Wienkra - Kalendarz
Wiadomości 14 sie 2020
Kolejne dworce w Wielkopolsce do modernizacji

Wkrótce rozpocznie się kompleksowa przebudowa zabytkowych dworców na stacjach Pobiedziska i Kobylnica. Prace wykona Agrobex. To dwie z 13 inwestycji realizowanych przez PKP w województwie wielkopolskim.

Polskie Koleje Państwowe zakończyły postępowania przetargowe i wybrały firmy, które wykonują modernizacje dworców w Pobiedziskach i podpoznańskiej Kobylnicy. Obydwa dworce, z uwagi na swój zabytkowy charakter, pozostaną w niezmienionych formach architektonicznych. Dworzec w Pobiedziskach został zbudowany w 1872 roku, a powstanie budynku w Kobylnicy datowane jest na przełom XIX i XX w.

W ramach prowadzonych prac budowlanych wymienione zostaną elementy stolarki okiennej i drzwiowej, stropy, konstrukcje i poszycia dachów oraz wszystkie instalacje techniczne. Wykonane zostaną także renowacja elewacji budynków oraz ich iluminacja. Zmianie ulegnie układ pomieszczeń wewnątrz obiektów, co pozwoli stworzyć na dworcach strefy obsługi podróżnych. Na każdym dworcu najważniejszymi pomieszczeniami będą ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia oraz ogólnodostępna toaleta, dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostałe przestrzenie zostaną przeznaczone na lokale dla samorządów lokalnych czy najemców komercyjnych. Na dworcu Pobiedziskach znajdzie się także pomieszczenie kasy biletowej.

– Modernizacje dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to dwie z 13 inwestycji dworcowych realizowanych przez PKP w województwie wielkopolskim. Zakończona została już przebudowa budynku na stacji Poznań Garbary oraz modernizacja zabytkowego Dworca Zachodniego w Poznaniu – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP.

Prace budowlane związane z przebudową dworca w Pobiedziskach wykona Agrobex z Poznania. Łączna wartość inwestycji to 5 781 000 zł brutto. Modernizację dworca w Kobylnicy przeprowadzi również firma Agrobex, a łączna wartość całej inwestycji to 4 723 200 zł brutto. Oddanie obiektów do użytku planowane jest do końca 2021 r.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu