Wiadomości 22 mar 2021
Co drugi inwestor spodziewa się wzrostu aktywności w Europie Środkowo-Wschodniej

Warszawa – 17 marca 2021 – Po roku doświadczeń związanych z pandemią, połowa inwestorów nieruchomościowych z Europy Środkowo-Wschodniej spodziewa się poprawy aktywności transakcyjnej w tym roku – wynika z raportu CBRE „Investors Intentions Survey”. Najszybciej do stanu sprzed pandemii wróci Polska i Czechy. Preferowanymi sektorami pozostają magazynowy, logistyczny i biurowy, szybko rośnie też mieszkaniówka, stając się jednym z najbardziej pożądanych obszarów inwestycyjnych. Najbardziej poszukiwane inwestycje to te typu core, czyli stabilne i z wieloletnimi umowami najmu, co wskazuje na dużą ostrożność. Utrzymuje się koncentracja na najemcach.

- Duża doza optymizmu inwestorów oraz realizacja w całej Europie programów szczepień, pozwalają nam prognozować, że wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 roku utrzyma poziom z zeszłego roku lub nawet zanotuje niewielki wzrost. Na rynku nadal widać ostrożność, transakcje częściej dotyczą produktów o stabilnych, wieloletnich zwrotach z inwestycji, ale część inwestorów poszukuje też okazji, które wypatrywane są przede wszystkim wśród nieruchomości hotelowych i handlowych. Region CEE wraz Niemcami przyciągają obecnie najwięcej uwagi w całej Europie, a Warszawa jest na szczycie listy najbardziej intersujących dla inwestorów stolic w naszym regionie. Wynika to zarówno z dostępności wysokiej jakości nowoczesnych obiektów jak też wysokiego popytu wśród najemców. Możemy więc spodziewać się, że 2021 rok i kolejne lata będą bardzo pozytywne dla rynku mówi Joanna Mroczek, szefowa działów badań rynku i marketingu w Polsce i regionie CEE w CBRE.

Pod względem najpopularniejszych sektorów inwestorzy obecni w regionie Europy Środkowo-Wschodniej są zgodni. Największym powodzeniem cieszy się sektor magazynowy, który wybiera jedna trzecia zapytanych. Atrakcyjnym obiektem pozostają biura wskazane przez 22% inwestorów. Taki sam odsetek preferuje rodzinne obiekty mieszkalne. Poza podium znalazły się budynki handlowe (8%) i hotelowe (6%).

Miasta, w których inwestorzy z regionu obecnie najczęściej poszukują nieruchomości, to Warszawa i Bukareszt. Warszawa znajduje się też w pierwszej dziesiątce europejskich stolic, które są najbardziej interesujące dla inwestorów. Te lokalizacje jak żadne inne dają wybór stabilnych, wartościowych i oportunistycznych inwestycji. Z kolei najszybszą poprawę sytuacji do tej sprzed pandemii prognozuje się w Polsce oraz Czechach. Inwestorzy z tych krajów są też największymi optymistami jeśli chodzi o ich przyszłą aktywność zakupową.

Aktywność w Polsce na najwyższym poziomie

Aż 68% polskich inwestorów oczekuje, że ich zakupy w 2021 roku będą większe niż rok wcześniej. Tym optymizmem wyróżniamy się wśród innych krajów. Na drugim miejscu jest Rumunia, gdzie niewiele ponad połowa inwestorów spodziewa się wzrostów, a na Węgrzech co drugi. W Czechach co czwarty, co wynika w dużej mierze z trudnej dostępności produktów na tym rynku. Podobny poziom zakupów rok do roku przewiduje ok. 16% polskich przedstawicieli, tyle samo planuje inwestować mniej.

Sektor magazynowy jest preferowany przez ok. 37% polskich inwestorów i aż 43% czeskich. Na drugim miejscu znajdują się budynki mieszkalne wielorodzinne, w które środki lokować chce niemal 30% polskich inwestorów. Trzecie miejsce zajmują biura - są najbardziej interesujące dla 18% inwestorów z Polski ankietowanych przez CBRE. Wśród inwestycji alternatywnych prym wiodą domy opieki dla osób starszych i centra danych, czyli budynki służące do przechowywania infrastruktury informatycznej.

- Jak widać po wolumenie transakcji z pierwszych miesięcy roku, Polska pozostaje głównym celem kapitału międzynarodowego w regionie CEE. Dowodzi tego również optymizm krajowych inwestorów i zainteresowanie tych międzynarodowych. Warszawa jest nadal najbardziej pożądanym miastem i stolicą oferującą największe możliwości inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Wzrost zainteresowania logistyką i PRS jako sektorami odzwierciedla to, co obserwuje się w innych częściach kontynentu i na całym świecie. Spodziewamy się, że najbardziej nowoczesne biura o długim okresie wynajmu będą generowały znaczące zainteresowanie wśród zagranicznych funduszy w najbliższych miesiącach w Warszawie, podobnie jak w Europie Zachodniej. Może to doprowadzić do znacznej kompresji stóp zwrotu w sektorze Prime Offices – mówi Sean Doyle, szef działu nieruchomości inwestycyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej CBRE.

 

infoWire.pl

infoWire.pl https://infowire.pl/