Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 3 lip
PURMO
Zrównoważone pozyskiwanie surowców: ważny etap naszej podróży ku lepszej przyszłości

fot. Purmo

Dokonywanie właściwych wyborów teraz i rozważanie długoterminowych skutków naszych dzisiejszych działań jest kluczem do stworzenia lepszego jutra. W Purmo Group z zaangażowaniem przyłączyliśmy się do podróży ku lepszej przyszłości. Kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju, cały czas podejmujemy wyraźne kroki w celu zmniejszenia i ostatecznie wyeliminowania naszego śladu ekologicznego, a także tworzenia lepszych rozwiązań. W celu osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku dążymy do kompensacji emisji dwutlenku węgla przy produkcji naszych elektrycznych grzejników panelowych.

Wszystkie drogi prowadzą do (zrównoważonego) Rzymu

Droga do zrównoważonej przyszłości nie jest tak prosta, jak wielu z nas by chciało i nie ma jednego idealnego rozwiązania, które nas tam doprowadzi. W Purmo Group jesteśmy przekonani, że istnieje wiele różnych ścieżek, którymi możemy wspólnie podążać, aby coś zmienić. Chcemy aktywnie przyczyniać się do dobrobytu obecnych i przyszłych pokoleń, dlatego skupiamy się na szerszej perspektywie, podejmując zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe inicjatywy.

Jako wiodący dostawca zrównoważonych rozwiązań i usług w zakresie komfortu wnętrz, pomagamy ogrzewać i chłodzić miliony budynków na całym świecie. Zapewniamy komfort wielu osobom, ale stajemy przed wyzwaniem odpowiedzialnego rozwoju, aby wspierać tworzenie lepszego jutra. Biorąc pod uwagę, że 64,9% zużycia energii w gospodarstwach domowych w UE jest wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, na tym polu istnieje duży potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla. Odpowiednie źródło ciepła i powiązane z nim produkty, takie jak grzejniki niskotemperaturowe, inteligentna automatyka, zawory, itp. są kluczowymi elementami zrównoważonej przyszłości. Łączymy to wszystko w kompletną gamę rozwiązań zapewniających zrównoważony komfort cieplny w pomieszczeniach.

Nasza produkcja i nasze rozwiązania to 2 z 4 obszarów, na których się koncentrujemy w strategii zrównoważonego rozwoju, wraz naszymi ludźmi i naszą społecznością. Podjęliśmy wyraźne zobowiązania w każdym z tych obszarów i nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań. Począwszy od zrównoważonej produkcji po wolontariat naszych pracowników, każdy wysiłek ma znaczenie i przyczynia się do naszej pozycji lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju w naszej branży.

Zrównoważone pozyskiwanie surowców

Zobowiązaniem, które jest dziś szczególnie istotne, jest odpowiedzialne pozyskiwanie surowców. Zmieniając sposób, w jaki pozyskujemy stal, mosiądz, tworzywa sztuczne i inne komponenty wykorzystywane na opakowania, dążymy do bardziej ekologicznego procesu produkcji i dostaw. W szczególności przykładamy dużą wagę do stali. Od początku 2020 roku staramy się pozyskiwać i wykorzystywać mocniejsze, ale cieńsze gatunki stali do produkcji naszych grzejników, które oferują taką samą wydajność cieplną i odporność na ciśnienie. Pozwoliło nam to zmniejszyć ilość materiałów i odpadów, a także zwiększyć efektywność energetyczną w procesie produkcyjnym.   Ponadto w ubiegłym roku zobowiązaliśmy się do zakupu stali o niemal zerowej emisji począwszy od 2026 roku. Stal ta umożliwia redukcję emisji CO2 nawet o 95% w porównaniu do tradycyjnego procesu wytwarzania opartego na węglu. Zawarliśmy wiążącą umowę na zakup 140 000 ton zielonej stali do 2033 roku. Pokryje to ponad 10% naszego rocznego zużycia stali.

