Kontrola przewozu niebezpiecznych odpadów pod nadzorem NIK
fot. Najwyższa Izba Kontroli
Kontrolerzy z Polski, Ukrainy i Słowacji zbadają, czy transgraniczny transport odpadów niebezpiecznych jest w tych krajach zgodny z Konwencją bazylejską i nie zagraża środowisku naturalnemu oraz zdrowiu ludzi. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, Przewodniczący Izby Obrachunkowej Ukrainy Valerij Patskan oraz szef Najwyższego Urzędu Kontroli Republiki Słowackiej Karol Mitrík podpisali wspólne stanowisko, w którym podkreślają wagę audytu oraz porządkują organizację przyszłych działań.
Konwencja bazylejska o kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych i ich utylizacji jest jednym z najbardziej globalnych porozumień środowiskowych. Sporządzono ją w 1989 roku. Do tej pory ratyfikowało ją 187 krajów, w tym wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Konwencja ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego przed szkodliwymi skutkami, jakie mogą wystąpić w wyniku generowania i utylizacji odpadów.
Zagadnienie przestrzegania przepisów Konwencji bazylejskiej przez Ukrainę, Słowację i Polskę było przedmiotem kontroli międzynarodowej przeprowadzonej w 2007 roku przez najwyższe organy kontroli (NOK) tych państw. Rok później we wspólnym raporcie stwierdzono, iż system transgranicznego przemieszczania odpadów pomiędzy Ukrainą, Słowacją i Polską wymaga wyeliminowania nieprawidłowości w zakresie nadzoru oraz kontroli. Inspektorzy rekomendowali:
- wzmocnienie współpracy organów i służb właściwych w sprawach transgranicznego przemieszczania odpadów
- dokonanie zmian w przepisach prawa, precyzujących obowiązki właściwych instytucji w zakresie ewidencji i sposobu wykonywania kontroli transportów odpadów
- poprawę stanu wyposażenia służb granicznych w sprzęt umożliwiający identyfikację odpadów.
Aby ocenić wykonanie tych wniosków, NOK Ukrainy, Słowacji i Polski uzgodniły potrzebę przeprowadzenia powtórnej kontroli przestrzegania Konwencji Bazylejskiej w swoich krajach (zrealizowana zostanie ona w ramach Grupy Roboczej EUROSAI ds. kontroli wykorzystania funduszy na rzecz katastrof i klęsk żywiołowych).
W tej sprawie w Bratysławie spotkali się szefowie Najwyższej Izby Kontroli, Izby Obrachunkowej Ukrainy oraz Najwyższego Urzędu Kontroli Republiki Słowackiej. Krzysztof Kwiatkowski, Valerij Patskan i Karol Mitrík ustalili i podpisali wspólne stanowisko dotyczące współpracy i podziału obowiązków w ramach kontroli sprawdzającej „Transgraniczne przemieszczanie odpadów w świetle przepisów Konwencji bazylejskiej”.
Zgodnie ze stanowiskiem bratysławskim podstawowym celem międzynarodowego audytu będzie określenie, w jakim stopniu Polska, Ukraina i Słowacja przestrzegają zapisów Konwencji. Inspektorzy ocenią także realizację zaleceń zawartych w raporcie z 2008 roku. Koordynatorem kontroli będzie NIK, która podjęła się opracować zarówno program, jak i raport wspólny, podsumowujący wyniki krajowych audytów. Badaniem objęty będzie okres od 1 stycznia 2015 do 30 czerwca 2019 roku.
Źródło: Najwyższa Izba Kontroli