Alchemium, gmach Politechniki Łódzkiej w budowie
Na budowie Alchemium, nowego gmachu Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej z aulą na pół tysiąca osób, wmurowano kamień węgielny. Inwestycja o wartości 57 mln zł powstanie do końca września 2020 roku.
Generalnym wykonawcą kontraktu i autorem projektów wykonawczych jest Budimex. Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu br. Cała inwestycja to kompleks czterech obiektów, który został podzielony na dwa etapy realizacji. W ramach pierwszego Budimex wykona projekty wykonawcze wszystkich branż i wybuduje północną część budynku, czyli segment C oraz łącznik BC. Budynek posiada 5 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną.
- Będzie to nowoczesny obiekt edukacyjny w Łodzi. Budynek będzie zarządzany przez system BMS zwiększający m.in. efektywność energetyczną obiektu. Główną część budynku, który został zaprojektowany w konstrukcji żelbetowej płytowo-słupowej z zewnętrznymi ścianami żelbetowymi od północy i południa, będzie stanowiło audytorium na 500 osób, rozciągające się przez trzy górne kondygnacje z konstrukcją dachu wykonaną z drewna klejonego, wyposażone w najnowocześniejszy system audio-wizualny – mówi Radosław Górski, dyrektor Budownictwa Ogólnego w spółce Budimex.
W pierwszym etapie powstanie również sala senatu na ponad 100 osób, dziekanat wydziału chemicznego oraz 17 sal wykładowych. W części podziemnej przewidziano garaż i pomieszczenia techniczne: rozdzielnie elektryczne, stacje transformatorowe, agregat prądotwórczy, węzeł cieplny i serwerownie. W obiekt będzie wkomponowany także fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku. Planowany termin zakończenia realizacji pierwszego etapu to 30 września 2020 r. Wartość inwestycji to 46 mln netto (57 mln złotych brutto). Drugi etap to w głównej mierze laboratoria dydaktyczne i naukowe, warsztaty i magazyny chemiczne. Jego realizacja została zaplanowana w latach 2021-2024.