Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 22 maj 2020
Ventia
Filtr plazmowy w klimatyzatorach typu split - jak działa?

W powietrzu zawieszone są duże ilości pyłków, kurzu, roztoczy i ich odchodów. Szczególnie wiosną staje się to wyjątkowo uciążliwe dla wszystkich alergików, u których alergeny wywołują reakcje alergiczne takie jak katar, łzawienie oczu, choroby skórne a nawet astmę. Jakość powietrza ma również istotny wpływ na komfort oraz samopoczucie, dlatego dokonując wyboru klimatyzatora warto zwrócić szczególną uwagę na filtr znajdujący się w jednostce wewnętrznej.

 Wśród wielu rodzajów filtrów proponowanych na rynku jednym z najbardziej skutecznych jest filtr plazmowy. W porównaniu z innymi ma tę zaletę, że nie zużywa się, a jego konserwacja polega na wyjęciu kratki i umyciu jej pod bieżącą wodą. Filtr plazmowy efektywnie usuwa ze strumienia powietrza nie tylko mikroskopijne cząstki kurzu, pyłów i roztoczy, lecz także oczyszcza powietrze ze szkodliwych bakterii, minimalizując ryzyko rozwoju alergii, infekcji dróg oddechowych oraz innych chorób. Strumień powietrza przepływającego przez filtr trafia na elektrody, pomiędzy którymi dochodzi do wyładowania elektrycznego. Na skutek tego między elektrodami powstaje tzw. plazma niskotemperaturowa.

Technologia uwalnianych aktywnych jonów wodoru i tlenu zatrzymuje i eliminuje zanieczyszczenia biologiczne. Przylegają one do cząsteczek bakterii, wirusów oraz alergenów – oddziałując z atomami wodoru znajdującymi się na powierzchni szkodliwych cząstek, niszczą je. Dodatkowo neutralizowana jest część zapachów. Należy pamiętać, że klimatyzator mimo wszystko nie jest oczyszczaczem powietrza i nie zatrzyma, np. dymu papierosowego. Dym papierosowy to jeden z najtrudniejszych do przefiltrowania czynników. Aby się go skutecznie pozbyć, są potrzebne kombinacje filtrów EPA (HEPA) oraz węgla aktywowanego. Niemniej skuteczność filtracji filtra plazmowego jest bardzo wysoka i odpowiada skuteczności filtrów dokładnych o klasie F8-F9. Średnia skuteczność (Em) filtra F9 dla cząsteczek 0,4 μm wynosi aż 95%,

Autor: Magdalena Kruszniewska

Ventia