gree
Wiadomości 9 kwi 2020
KAWAH
Jaki piec grzewczy wybrać do ogrzania domu jednorodzinnego?

fot. KAWAH

Istnieje wiele sposobów na ogrzanie domu. Decydując się na wybór pieca, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych kotła. Dobrze jest, żeby urządzenie nie generowało dużych kosztów i nie spalało zbyt dużej ilości paliwa. Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów pieców grzewczych, które zapewnią pożądaną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Przy zakupie kotła należy dobrać go do swoich potrzeb i warunków, w jakich przyjdzie mu pracować.

Rodzaje pieców grzewczych

Piec na węgiel to najpopularniejszy rodzaj kotła na paliwo stałe. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest o wiele tańszy niż inne urządzenia. Warto także zaznaczyć, że koszt paliwa, czyli węgla kamiennego, także jest niski. Wadą pieców na węgiel kamienny jest konieczność ciągłego dokładania paliwa do kotła i stała kontrola paleniska. Należy także pamiętać, że pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie, będzie cały czas zapylone i brudne. Alternatywą dla tradycyjnych pieców na węgiel kamienny mogą być kotły na ekogroszek, które zyskują coraz większą popularność. Dzięki temu, że piec ten emituje niskie ilości siarki i popiołu jest bardziej ekologiczny niż inne urządzenia. Paliwo jest też bardziej efektywne przy ogrzewaniu domu, lecz należy pamiętać, że ekogroszek jest nieco droższy od tradycyjnego węgla. 

Ciekawym rozwiązaniem są także piece na pellet. Cechują się tym, że koszty eksploatacji są bardzo niskie. Należy jednak pamiętać, że koszt takiego urządzenia wynosi od 6000 do 8000 zł. Warto zaznaczyć, że opał na jeden sezon grzewczy zajmuje sporo miejsca i nierzadko trzeba przeznaczyć osobne pomieszczenie na jego magazynowanie. Dostępne są jednak wersje kotłów z podajnikami pneumatycznymi, które podają paliwo ze zbiornika znajdującego się na zewnątrz.

KAWAH