Wiadomości 15 maj
BOSCH
Czyste Powietrze 2024 – To warto wiedzieć w sprawie dofinansowania do pomp ciepła

fot. Bosch

Ogólnopolski program "Czyste Powietrze" obejmuje "dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy".

Od kwietnia 2024 w programie "Czyste Powietrze" zostają wprowadzone ważne zmiany. Co się zmienia dla pomp ciepła? Co jest objęte dofinansowaniem? Jakie są terminy istotne dla beneficjentów? Sprawdź.

Co się zmienia dla pomp ciepła? Lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM)

Wersja programu "Czyste Powietrze" zaktualizowana 22 kwietnia 2024, zobowiązuje wnioskodawców – od 14 czerwca 2024 – do wyboru pomp ciepła tylko z tych wpisanych na listę ZUM.

Celem jest, aby programem objęte były urządzenia o potwierdzonej jakości, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry i przełożą się na efektywniejsze ogrzewanie domów.

Co to oznacza dla wnioskodawców?

  • Wniosek złożony do 21.04:
    Pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM*
  • Wniosek złożony od 22.04 (i dowód zakupu urządzenia do 13.06):
    Pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM*
  • Wniosek złożony od 22.04 (i dowód zakupu urządzenia od 14.06):
    Dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM

* Urządzenie musi spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej zgodne z Regulaminem.

Więcej szczegółów na stronie programu

Ważna informacja

Na stronie programu "Czyste Powietrze" opublikowane zostały odpowiedzi na najczęściej zgłaszane pytania dotyczące "listy ZUM" zadawane przez producentów i importerów pomp ciepła.
Lista ZUM – Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jakie jeszcze zmiany w programie "Czyste Powietrze"?

Oprócz wprowadzenia listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), zmieniają się również m.in. zasady dotyczące możliwości uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania, które możliwe będzie tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny.

Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie programu:

Nowe zasady w programie "Czyste Powietrze" – Sprawdź

Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/

BOSCH