Przeczytaj o naszych staraniach w pozyskiwaniu mniej emisyjnej stali

W naszych działaniach idziemy o krok dalej badając możliwości kompensacji emisji dwutlenku węgla tam, gdzie to jest możliwe, począwszy od produkcji grzejników stalowych. John Peter Leesi, CEO Purmo Group: "Obraliśmy dwie drogi prowadzące nas do zrównoważonego rozwoju: pierwszym jest bardziej odpowiedzialne wykonywanie naszych dotychczasowych zadań, a drugim jest znalezienie zupełnie nowych, które mogą być kontynuowane w nieskończoność. Jeśli chodzi o pozyskiwanie stali, jesteśmy bardziej odpowiedzialni w przypadku stali produkowanej tradycyjną technologią, ale także inwestujemy w metody produkcji o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla w przyszłości".

Kompensacja emisji dwutlenku węgla i zielona stal

Termin "zielona stal" jest obecnie dość popularny. Niestety, jest on używany zbyt swobodnie w odniesieniu do każdego rodzaju stali w zakresie od tej niskoemisyjnej do takiej o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla.   Obecnie, w perspektywie krótkoterminowej, koncentrujemy się na stali o zerowej emisji dwutlenku węgla. W kwietniu rozpoczęliśmy produkcję grzejników elektrycznych ze stali węglowej w naszej fabryce w Gateshead (Wielka Brytania). W tym celu współpracujemy z Arcelor Mittal, który stworzył XCarb®, globalny program innowacji w produkcji stali, mający na celu osiągnięcie neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla stali do 2050 roku. Ich certyfikaty zielonej stali XCarb®, stworzone w ramach programu, pozwalają klientom takim jak Purmo Group inwestować w szereg inicjatyw, które zmniejszają ilość emisji dwutlenku węgla. Dobrym przykładem takiego projektu jest wychwytywanie bogatych w wodór gazów odlotowych z procesu produkcji stali i wtryskiwanie ich do pieca wykorzystywanego w produkcji w celu zmniejszenia zużycia węgla.

Oszczędności CO2 wynikające z tych inicjatyw są agregowane, a następnie niezależnie weryfikowane przez globalną firmę certyfikującą DNV, która nadaje certyfikaty zielonej stali XCarb®. Certyfikaty te oznaczają redukcję emisji dwutlenku węgla dla wszystkich uczestników procesu budowlanego, ponieważ zmniejszają emisję dwutlenku węgla w całym okresie użytkowania produktów. Za zakup 16 ton stali otrzymaliśmy certyfikat zielonej stali XCarb® potwierdzający, że zaoszczędziliśmy 35 ton CO2.

Wprowadzanie zmian z Purmo Group

"Chociaż zdajemy sobie sprawę, że kompensacja emisji dwutlenku węgla to tylko jeden mały krok w kierunku bardziej zrównoważonych zamówień, jest to ważny etap na naszej drodze. Jesteśmy świadomi, że to tylko przystanek w długiej podróży, ale jesteśmy przekonani, że każde działanie ma znaczenie dla stworzenia lepszej przyszłości dla nas, następnych pokoleń i naszej planety" - mówi Sam Hodlin, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Purmo Group.   "Podczas gdy niektórzy w branży mają tendencję do kompensacji emisji dwutlenku węgla, dla nas w żadnym wypadku nie jest to substytut robienia wszystkiego, co możliwe, aby zmniejszyć i ostatecznie wyeliminować naszą emisję. W Purmo Group mamy jasną mapę drogową zrównoważonego rozwoju, która prowadzi nas od świadomości i zrozumienia do strategii i działań, a także długoterminową wizję, która obejmuje bardziej ekologiczną przyszłość dla wszystkich, od przemysłu po użytkownika końcowego. Zrównoważony rozwój stał się częścią naszego firmowego DNA i każdy w Purmo Group jest zaangażowany w działania na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej".

