Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 8 kwi 2019
"Zdrowe" biuro

fot. infoWire

Tylko w pierwszym półroczu 2018 roku pracownicy spędzili na zwolnieniu blisko 87 mln dni. To o ponad 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2017 roku Zaskakujący jest fakt, że blisko połowa przebywających na L4 to osoby w wieku 20-39 lat, czyli grupy wiekowe w pełni sił witalnych, będące na początku swojej kariery zawodowej. Dlaczego tak szybko sięgają oni po zwolnienie? Jedną z przyczyn absencji jest narażenie na długotrwały stres w pracy, który często prowadzi do wypalenia zawodowego czy depresji. Jednocześnie, na stan zdrowia Polaków znaczący wpływ ma przestrzeń pracy. Nadmierny hałas w open space, złe oświetlenie czy szkodliwe substancje w powietrzu. O tych czynnikach, a także o sposobach ich eliminacji rozmawiano podczas Targów Światło, w ramach Wnętrza Otwartego by Justyna Smolec.

Ostatnie lata przyniosły ogromne zmiany na rynku pracy. Rekordowo niskie bezrobocie, wzrost płac, dobra koniunktura, a z drugiej strony wzrost problemów związanych z pozyskaniem nowych, wykwalifikowanych specjalistów. Dzisiaj każde decyzje biznesowe generują pytanie o ludzi, którzy będą mogli podjąć się realizacji celów organizacji. Ci jednak, niepokojąco często od rozwoju zawodowego wybierają zwolnienie lekarskie lub zmianę firmy. Problem jest na tyle poważny, że to, co do tej pory było obowiązkiem działów HR, stało się przedmiotem działań prezesów i szefów organizacji, ale także architektów i projektantów wnętrz. Ostatni, coraz częściej proszeni są o projekty biur, które nie tylko będą nowoczesne, ale przede wszystkim będą stymulowały do kreatywnej pracy i wspierały zdrowie.

- W ramach 3. edycji Wnętrza Otwartego organizowanego przez arch. Justynę Smolec, skupiliśmy się na kilku najważniejszych elementach, bez których biuro nie ma prawa dobrze funkcjonować, tj. oświetlenie, akustyka, ergonomia, a także powietrze w miejscu pracy. Każdy z nich ma niebagatelny wpływ na zdrowie, efektywność i komfort wykonywanych zadań. Jednym z zagadnień, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem był temat powrotu do natury i umacniającego się trendu na biophilic office design, czyli aranżacji wnętrz za pomocą roślin. Wydawać by się mogło, że już wszystko w tym temacie powiedziano, natomiast podczas spotkania z Haliną Kamińską, z firmy Florabo oraz dr. inż. Jerzym Sową z Politechniki Warszawskiej, mogliśmy usłyszeć wiele nowych i zaskakujących faktów, związanych z roślinnością w miejscu pracy – mówi Kamilla Walicka, organizator Targów Światło.

Czy zielone biuro, to zdrowe biuro?

Temat prozdrowotnych właściwości roślin, a także ich szerokiego zastosowania był obserwowany od wieków. Spektakularne badanie w tym obszarze przeprowadziła Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA, analizując wpływ roślinności na czystość chemiczną powietrza. Spośród przebadanych odmian, najlepsze właściwości wykazywała dracena odwrócona i chryzantema wielkokwiatowa. Wydawać by się mogło, że umieszczenie tego typu roślin w kilku miejscach przestrzeni open space wpłynie na poprawę jakości powietrza w biurze i zdrowie pracowników. Tymczasem, podczas wykładu Haliny Kamińskiej w ramach Wnętrza Otwartego, uczestnicy dowiedzieli się, że cały proces aranżacyjny jest znacznie bardziej skomplikowany i wymaga specjalistycznej wiedzy. 

- Firmowe biuro jest najczęściej wymagającą przestrzenią dla roślin. W tego typu pomieszczeniach filtracja nie jest tak wydajna, jak w laboratorium, a na kondycję roślin i ich pracę wpływ ma szereg różnych czynników, m.in. nawet stres pracowników. Jeśli warunki nie są korzystne, aranżacje roślinne w najlepszym przypadku zaprzestają procesów wewnętrznych, zdarza się jednak, że zaczynają chorować i wydzielać substancje szkodliwe. Robiliśmy diagnostykę w tym kierunku, wpuszczając do specjalnej komory lotne związki organiczne i obserwowaliśmy roślinę. Kiedy zaczynała odczuwać „dyskomfort”, stężenie tych związków znacząco wzrastało. Aby uzyskać spektakularne oczyszczenie powietrza, z jednej strony powinniśmy zatem pracować nad przedłużeniem wydajności samych roślin, a z drugiej strony zastosować wspomaganie filtracji przez glebę i bryłę korzeniową. Ważną kwestią jest również sama ziemia – niewiele firm zdaje sobie sprawę z tego, że niewłaściwie wybrana mieszanka substratu glebowego może być źródłem uwalniania do powietrza zarodników bakterii i grzybów, które w rezultacie mogą wywołać u pracowników alergię i złe samopoczucie. W przestrzeni Wnętrza Otwartego pokazaliśmy właściwie wykonane nasadzenia w donicach oraz prototypowe urządzenie dedykowane biurom, które obecnie jest testowane w jednej z firm, a którego zadaniem jest właśnie oczyszczanie biurowego powietrza – mówi arch. Halina Kamińska, Florabo.

Aby zagwarantować pracownikom biurowym zdrowe i optymalne warunki pracy, wykonywane są specjalne analizy, sprawdzana jest instalacja, wymiary pomieszczeń biurowych, jakość powietrza oraz miejsca, gdzie występują jego zastoje. Pod uwagę bierze się również liczbę pracowników, formę wykonywanej pracy i stres z tym związany, wiek czy płeć. W rezultacie możemy uzyskać zieloną przestrzeń, która nie tylko będzie dawała wrażenie obcowania z naturą, ale przede wszystkim przyniesie realne korzyści zdrowotne pracownikom.

Zdrowie w zasięgu biura – światło, akustyka, ergonomia

Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas Targów Światło były panele dyskusyjne poświęcone tematom oświetlenia. Odbywały się one w centralnej części wystawienniczej Targów, gdzie przez 3 dni prezentowano premierowe produkty ponad 450 wystawców, m.in. z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Grecji, Bułgarii czy Afryki Południowej, a także najnowsze osiągnięcia polskich i zagranicznych producentów oświetlenia architektonicznego, ulicznego, komercyjnego czy mieszkaniowego. Jednym z głównych zagadnień w temacie oświetlenia, podejmowanych w ramach przestrzeni Wnętrza Otwartego był temat projektowania i personalizacji nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych dedykowanych różnym przestrzeniom, o którym mówili przedstawiciele LUG Light Factory. Poruszono również kwestie odpowiedniej akustyki, o czym na przykładzie poznańskiej realizacji, biurowca Bałtyk Tower, opowiedział Artur Pacyna z firmy Rockfon, a także projektowania efektywnej przestrzeni do pracy w domu. 

Wnioski płynące z tegorocznej edycji Targów Światło i organizowanego przez arch. Justynę Smolec, Wnętrza Otwartego ukazują przestrzeń pracy jako jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na szczęście i zdrowie Polaków, nad którym polskie firmy muszą stale pracować. Dlatego tak istotne jest, aby współczesne biuro odpowiadało na realne potrzeby szczególnie młodych pokoleń, które, jak nigdy wcześniej nie boją się zmian.

infoWire.pl

infoWire.pl https://infowire.pl/