1 mld złotych na rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) – Enea podpisała umowę z BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił Enei długoterminowego kredytu odnawialnego w wysokości 1 mld zł na inwestycje związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE). Enea przeznaczy pochodzące z kredytu środki na finansowanie i refinansowanie wydatków poniesionych na nabycie, przygotowanie, budowę i rozbudowę, modernizację, utrzymanie lub oddanie do eksploatacji OZE.
Zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy Enea do 2035 roku udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz gazu będzie konsekwentnie rósł. Do 2030 r. moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii wyniesie 2,1 GW, a w 2035 r. 4,9 GW. Dominujący udział w produkcji energii z OZE będą miały instalacje fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe na lądzie i morzu. Grupa będzie również inwestować w magazyny energii.
– Grupa Enea będzie konsekwentnie zwiększać udział energii z OZE w swoim miksie wytwórczym, zwiększając swój udział w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2035 r. do 15%. Środki pozyskane z długoterminowego kredytu odnawialnego z Banku Gospodarstwa Krajowego przyczynią się do realizacji założonych przez nas celów strategicznych i wzrostu wartości Grupy w ramach jej zrównoważonej transformacji – podkreślił Marek Lelątko, wiceprezes Enei ds. finansowych.
– Polska gospodarka potrzebuje utrzymania ambitnego tempa rozwoju odnawialnych źródeł energii nie tylko dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego, ale również dla zwiększenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej – powiedział Leszek Stypułkowski, członek zarządu BGK. Będąc polskim bankiem rozwoju angażujemy się w najważniejsze działania, które z jednej strony są innowacyjne i realnie stymulują rozwój istotnych sektorów gospodarki, z drugiej ich końcowym beneficjentem jest całe społeczeństwo. Mam też nadzieję, że udział polskich firm jako poddostawców zaawansowanych komponentów do transformacji energetycznej będzie się stale zwiększał. Enea to partner, z którym wielokrotnie współpracowaliśmy, łącząc profesjonalizm lidera polskiego rynku energetycznego z siłą kapitału, którą możemy angażować w innowacyjne projekty – dodał Leszek Stypułkowski.
Pochodzące z kredytu środki Enea może inwestować samodzielnie lub zlecając działania spółkom celowym lub zależnym. Zawarta umowa to kolejny etap współpracy pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Eneą. Na przestrzeni ostatnich lat BGK kilkakrotnie wspierał realizację strategii Grupy Enea poprzez emisje obligacji i finansowania konsorcjalne przeznaczone m.in. na inwestycje w rozwój sieci dystrybucyjnej oraz OZE.
Realizując strategię zrównoważonego rozwoju Bank Gospodarstwa Krajowego uczestniczy w szeregu projektów związanych z finansowaniem transformacji energetycznej, m.in. w obszarze budowy i modernizacji sieci energetycznych, budowy OZE, w tym morskich farm wiatrowych, magazynów energii, projektów podnoszących efektywność energetyczną przedsiębiorstw, a także przyczynia się do zielonej transformacji miast. Szczegóły dotyczące zaangażowania w projekty z obszaru zrównoważonego rozwoju BGK prezentuje w swoim ostatnim raporcie zintegrowanym za 2023 rok.
Grupa Enea odpowiada za bezpieczne dostawy energii do ponad 2,8 mln klientów. Jest wiceliderem polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Grupa zarządza całym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Dzięki nowej Strategii Rozwoju do 2035 roku Enea aktywnie uczestniczy w transformacji sektora energetycznego i rozwija odnawialne źródła energii. Enea kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju i ESG.