Wiadomości 30 paź
Budowa domu coraz droższa przez drożejące działki

fot. Bankier.pl

Po znacznie spokojniejszym sierpniu, we wrześniu właściciele działek budowlanych mocniej wywindowali swoje oczekiwania cenowe. Szukający parcel mogli jednak znaleźć regiony z promocjami.

We wrześniu wzrost cen ofertowych działek budowlanych można było zaobserwować w 11 miastach wojewódzkich. Te względem sierpnia urosły od niespełna 1 proc. do nawet 33 proc. – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Nieznaczny wzrost kwot wpisywanych w ofertach sprzedaży parcel pod budowę domu odnotowano m.in. w Warszawie. W stolicy działki wyceniane były średnio na 857 zł/mkw. Wzrost na poziomie 0,9 proc. i nominalnie 8 zł/mkw. pozwolił jednak po raz pierwszy przekroczyć barierę 850 zł/mkw.

W stolicy najmocniej wzrosły oczekiwania sprzedających duże działki o powierzchni od 50 do 100 arów, które we wrześniu wyceniane były średnio na 726 zł/mkw. (wzrost o 10,5 proc. i 69 zł/mkw.), a także działki o powierzchni od 12 do 20 arów, za które oczekiwano średnio 774 zł/mkw. (wzrost o 5,3 proc. i 39 zł/mkw.).

Taniej niż w sierpniu można było za to znaleźć najmniejsze działki o powierzchni do 8 arów, które wystawiane były za średnio 1271 zł/mkw. (spadek o 0,8 proc. i 10 zł/mkw.).

We wrześniu najmocniej wystrzeliły ceny ofertowe parcel pod budowę domu w Olsztynie, które oferowano średnio za 286 zł/mkw. – o 33,6 proc. i 72 zł/mkw. drożej niż w sierpniu. Podwyżkę spowodowała znacznie wyższa niż w sierpniu wycena najmniejszych działek o powierzchni do 8 arów, za które we wrześniu oczekiwano średnio 1758 zł/mkw. – niemal czterokrotnie więcej niż miesiąc wcześniej.

Wzrost cen ofertowych parcel powyżej 10 proc. odnotowano także w Szczecinie, gdzie były one wyceniane średnio na 318 zł/mkw. (wzrost o 14,8 proc. i 41 zł/mkw.). O niespełna 10 proc. oczekiwania osób sprzedających działki budowlane zwiększyły się w przypadku Bydgoszczy i Gorzowa Wielkopolskiego – odpowiednio o 9,5 i 9,2 proc.

Na wrześniową promocję mogli za to liczyć szukający działki pod budowę domu w Łodzi, Opolu, Gdańsku i Wrocławiu. Najmocniej ceny ofertowe parcel względem sierpnia obniżyły się w Łodzi. Metr kwadratowy ziemi pod budowę domu był tam wyceniany średnio na 324 zł/mkw. (spadek o 8,2 proc. i 29 zł/mkw.). Działki budowlane w Gdańsku oferowano średnio o 4,3 proc. taniej niż w sierpniu, we Wrocławiu o 1,3 proc., a w Opolu o 4,9 proc.

Spadek cen ofertowych w Gdańsku przy jednoczesnym wzrośnie o 4,4 proc. w Poznaniu sprawił, że to stolica woj. wielkopolskiego we wrześniu okazała się drugim, po Warszawie, najdroższym miastem w Polsce. We wrześniu metr kwadratowy działki pod budowę domu był wyceniany w Poznaniu średnio na 588 zł/mkw.

Biorąc pod uwagę poszczególne metraże, oczekiwania sprzedających parcele pod budowę domu najmocniej, poza wspomnianym Olsztynem, wzrosły w Białymstoku. Podwyżka o 55,4 proc. (nominalnie o 148 zł/mkw.) dotyczyła działek o powierzchni od 20 do 50 arów. Głębiej do kieszeni musieli sięgnąć także szukający działek o powierzchni do 8 arów we Wrocławiu, które oferowane były średnio za 809 zł/mkw. – o 26 proc. i 167 zł/mkw. drożej niż miesiąc wcześniej.

Na znaczącą obniżkę względem sierpnia mogli liczyć z kolei szukający działek o podobnej powierzchni w Gdańsku. Te były wyceniane średnio na 375 zł/mkw. – o 27,5 proc. taniej niż we wrześniu. Jeszcze mocniej – średnio o 47,9 proc. – obniżyły się oczekiwania wystawiających na sprzedaż największe działki o powierzchni przekraczającej hektar w Kielcach.

W porównaniu z wrześniem 2018 r. jedynie w Gorzowie Wlkp., Łodzi i Kielcach można było liczyć na niższe kwoty w ogłoszeniach o sprzedaży parcel pod budowę domu. Ceny ofertowe w ciągu roku spadły tam odpowiednio o 9 proc., 4,4 proc. i 1,5 proc.

Największy wzrost oczekiwań sprzedawców w skali roku (średnio o 90,7 proc.) odnotowano w Olsztynie. Powyżej 20 proc. w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku ceny ofertowe wzrosły z kolei w Gdańsku i Krakowie.

W przypadku poszczególnych województw ceny ofertowe działek budowlanych najmocniej, średnio o 10,3 proc., wzrosły w woj. podlaskim i wyniosły średnio 107 zł/mkw. Drożej niż w sierpniu było także w województwach: warmińsko-mazurskim (wzrost o 7,9 proc.), wielkopolskim (wzrost o 5,8 proc.), zachodnio-pomorskim (wzrost o 5,3 proc.), świętokrzyskim (wzrost o 4,9 proc.), lubelskim (wzrost o 3,3 proc.), dolnośląskim (wzrost o 2,2 proc.) oraz małopolskim (wzrost o 0,8 proc.).

Oczekiwania sprzedających parcele najmocniej spadły z kolei w woj. śląskim i mazowieckim – odpowiednio o 3,3 i 3,1 proc.

W skali roku ceny ofertowe wzrosły w 15 województwach. Najgłębiej do portfeli w porównaniu z wrześniem 2018 r. musieli sięgać szukający działki pod budowę domu w woj. warmińsko-mazurskim (wzrost o 36,7 proc.) i podkarpackim (wzrost o 32,2 proc.). Jedynie w woj. pomorskim kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży utrzymały się na tym samym poziomie. Nieznaczny wzrost poniżej 1 proc. zanotowano kolei w woj. mazowieckim i śląskim.

 

Marcin Kaźmierczak

Średnie ceny ofertowe działek budowlanych dla województw i miast wojewódzkich we wrześniu 2019 r. 

Źródło: Bankier.pl

infoWire.pl

infoWire.pl https://infowire.pl/

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście