Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 17 cze
BOSCH
Zmiękczacz wody do domu – Co warto wiedzieć?

Może się okazać, że woda w naszych domach nie zawsze jest idealna do codziennego użytku. Zbyt twarda woda może powodować wiele problemów w domowych instalacjach i urządzeniach. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zmiękczacza wody. Czym są zmiękczacze wody? Jak działają? Dlaczego warto je zainstalować i jak wybrać odpowiedni model do swojego domu. Sprawdź.

Twarda woda może powodować wiele niedogodności i generować powstawanie dodatkowych kosztów. Węglany wapnia i magnezu, które znajdują się w wodzie, odkładają się w postaci kamienia oraz osadów na wszystkich elementach, które mają styczność z wodą.

Twarda woda w gospodarstwie domowym

Skutki działania twardej wody:

 • Odkładanie się kamienia w urządzeniach AGD. Elementy grzejne czajników elektrycznych, ekspresów do kawy, pralek czy elektrycznych podgrzewaczy wody pokrywają się grubą warstwą kamienia, który skutecznie blokuje wymianę ciepła, przez co urządzenia te są mniej efektywne. W skrajnym wypadku może to prowadzić do ich uszkodzenia. Jesteśmy wtedy narażeni na kosztowne i kłopotliwe naprawy.
 • Powstawanie uporczywych zacieków na glazurze, kabinach prysznicowych oraz armaturze. Po odparowaniu wody pozostaje cienka warstwa osadów, która nieusuwana na bieżąco z czasem staje się coraz grubsza i trudniejsza do zlikwidowania.
 • Szorstkie ubrania po praniu. Odzież uprana w twardej wodzie jest szorstka i zbita, a przezto nieprzyjemna w dotyku. Aby zniwelować ten efekt trzeba stosować duże ilości płynu zmiękczającego, co generuje dodatkowe koszty.
 • Konieczność stosowania dużej ilości detergentów. Twarda woda słabo się pieni, ponieważ ma bardzo wysokie napięcie powierzchniowe. Aby uzyskać zadowalający efekt prania, zmywania czy zwykłego mycia rąk musimy zużywać znacznie więcej detergentów niż w przypadku stosowania wody miękkiej.
 • Podrażniona skóra. Duża ilość detergentów może powodować różnego rodzaju podrażnienia skóry, zwłaszcza u osób uczulonych.
 • Dodatkowy czas poświęcony na utrzymanie domu w czystości. Usuwanie efektów działania twardej wody to dodatkowy wysiłek i czas, jakie musimy poświęcić żeby zlikwidować wszystkie osady i zacieki powstałe w wyniku odkładania się kamienia.

Jak rozwiązać problem twardej wody?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zmiękczacza wody. Urządzenie montowane jest na głównym przyłączu wody do gospodarstwa domowego. Dzięki temu cała woda użytkowa, jaka trafia do wszystkich punktów poboru oraz urządzeń, poddawana jest procesowi zmiękczania.

Jak działa zmiękczacz wody?

Podstawowym elementem zmiękczacza wody jest złoże jonowymienne popularnie zwane żywicą. Podczas procesu zmiękczania woda przepływa przez złoże, które odpowiada za usunięcie twardości z wody. Proces ten polega na usunięciu z wody jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za jej twardość (a tym samym odkładający się kamień) i zastąpienie ich jonami sodu.

Regeneracja złoża polega na przepłukaniu go roztworem solanki, dzięki czemu jony wapnia i magnezu zgromadzone w żywicy zastępowane są jonami sodu. Po zakończeniu regeneracji roztwór odprowadzany jest do kanalizacji. W tym czasie urządzenie nie produkuje zmiękczonej wody.

Dlatego najlepiej jest, jeśli proces ten przeprowadzany jest, gdy nie pobieramy wody, np. w nocy.

Kiedy stosować zmiękczacz do wody?

Zmiękczacze wody powinniśmy stosować wszędzie tam, gdzie widoczne są skutki działania twardej wody, jak np. zacieki, kamień itp. To, czy należy zastosować stację zmiękczania wody można również sprawdzić za pomocą dostępnych na rynku pasków testowych do pomiaru twardości wody.

Zaleca się, aby twardość wody do celów spożywczych nie była niższa niż 3-4°dH. Bardzo miękka woda może być również agresywna dla materiałów, z których jest wykonana instalacja. Woda przepływająca przez złoże jonowymienne jest praktycznie całkowicie pozbawiona twardości. Dlatego jest ona mieszana z wodą, która nie była zmiękczana, aby finalnie uzyskać zakładaną twardość.

 

Dlaczego warto zainstalować zmiękczacz wody?

Higiena i zdrowie:

 • Łatwiejsze czyszczenie powierzchni wanien, umywalek i armatury
 • Zmniejszenie zacieków na glazurze
 • Mniej sprzątania i łatwiejsze utrzymanie domu w czystości
 • Komfort kąpieli w miękkiej wodzie z mniejszą ilością środków myjących
 • Gładsza skóra i lśniące włosy dzięki wodzie, która nie podrażnia i nie wysusza skóry
 • Ochrona tkanin – ubrania miękkie i przyjemne w dotyku

Oszczędności:

 • Brak potrzeby stosowania soli w zmywarkach oraz środków zapobiegających osadzaniu się kamienia w pralkach
 • Znaczące zmniejszenie zużycia proszku do prania, płynów do zmywania oraz innych detergentów, a co za tym idzie niższe wydatki związane z ich zakupem
 • Mniej awarii i kosztownych napraw urządzeń AGD
Stacje zmiękczania wody Aqua 4000 S i Aqua 8000i S
BOSCH