Okiem praktyka 27 sie
conceptAIR
Wentylacja dla nowego bloku mieszkalnego

fot. Pixabay

Jak mówią – oznaką dobrej wentylacji jest to, że tego nie zauważasz. Aby wentylacja działała dobrze, musi spełniać potrzeby mieszkańców. Liczba osób w podobnych mieszkaniach może się znacznie różnić. Jednoosobowe gospodarstwa domowe potrzebują znacznie mniejszej wentylacji niż większe rodziny. Różnice spowodowane są również porą dnia. Starsi ludzie mogą być na to bardzo wrażliwi.

Z drugiej strony nowoczesne i dobrze izolowane bloki mieszkalne mają problemy z przegrzewaniem. W bardzo ciepłym mieszkaniu słabo odczuwa się wentylację. Dlatego ważne jest, aby mieszkaniec mógł mieć wpływ na jej zmianę.

Najważniejszym zadaniem wentylacji jest usuwanie wilgoci. Mokre pomieszczenia muszą być szybko suszone po użyciu, aby struktury budynku  pozostały nieuszkodzone, a mieszkanie było świeże. Jednak skuteczna wentylacja nie jest potrzebna cały czas. Wentylację dla pomieszczeń można zwiększyć, gdy istnieje potrzeba zwiększenia mocy. Czujnik wilgotności podłączony do urządzenia wentylacyjnego robi to automatycznie i nigdy nie zapomina o zwiększeniu mocy, gdy nie jest potrzebny.

Powietrze wewnętrzne może wydawać się zbyt suche w zimie, ale suszenie dużej ilości prania wymaga skutecznego usuwania wilgoci. Gdy mieszkanie jest puste, możliwe jest zmniejszenie wentylacji. Kiedy mieszkaniec może dostosować wentylację do swoich potrzeb, wzrasta jego komfort. Co więcej, spółdzielnia mieszkaniowa może zaoszczędzić wiele energii na ogrzewanie i energię elektryczną dzięki wentylacji sterowanej indywidualnie przez mieszkańców.

System wentylacji dla mieszkania jest prosty i niezawodny.

Jednostki wentylacyjne dla mieszkania są fabrycznie gotowe do stosowania i posiadają automatyczne funkcje w pożądanym zakresie. Możliwe są także połączenia z innymi rozwiązaniami technologicznymi domu.

W budynku wyposażonym w rekuperatory Vallox, wentylacja nie zmienia się tak jak temperatury zewnętrzne. Gdy nie ma połączenia przewodów z jednego mieszkania do drugiego, nie ma „efektu komina”, który często pojawia się w blokach mieszkalnych. Mieszkania na wyższych piętrach mogą mieć nadciśnienie, a dolne podciśnienie. Powoduje to przenikanie powietrza i przeciąg.

Ponadto zdecentralizowana wentylacja ma inne zalety, które zwiększają komfort życia: dźwięki, zapachy lub możliwe gazy spalinowe nie mogą przemieszczać się przez wentylację z mieszkania do mieszkania. Zdecentralizowany system wentylacji jest ognioodporny, ponieważ wszystkie kanały i części znajdują się w pojedynczym mieszkaniu. Nie ma potrzeby stosowania przepustnic wymagających konserwacji lub monitorowania.

Urządzenia wentylacyjne wyposażone w płytowy wymiennik ciepła nie mieszają czystego i brudnego powietrza i nie zawracają zapachów lub wilgotności powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego do mieszkania. Płytowy wymiennik ciepła nie zawiera żadnych ruchomych, zużywających się lub pękających części i nie wymaga żadnej innej konserwacji niż czyszczenie.

System wentylacji dostosowany do mieszkań jest w zasadzie prosty w użyciu. Wentylatory prądu stałego można regulować bezstopniowo, a stosunek nawiewu / wywiewu można regulować oddzielnie. System może być wykorzystywany w jednym mieszkaniu, nawet jeśli nie wszystkie mieszkania są jeszcze gotowe.

Automatycznie sterowane rekuperatora Vallox sprawią, że warunki w mieszkaniu nie zmienią się, nawet przy ostrych zimach. Odszranianie wymiennika ciepła odbywa się w najprostszy sposób – przez powietrze wywiewane. Oba wentylatory pracują zawsze z tą samą prędkością, a w momencie odszraniania powietrze świeże omija wymiennik ciepła. Okresy odszraniania są niezauważalne dla mieszkańców. Energia do podgrzania powietrza jest niewielka, dlatego w centrali fabrycznie jest nagrzewnica elektryczna. Dodatkowo zwiększa to komfort i niezawodność pracy.

Wentylacja dla mieszkania nie jest kosztowna.

Koszty zakupu systemu wentylacyjnego zależą nie tylko od jednostki i przewodów, ale także od związanych z nimi prac budowlanych. Prace pomocnicze mogą stanowić znaczną część kosztów. Wentylacja w mieszkaniu jest łatwa i szybka do przeprowadzenia, ponieważ nie wymaga specjalnego pomieszczenia technicznego czy wiele miejsca na kanały.

Jeśli odprowadzenie z okapu kuchennego jest podłączone do jednostki wentylacyjnej, również powietrze wyciągowe z okapu kuchennego przechodzi przez wymiennik ciepła. Dzięki temu w zimnych warunkach następuje odszranianie i wentylacja działa bez przerwy.

Wewnątrz mieszkania liczba kanałów wentylacyjnych jest zazwyczaj mała. Większość kanałów jest zainstalowanych w suficie łazienki, kuchni czy przedpokoju. Inne pomieszczenia mogą mieć tylko zawór wentylacyjny w suficie lub ścianie.

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście