Wiadomości 5 kwi
Koncepcja na park Żerański w Warszawie gotowa

Jury konkursu na projekt parku Żerańskiego w Warszawie wybrało najlepszą spośród 22 propozycji. Zwycięska koncepcja przewidziała nadwodny deptak, taras widokowy oraz skatepark. W projekcie pojawiły się rozwiązania zero-waste.

Organizatorem konkursu byli warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni, przy współpracy stowarzyszenia Akademia Sztuki Architektury Krajobrazu. Jury oceniło 22 koncepcje. Pierwsze miejsce w konkursie przyznano pracowni topoScape, firma otrzymała 40 tys. zł nagrody i zostanie zaproszona do przygotowania dokumentacji projektowej. Sąd konkursowy docenił w pracy wykorzystanie dotychczasowej roślinności i koncepcję aranżacji naturalnej strefy. W wizualizacji pojawiły się ekosiedziska, szałasy oraz roślinne płotki i kryjówki dla jeży, żab czy owadów. Las ma być wypełniony sadzonkami drzew i krzewów, które w przyszłości zagęszczą zielenią żerański park. Architektom zależało na pełnym wykorzystaniu nadwodnej flory i betonowych pozostałości po dawnym przemyśle, dlatego wprowadzili w projekcie rozwiązania zero-waste.

W koncepcji projektanci zaproponowali ścieżki rowerowe, trasy spacerowe a także przystanki do cumowania dla miłośników wioślarstwa i kajakowych wycieczek. W planach jest także nowa plaża i stanowiska wędkarskie. Z kolei drewniane, pływające pomosty i piknikowa polana przewidziane są dla mieszkańców, którzy cenią sobie relaks w otoczeniu przyrody. Do sąsiedzkich i sportowych spotkań mają zachęcać cztery pawilony – aktywności lokalnej, gastronomiczny, przystani wodnej i treningu wioślarskiego.

Plac przy hali sportowej ma służyć jako skatepark. Skwer będzie oddzielony od pobliskich domów i bloków. W propozycjach na piaszczystej wydmie znajduje się ścieżka linowa, w półdzikich częściach parku projektanci przewidzieli siedziska i altanki z naturalnych materiałów, m.in. wikliny, trzciny i drewna. Z kolei belki i relikty starych fabryk przemienią się w urządzenia do street workoutu.

Newseria Biznes

Newseria Biznes https://biznes.newseria.pl/

Zamknij gift