faktyczny czas/nakłady na realizacje prac. - Nie uwzględnienie wysokości roboczej
Istotną rolę odgrywa wysokość robocza prac. W takich przypadkach, potencjalny wykonawca przy składaniu oferty musi uwzględnić koszty wynajęcia/dzierżawy rusztowań, podnośników czy zwyżek. Konieczność częstego montażu/demontażu rusztowań powoduje wzrost czasochłonności prac. Koszty wykonania tego samego rodzaju zabezpieczeń p.poż. na różnych wysokościach mogą się znacząco różnić. - Zamurowane przejścia p.poż.
Dla użytkowanych już budynków, w których nastąpiła konieczność modernizacji i dostosowania budynku do aktualnych przepisów przeciwpożarowych - należy zwrócić uwagę, że w większości przypadków instalacje rurowe są już zamurowane. Z tego względu należy dobrać odpowiedni rodzaj systemu pozwalający spełnić wymagania Aprobaty Technicznej. Zabezpieczenie zamurowanych palnych rur wymaga konieczności montażu kołnierzy ogniochronnych, których koszt jest wyższy niż w przypadku opasek ogniochronnych montowanych wewnątrz przegrody. - Niedoszacowane elementy, które w praktyce tworzą dodatkowe koszty
Opracowanie rzetelnego kosztorysu wymaga wiedzy również w zakresie ochrony przeciwpożarowej. ALFASEAL prowadzi konsultacje oraz szkolenia techniczne wspierające przygotowanie kosztorysu. Inwestor lub Generalny Wykonawca widząc, że dany Projektant/Kosztorysant posiada certyfikat potwierdzający wiedzę o stosowaniu systemów biernej ochrony przeciwpożarowej może być pewien właściwych wartości wprzedmiarach/kosztorysach.
WNIOSKI:
W interesie każdego Inwestora lub Generalnego Wykonawcy jest otrzymanie wiarygodnego kosztorysu.
Nieznajomość szczegółów tematu biernej ochrony przeciwpożarowej powoduje pominięcie istotnej i dość kosztownej pozycji w kosztorysach. To prowadzi do nieświadomości kosztów po stronie Inwestora/Generalnego Wykonawcy oraz do niepotrzebnego przejęcia ryzyka przez Wykonawcę. Aby przedmiar posiadał odzwierciedlenie w rzeczywis tości, warto aby Projektanci oraz Kosztorysanci wspierali się wiedzą i praktyką od producentów. ALFASEAL zaprasza do konsultacji w zakresie zabezpieczeń biernej ochrony przeciwpożarowej. Precyzyjne przedmiary oraz kosztorysy redukują niejasności i ewentualne protokoły konieczności.