Kariera w branży HVAC | Możliwości kariery dla młodych inżynierów
HVAC to akronim angielskiej nazwy – Heating, Ventilation, Air Conditioning, oznaczający sektor inżynierii sanitarnej, który pokrywa takie obszary jak systemy ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Jest to branża niezwykle szybko rozwijająca się i perspektywiczna choćby przez wzgląd na szybkie tempo rozwoju budowlanego sektora mieszkaniowego w Polsce. Jakie możliwości kariery zawodowej oferuje młodym inżynierom branża HVAC?
Jak zauważa Agnieszka Sadecka, konsultant ds. rekrutacji inżynierów w Randstad Polska, od kilku lat zaobserwować można stały wzrost zainteresowania nowymi rozwiązaniami i technologiami w zakresie systemów HVAC. – Największy popyt i najbardziej dochodowe inwestycje obserwujemy wśród firm produkujących rozwiązania wentylacyjne i klimatyzacyjne. Naturalnie wiąże się to z proporcjonalnym wzrostem zapotrzebowania na inżynierów specjalizujących się w tej dziedzinie – mówi. Większość firm z branży HVAC stawia na innowacyjne rozwiązania, ponieważ konkurencyjność na rynku zapewnić może jedynie dostarczanie wytrzymałych i opłacalnych produktów, które pomogą osiągnąć wysoką wydajność systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Kogo szuka sektor HVAC
– Obecnie rynek pracy w obszarze HVAC prężnie rozwija się szczególnie dzięki dostawcom systemów wentylacyjnych – uważa Agnieszka Sadecka z Randstad Polska. Dlatego wśród firm z tego sektora możemy obserwować zapotrzebowanie na inżynierów mechaniki, elektroniki, mechatroniki oraz inżynierii produkcji. Ich głównym zadaniem jest poszukiwanie i tworzenie innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na dzisiejsze wyzwania w zakresie klimatu wewnątrz pomieszczeń. – Ze względu na dynamiczny rozwój rozwiązań stosowanych np. przy inteligentnym zarządzaniu budynkami wzrost popytu obserwują dziś firmy oferujące systemy wentylacji i klimatyzacji. W związku z tym poszukiwani są kandydaci na stanowiska związane z doradztwem techniczno-handlowym, kierowaniem i nadzorowaniem budów oraz projektowaniem instalacji – dodaje Agnieszka Sadecka z Randstad Polska.
Cechy dobrego inżyniera
Firmy z sektora HVAC, stawiając na innowacyjność opierają swój sukces na talentach zatrudnianych przez nich inżynierów. Czego oczekują od nich prócz kierunkowego wykształcenia? Z badań Hays Poland wynika, że aż 84% pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że absolwenci uczelni technicznych potrzebują nie tylko umiejętności technicznych, ale również umiejętności miękkich, aby wyróżnić się na rynku pracy i odpowiadać na potrzeby firm. – Aż 98% organizacji wskazuje wśród pożądanych kompetencji skuteczną komunikację z innymi. Kolejno wymieniają proaktywną podstawę i podejście do pracy (78%), umiejętność pracy w zespole (76%), umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów (56%), elastyczność (52%), asertywność (27%) oraz umiejętność zarządzanie czasem/ sobą w czasie (32%) – mówi Karolina Szyndler, Business Manager w Hays Poland.
Rozwój zawodowy w obszarze HVAC
Jakie możliwości rozwoju zawodowego daje absolwentom i studentom obranie ścieżki kariery w sektorze HVAC? Według prognoz największe zapotrzebowanie na inżynierów w obszarze HVAC przewiduje się na stanowiska związane z projektowaniem układów HVAC – wynika to z dużego popytu na szeroką gamę wytrzymałych i wielofunkcyjnych produktów, w tym utrzymania ciśnienia, usuwania zanieczyszczeń i odgazowania, rozwiązań termostatycznych i in.. – Poszukiwani są także specjaliści na stanowiska doradcze (techniczno-handlowe) i kosztorysantowe – spowodowane jest to m.in. zmianą przepisów prawa dotyczących progów energooszczędności, a także osoby, pełniące funkcje koordynujące i kierownicze na budowach, co wiąże się z dużą liczbą inwestycji, rozwojem miast oraz rosnącym zapotrzebowaniem na lepszą specyfikację budynków – zauważa Agnieszka Sadecka z Randstad Polska.
Innowacyjne firmy z sektora HVAC zdają sobie sprawę, że pomoc w rozwijaniu umiejętności i kompetencji ich pracowników oznacza jednocześnie wspieranie rozwoju samej organizacji. Dlatego oferują liczne programy stażowe oraz absolwenckie, podczas których pozwalają młodym inżynierom wykazać się talentem oraz pomysłowością w zakresie kreowania nowych rozwiązań technologicznych. (BP)
Źródło: https://www.eurostudent.pl