Wiadomości 6 wrz
BOSCH
Kompleks szpitalny Adana Integrated Health Campus z systemami zabezpieczeń Bosch

fot. Bosch

Nowoczesny kompleks opieki zdrowotnej w Turcji wdraża zintegrowane rozwiązanie. Adana Integrated Health Campus, oddany do użytku w 2017 roku, jest nowoczesnym kompleksem szpitalnym z trzema szpitalami specjalistycznymi o powierzchni ponad 318 000 metrów kwadratowych.

Adana Integrated Health Campus zapewnia najwyższy standard opieki zdrowotnej w Turcji. Szpital główny obejmuje szpital onkologiczny oraz kardiologiczny i chorób naczyniowych, które dysponują 367 łóżkami. Szpital położniczy i pediatryczny został wyposażony w 349 łóżek, a szpital ogólny – w 584. Jeszcze przed otwarciem inwestycja zdobyła kilka nagród, w tym nagrodę dla najlepszego projektu z zakresu opieki zdrowotnej oraz dla największego na świecie kompleksu szpitalnego zabezpieczonego przed skutkami aktywności sejsmicznej.
 
Wybierając systemy zabezpieczeń dla tak wymagającego obiektu, urzędnicy w Adanie chcieli, aby jedna platforma integrowała najbardziej zaawansowane systemy w czterech obszarach: dozoru wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji pożaru oraz systemu nagłośnieniowego i dźwiękowego systemu ostrzegawczego. Bosch został wybrany jako kompleksowy dostawca oferujący możliwość unifikacji wszystkich systemów z wykorzystaniem systemu BIS (Building Integration System) poprzez różne interfejsy. Instalacją zajął się partner Bosch, firma Ateksis.   
 
Ze względu na skalę i złożoność obiektu taki poziom integracji okazał się prawdziwym testem dla systemu BIS (Bosch Building Integration System). Oparty na sieci IP system dozoru wizyjnego składa się z 2 000 kamer monitorujących newralgiczne obszary w pomieszczeniach i na zewnętrz, na przykład wejścia i korytarze. Strumienie danych z kamer HD FLEXIDOME, DINION IP starlight i AUTODOME IP starlight, którymi zarządza system BVMS (Bosch Video Management System), są monitorowane na miejscu w jednym pomieszczeniu centrali. W obszarze sygnalizacji pożaru system BIS steruje ok. 45 000 punktów detekcji, obejmującymi 30 000 czujek pożarowych, a także ręczne ostrzegacze i moduły interfejsu na terenie całego kompleksu.
 
Aby zapewnić jeszcze wyższy stopień integracji, także szpitalna centrala telefoniczna została zintegrowano za pośrednictwem BIS w systemie DSO, umożliwiając ogłoszenie alarmu bezpośrednio z biurka pielęgniarki i zapewniając jeszcze szybszą ewakuację pacjentów i ich rodzin. Aby zabezpieczyć szpital położniczy przed możliwymi przypadkami porwania, system kontroli dostępu Bosch obejmuje także etykiety RFID dla noworodków, dzięki którym możliwe jest uruchomienie alarmu w punktach kontroli.    
W wyniku wdrożenia kompleksowych rozwiązań obsługiwanych przez jedną platformę, kompleks Adana Integrated Health Campus to modelowy przykład systemu, który wyróżnia się niskim całkowitym kosztem utrzymania, niskimi kosztami konserwacji i wysoką niezawodnością.
BOSCH