Okiem praktyka 12 mar
Aircon
Serwisowanie, konserwacja i czyszczenie klimatyzacji domowej — jak często?

Zainteresowanie nowoczesnymi klimatyzatorami wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jednak sprzedaż i montaż urządzenia to nie wszystko. Klimatyzatory muszą być regularnie serwisowane, konserwowane i czyszczone. Jak często należy wykonywać takie czynności oraz gdzie warto szukać pomocy w razie wystąpienia poważnej awarii?

Jak często wykonuje się przegląd klimatyzacji domowej?

Wielu klientów zapomina o regularnym serwisowaniu klimatyzacji domowej, a to duży błąd. Zanieczyszczona klimatyzacja prowadzi do pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniu, może słabiej działać, a nawet powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne. 

Dzieje się tak, ponieważ skraplająca się z powietrza woda, która osadza się na elementach klimatyzatorów, zawiera grzyby oraz bakterie. Tymczasem wewnątrz klimatyzatora panuje wilgotne środowisko, które sprzyja ich dalszemu rozwojowi, a także może prowadzić do powstania pleśni.

Regularny przegląd, dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji to skuteczny sposób na utrzymanie urządzenia w idealnym stanie. Serwis klimatyzacji domowej warto proponować klientom co najmniej 2 razy do roku — na wiosnę i jesienią. 

Po czyszczeniu urządzenie będzie zdecydowanie lepiej działać, a dodatkowo jest to świetna okazja, aby sprawdzić stan poszczególnych podzespołów, wymienić filtry lub wykonać inne niezbędne czynności, dzięki którym klimatyzator doskonale posłuży użytkownikom przez lata.

Jak wyczyścić klimatyzację w domu?

Czyszczenie klimatyzacji domowej powinno być wykonane przez specjalistę, który wie, jak zrobić to w sposób prawidłowy i bezpieczny. Zachowanie środków bezpieczeństwa jest szczególnie istotne, gdy klimatyzator znajduje się wysoko na ścianie. Dezynfekcja klimatyzacji domowej może zostać wykonana jedną z wymienionych niżej metod:

  • metoda ozonowania — ta metoda pozwala na odświeżenie trudno dostępnych elementów i umożliwia dogłębne odgrzybienie klimatyzacji domowej,

  • metoda ultradźwiękowa — polega na tym, że do urządzenia wprowadza się płyn dezynfekujący, a następnie fachowiec oddziałuje na klimatyzator urządzeniem emitującym dźwięki o odpowiedniej częstotliwości,

  • metoda piankowa — w przypadku tej metody parownik spryskuje się pianką grzybobójczą za pomocą specjalnego wężyka.

Jak często odgrzybiać klimatyzację w domu?

Częstotliwość odgrzybiania klimatyzacji i wymiany filtrów powinna być uzależniona od częstości użytkowania klimatyzatora. Producenci zwykle zalecają, aby odgrzybianie przeprowadzać dwa razy do roku, a wymianę filtrów raz na trzy miesiące. Jednak jeśli klient zauważy, że z klimatyzacji wydobywa się brzydki zapach lub urządzenie słabiej pracuje, warto zlecać wykonanie tych czynności częściej.

Rola filtrów w klimatyzatorze

W klimatyzatorach filtry pełnią istotną rolę w eliminacji pyłków, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu wewnątrz pomieszczenia. Niektóre z nowoczesnych klimatyzatorów posiadają funkcję przypominającą o konieczności wymiany filtrów. Na wyświetlaczu pojawia się wtedy odpowiedni symbol, który informuje o konieczności podjęcia działań w celu zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia. Przydatna jest również opcja samooczyszczania jednostki wewnętrznej. Ta funkcja po zakończeniu pracy klimatyzatora pozwala na osuszenie wymiennika wewnętrznego, co zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni.

Aircon