Wiadomości 1 paź 2021 1
AEC Design
Autodesk Revit i Uponor BIM dla projektowania instalacji rurowych

Na efektywność funkcjonowania instalacji wpływa wiele elementów. Najważniejszymi z nich jest dokładność wykonania, jakość wykorzystanych produktów oraz najważniejszym – precyzyjny projekt. W jego stworzeniu pomaga technologia BIM wykorzystująca zaawansowane oprogramowanie ułatwiające i wspomagające cyfrowy zapis danych o inwestycji.

BIM uważa się za rewolucję i przyszłość budownictwa. Oferowane przez tę technologię możliwości sprawiają, że wykorzystuje się ją nie tylko do projektowania budynków, ale również ich poszczególnych elementów, jak instalacje wodne czy ogrzewanie płaszczyznowe.

Precyzja projektowania

Projektowanie instalacji w programie Revit opiera się o używanie cyfrowych, inteligentnych obiektów, które precyzyjnie odzwierciedlają cechy rzeczywistych produktów, jak kształt, długość czy szerokość. To umożliwia oznaczenie na modelu dokładnego przebiegu układu, odzwierciedlającego jakiego rodzaju rury czy złączki mają być wykorzystane w poszczególnych jego elementach.

Cyfrowy model, rzeczywiste korzyści

Tak dokładne projektowanie wiąże się z wieloma korzyściami. W wirtualnym obiekcie można m.in. analizować poszczególne elementy projektu, weryfikować czy nie dochodzi do kolizji pomiędzy instalacją a pozostałymi układami, jak również tworzyć wizualizacje powstającego obiektu. To pozwala na uniknięcie wielu kosztownych i czasochłonnych błędów czy też wprowadzanie koniecznych zmian jeszcze na etapie projektowania, zanim dojdzie do realizacji inwestycji. Ponadto program automatyzuje procesy, wyręczając użytkowników w wielu zadaniach. Ma to miejsce np. w przypadku modyfikacji rysunków – zmiana wprowadzona w rzucie poskutkuje wprowadzeniem jej w przekroju

Revit i Uponor BIM dla instalacji wodnych i ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego

By jednak możliwości Revit były w pełni wykorzystane, ważna jest jakość bibliotek obiektów, które wykorzystuje się do pracy. To ona decyduje o precyzji tworzonego projektu i tego, jak dokładnie będzie on odzwierciedlał realizację. W platformie BIM – stworzonej przez producenta rozwiązań do systemów rurowych oraz układów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Uponor – program jest połączony z kompletną i stale aktualizowaną bazą wszystkich produktów za pośrednictwem wtyczki BIM Library Revit. Zapewnia ona wsparcie projektowe, umożliwiając dostęp do najnowszych i najdokładniejszych danych o wszystkich produktach. Dzięki temu projektanci mogą być pewni, że nanoszony na rysunek obiekt jest taki sam jak element, który zostanie dostarczony na plac budowy.

Na uwagę zasługuje również inne narzędzie – UFH Revit, dedykowane do projektowania systemów ogrzewania podłogowego bezpośrednio w programie Revit. Wtyczka zapewnia projektantom szereg możliwości, jak obliczenia ogrzewania podłogowego oparte na normie EN1264, równoważenie hydrauliczne i obliczenia oporów ciśnienia instalacji OP czy kompletne zestawienia materiałowe, które są generowane na podstawie obliczeń i rysunków, a następnie eksportowane do plików excel. Ponadto UFH Revit automatycznie generuje pętle w meandry lub układy ślimakowe.

Uponor BIM – od projektowania przez użytkowanie

Jednak możliwości oferowane przez oprogramowanie nie kończą się na projektowaniu i realizacji inwestycji. Tak naprawdę model BIM z wykorzystaniem elementów systemów Uponor jest pomocny na każdym etapie użytkowania budynku. Stworzony model obiektu stanowi wirtualną dokumentację, w której przy pomocy kilku kliknięć można sprawdzić jakie produkty zostały wykorzystane do realizacji zatopionej w ścianie czy podłodze instalacji.

Zapraszamy na webinaria:

Ogólne zasady projektowania instalacji rurowych w Autodesk Revit przy zastosowaniu nakładki UFH Revit firmy Uponor

Data: 30.09.2021

Godzina: 15:00 – 15:45

Dla kogo: biura projektowe

Prowadzący: Wojciech Kozłowski – BIM Inżynier AEC Design oraz Agnieszka Fałat – Specialist BIM w Uponor

Biorę udział

Automatyzacja i usprawnienia w projektowaniu w branży instalacyjnej. Prezentacja nakładki UFH na Autodesk Revit firmy Uponor

Data: 12.10.2021

Godzina: 15:00 – 15:45

Dla kogo: biura projektowe

Prowadzący: Piotr Kopeć – BIM Inżynier AEC Design oraz Agnieszka Fałat – Specialist BIM w Uponor

Biorę udział

Więcej informacji o platformie Uponor BIM

https://bim.uponor.com/

Tagi: AEC Design