 

Zrównoważony rozwój w Purmo Group

Julian Stocks, dyrektor produktu ds. grzejników w Grupie Purmo, dodaje: "Co więcej, zauważamy, że nasi klienci są również coraz bardziej zainteresowani kwestiami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego (ESG). Chętnie współpracują z liderami rynku w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i przywiązują dużą wagę do referencji środowiskowych, takich jak EPDs oraz EcoVadis, które są dowodem na zrównoważony rozwój naszych produktów i naszej działalności. Za kulisami ciężko nad tym pracujemy. Planujemy na przykład nowe audyty EcoVadis i wdrożenie oprogramowania, które pomoże nam obliczyć wpływ naszych produktów na środowisko, a następnie stworzyć EPD w skuteczny i usprawniony sposób". Jesteśmy przekonani, że te EPD będą cenione na wszystkich naszych rynkach.

Długoterminowe cele

Produkcja stali generuje wysoki poziom emisji dwutlenku węgla. Ze względu na charakter naszej działalności nie możemy jej pominąć w procesie produkcji, ale zobowiązujemy się robić to w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Obecnie z niecierpliwością czekamy na produkcję prawdziwie ekologicznych produktów stalowych, kiedy to w 2026 roku zaczniemy wykorzystywać stal o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla od H2 Green Steel

"Purmo Group jest pionierem w segmencie producentów przemysłu stalowego. To firma, która pozwala, aby jej decyzje biznesowe były naprawdę oparte na zaangażowaniu w zrównoważony rozwój i osiągnięcie porozumienia paryskiego. W H2 Green Steel pochwalamy takie podejście" - mówi Henrik Henriksson, dyrektor generalny H2 Green Steel.

Odpowiedzialne pozyskiwanie surowców pozostanie dla nas ważnym zobowiązaniem, ale na naszej drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości stoimy również przed wyzwaniami innej natury. Jesteśmy równie dumni ze wspaniałych wyników, które osiągnęliśmy w ciągu ostatnich lat na wielu różnych poziomach, począwszy od efektywności energetycznej naszych zakładów, różnorodności naszych pracowników, po wolontariat i dzielenie się wiedzą podczas lokalnych szkoleń.

Jako jedni z nielicznych w branży wyznaczyliśmy cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG), które zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets. Ponadto aktywnie realizujemy inne zobowiązania związane z naszymi działaniami, np. rozwiązaniami w zakresie opakowań.

Razem możemy więcej 

Branża, specjaliści HVAC i użytkownicy końcowi muszą współpracować, jeśli chcemy osiągnąć wielkie zwycięstwo w zakresie poprawy komfortu cieplnego w pomieszczeniach bez negatywnego wpływu na środowisko. Razem możemy zapewnić, że nowe budynki, ale także 75% budynków w UE, które nie są obecnie energooszczędne, spełnią przyszłe wymagania środowiskowe i będziemy mogli cieszyć się w nich optymalnym komfortem cieplnym.   "Dlatego też przywiązujemy tak dużą wagę do wspierania zarówno profesjonalistów z branży HVAC, jak i użytkowników końcowych w dokonywaniu świadomych wyborów. Kiedy na przykład uczestniczymy w targach, przedstawiamy zarówno instalatorom, jak i konsumentom kompletny pakiet rozwiązań produktowych, a także informacje o rządowych programach wspierających itp. tak, aby odchodzili z pełną wiedzą i świadomością dotyczącą ich inwestycji. Jak dotąd spotkało się to z dużym zainteresowaniem, ponieważ w dalszym ciągu istnieje wiele niejasności, jeśli chodzi o tworzenie przyszłościowych systemów ogrzewania i chłodzenia" - mówi René Fink, wiceprezes ds. sprzedaży w Europie Środkowej w Purmo Group.

"Wciąż istnieje pewna niechęć do korzystania z pomp ciepła, głównie z powodu błędnych przekonań" - dodaje Niclas Schubert, wiceprezes Sales Cluster North w Purmo Group. "Wiele osób nadal uważa, że pompa ciepła jest droższa niż gaz i klimatyzacja, ale badania zaczynają dowodzić, że w większości przypadków tak nie jest. Jako wiodący dostawca zrównoważonych rozwiązań w zakresie komfortu wnętrz uważamy, że bardzo ważne jest, aby wszystkie zaangażowane strony miały dostęp do prawdziwych informacji i efektywnych rozwiązań. Tylko wtedy możemy wspólnie wyruszyć w podróż ku lepszej przyszłości"