Rodzaje i charakterystyka grzejników poziomych
fot. Enix
Planując budowę nowego domu lub remont już istniejącego budynku, bardzo ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest zainstalowanie lub wymiana grzejników. Istotnym czynnikiem będzie nie tylko dobranie ich pod względem potrzebnej mocy grzewczej, ale również ich walorów estetycznych, stanowiących element dekoracyjnej aranżacji całości stylu pomieszczenia. Niewątpliwie takimi grzejnikami są nowoczesne grzejniki poziome.
Czym charakteryzują się nowoczesne grzejniki poziome?
Projektanci grzejników coraz bardziej zaskakują swoją pomysłowością. Nowoczesne grzejniki poziome o większym pokroju szerokości i mniejszym wysokości, są urządzeniami spełniającymi nie tylko podstawowe funkcje grzewcze, ale stają się obecnie niemalże małymi dziełami sztuki. Nowe, niestandardowe kolekcje grzejników zachwycają bowiem swoją oryginalnością. Ergonomiczne, zaprojektowane w innowacyjnej, zaawansowanej technologii, zapewniają pełne wykorzystanie potencjału grzewczego, co jednoznacznie przekłada się na oszczędności, stanowiąc zarazem element dekoracyjny. Stylowe, o ciekawych geometrycznych kształtach i bogatej kolorystyce, mogą być ozdobą każdego pomieszczenia, dopasować się do dowolnej aranżacji wnętrza. Wybór niezwykle funkcjonalnych i atrakcyjnych grzejników ozdobnych, jaki oferuje producent grzejników ENIX, jest bardzo szeroki. Wybierać można zarówno wśród poziomych grzejników dekoracyjnych, jak i płytowych.
Grzejniki dekoracyjne
Efektowne, o eleganckiej prezencji grzejniki dekoracyjne łączą w sobie zaawansowaną technologię z jednoczesną funkcją ozdobną. Zaprojektowane i wykonane z niezwykłą precyzją i dbałością o każdy szczegół, są urządzeniami o bardzo wysokiej klasie jakości. Przykładem takich grzejników w ofercie ENIX mogą być modele Sorento Plus SRP, Sorento SR, Madera MD, Madera MDP oraz Royal R. Charakteryzujące się prostotą formy symetryczne grzejniki Sorento Plus SRP i Sorento SR może być elementem aranżacji nawet najbardziej reprezentacyjnych wnętrz, doskonale wpisując się w kompozycję każdego pomieszczenia. Funkcjonalny, o maksymalnej wydajności cieplnej i gustowny grzejnik zadowoli nawet najbardziej wybrednego konsumenta. Madera MD i Madera MDP to wysokiej jakości grzejniki wykonane z dbałością o każdy szczegół, o bardziej tradycyjnej formie. Będą doskonałym uzupełnieniem wnętrz urządzonych zarówno w stylu klasycznym, jak i modernistycznym. Z kolei Royal R to grzejnik o ozdobnym, ażurowym panelu na tylnej ścianie. Jest modelem niezwykle ekskluzywnym i może być alternatywą dla tradycyjnych grzejników panelowych.
Grzejniki płytowe
Grzejniki płytowe charakteryzują się smukłym kształtem oraz subtelną prostotą i minimalizmem. Zbudowane są z 1-3 płaskich stalowych blach poddanych zgrzewaniu w celu uzyskania specjalnych kanałów, w których przepływa woda grzejna. Gładka tafla płyt sprawia, że ich desing jest delikatny i wyważony. Są one również wysoko efektywne, zapewniając komfortowy poziom temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach. Ich ponadczasowy styl idealnie komponuje się z każdym wnętrzem. Niewątpliwą zaletą jest łatwość utrzymania ich w czystości. Możliwość doboru wielkości i ilości płyt grzewczych wpływa to na optymalizację mocy grzewczej oraz wymiarów dostosowanych do potrzeb użytkownika. Wśród modeli grzejników płytowych na uwagę zasługują modele z linii Plaine. Model Plaine P jest grzejnikiem całkowicie gładkim, natomiast Plaine Line PL i Plaine Art Vetical VP oraz Plaine Art. PS mają bardzo delikatne, pionowe lub poziome żłobienia w płycie czołowej. Uniwersalność grzejników płytowych Plaine decyduje, że sprawdzą się one zarówno w mieszkaniach, jak również w biurach, czy w innych lokalach użyteczności publicznej.
W jakim miejscu najlepiej instalować grzejniki poziome?
Zasadą jest, że grzejniki powinny być montowane w miejscach o największej utracie ciepła. Zazwyczaj jest to pod parapetem okna, może być również przy drzwiach lub na ścianie stanowiącej zewnętrzną stronę budynku. Grzejniki poziome ze względu na swój kształt najlepiej sprawdzą się w pokojach dziennych i sypialniach umieszczone pod oknem. Atutem grzejników ozdobnych jest fakt, że nie trzeba ich zasłaniać, a wręcz przeciwnie, warto wyeksponować. Wpływa to bezpośrednio na dużą swobodę aranżacyjną i komfort cieplny.
Czym kierować się przy wyborze grzejnika?
W wyborze odpowiedniego grzejnika należy kierować się takimi kryteriami, jak lokalizacja, moc grzewcza i rodzaj podłączenia, ale istotnym będzie również jego wygląd i możliwość dopasowania go do stylu danego pomieszczenia. Inny model sprawdzi się w salonie, inny w kuchni, w łazience, czy w przedpokoju. O doborze mocy grzejnika powinien zdecydować projektant instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ na moc grzewczą ma wpływ wiele różnych parametrów, jak np. wentylacja pomieszczeń, przenikalność termiczna ścian czy zasilanie. Sposób podłączenia grzejników warunkuje przede wszystkim fakt, czy jest to instalacja w nowym budynku, czy wymiana starych grzejników. W pierwszym przypadku istnieje dość szerokie pole manewru, natomiast w drugim, grzejnik musi zostać dopasowany do istniejącego już przyłącza.
Podsumowując, grzejniki powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Grzejnik w niebanalnym stylu i ciekawym kolorze ożywi każde wnętrze. Wśród modeli poziomych ENIX znajdziemy unikatowe propozycje dekoracyjne dostępne w bogatej kolorystyce i w różnych kształtach, a także grzejniki płytowe. Pod względem estetycznym świetnie zgrają się z różnymi aranżacjami, a pod względem praktycznym sprawdzą się w szczególności w pokojach, umieszczone tuż pod oknem.