Okiem praktyka 11 paź
TECH STEROWNIKI
Przygotuj centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego

Październik to czas, aby na poważnie pomyśleć o czekającym nas ogrzewaniu domowych pomieszczeń. Systematyczna konserwacja instalacji grzewczej pozwoli cieszyć się przyjemnym ciepłem w zimowe wieczory. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych czynności można przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek w czasie pierwszego uruchomienia instalacji grzewczej i cieszyć się ciepłem w swoim domu przez cały sezon.

Kiedy kaloryfery powinny zacząć grzać – przepisy

Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz spada temperatura w pomieszczeniach. Pierwsze uruchomienie instalacji grzewczej zależy głównie od tego, co dzieje się za naszymi oknami. Rozpoczęcie sezonu nie ma ściśle określonej daty. Uruchomienie ogrzewania odbywa się zgodnie z umową między odbiorcą a dostawcą ciepła. Prawo energetyczne określa jedynie okres, kiedy firmy dystrybuujące ciepło do mieszkań muszą być gotowe do rozpoczęcia świadczenia usługi. Zazwyczaj decyzję o włączeniu centralnego ogrzewania podejmuje indywidualnie spółdzielnia mieszkaniowa. Natomiast właściciele domów jednorodzinnych oraz własnych pieców grzewczych mogą samodzielnie decydować o włączeniu ogrzewania.

Wskazaniem do rozpoczęcia sezonu grzewczego jest temperatura panująca w pomieszczeniach, która nie powinna spaść poniżej 20°C w pokoju i 24°C w łazience. Gdy temperatura spadnie poniżej 20°C można pisemnie lub telefonicznie wystąpic o włączenie ogrzewania i rozpoczęcie sezonu grzewczego bez względu na porę roku.

Czyszczenie grzejników

Przeważnie wraz z zakończeniem sezonu grzewczego i zakręceniu grzejników większość osób zapomina o nich na kilka miesięcy. Podczas domowych porządków również często nie są one przecierane dokładnie. Jeśli pominiesz czyszczenie grzejników, to po uruchomieniu ogrzewania przez kilka dni może unosić się nieprzyjemny zapach przypalonego kurzu. Ponadto, wraz z ciepłym powietrzem unoszą się do góry rozmaite zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniając się po całym mieszkaniu i negatywnie wpływają na układ oddechowy. Czyszczenie grzejników, szczególnie w zakamarkach można sobie ułatwić, wykorzystując np. szczotkę na elastycznym kiju. Na zewnątrz warto użyć delikatnych, miękkich ściereczek. Przy większych zabrudzeniach do czyszczenia grzejników można zastosować wodę z mydłem. Mocniejsze detergenty mogłyby bowiem uszkodzić powierzchnię grzejnika. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie uszkodzić ich podczas porządków. Pozostawianie mokrych ścierek z pozostałościami detergentów na kaloryferze przyczyni się do powstawania korozji. Naruszenie ich powłoki może doprowadzić do przecieków, co skraca żywotność grzejników. Warto więc od czasu do czasu sprawdzić, czy nie ma na nich rys i odprysków. A jeżeli pojawią się jakieś niewielkie defekty, należy zabezpieczyć je lakierem w sztyfcie lub sprayu. Drobne ubytki w powłoce bardzo często stają się ogniskami korozji.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jeżeli czyszczenie grzejników z zewnątrz masz już za sobą to kolejnym krokiem będzie ich odpowietrzenie. O tym, że masz do czynienia z zapowietrzonym kaloryferem świadczy kilka rzeczy: głośna praca, czyli bulgotanie wody, szumy, gwizdy oraz nierównomierne oddawanie ciepła przez grzejnik. Odpowietrzanie grzejnika ma usunąć z kaloryfera nagromadzone gazy – oprócz powietrza jest to czasami także wodór i siarkowodór. Ich obecność może powodować nierówne nagrzewanie się urządzenia, a w skrajnych przypadkach również uciążliwe dla domowników bulgotanie i gwizdy. Zanim odpowiemy na pytanie, jak odpowietrzyć grzejnik wpierw skupmy się na czynnościach przygotowawczych.

Odpowietrzanie grzejników – czynności przygotowawcze

 1. Sprawdź ciśnienie w instalacji CO (najlepsze w przedziale 0,9-1,2 atmosfery). Można je też delikatnie zwiększyć, by powietrze zostało wypchane do górnej części grzejnika i łatwiej je było usunąć.
 2. Wyłącz kocioł i pompę obiegową instalacji CO (jest to równoznaczne ze wstrzymaniem obiegu w instalacji).
 3. Sprawdź mocowanie grzejnika – powinien wisieć tak, by koniec, w którym znajduje się odpowietrznik był wyżej niż koniec z zaworem grzejnikowym.
 4. Zamknij zawór grzejnikowy.

Grzejniki centralnego ogrzewania zwykle posiadają specjalny zawór, dzięki któremu można odpowietrzyć go samodzielnie. Czynność tą możemy wykonać przy pomocy śrubokrętu albo urządzenia wyposażonego w pokrętło do odkręcania odpowietrznika w kaloryferze. Sam problem z zapowietrzonym grzejnikiem jest procesem naturalnym. Jego przyczyn należy się dopatrywać w procesie dyfuzji lub nieprawidłowego napełnienia instalacji CO. Wykonanie odpowietrzenia instalacji nie jest trudnym zadaniem i bez problemu można je wykonać samodzielnie, wykorzystując tylko domowe narzędzia.

Odpowietrzanie grzejnika 7 kroków:

 1. Sprawdź i zamknij zawór termostatyczny
 2. Pod ręcznym zaworem umieść naczynie na wodę
 3. Przy pomocy śrubokrętu lub klucza odkręć zawór odpowietrzający
 4. Czekaj do momentu, aż odgłos uchodzącego powietrza ucichnie, a ze szczeliny zacznie kapać woda
 5. Zakręć ręczny zawór odpowietrzający
 6. Przywróć termostat do pierwotnej pozycji
 7. Jeśli z grzejnika nadal kapie woda to lekko odkręć śrubę odpowietrznika i dokręć ją ponownie

Osoby, które mają automatyczne zawory odpowietrzające, nie muszą wykonywać żadnych czynności, ponieważ grzejnik sam się odpowietrzy.

Nie tylko zapowietrzenie

Gdy po uruchomieniu instalacji niektóre grzejniki centralnego ogrzewania są bardzo ciepłe, podczas kiedy inne letnie lub nawet całkiem zimne, nie zawsze musi to oznaczać problemu z zapowietrzonym grzejnikiem. Przyczyną tego problemu może być nieprawidłowe nastawienie wstępne. Innymi słowy, ilość wody napływającej do grzejników nie jest prawidłowa. W takim przypadku rozwiązaniem jest kryzowanie, czyli przeprowadzenie wstępnej regulacji. Odpowiednia regulacja przepływu wody w grzejnikach odbywa się przez optymalny dobór nastaw. W tym celu konieczne jest stłumienie przepływu wody w jednym miejscu oraz zwiększenie intensywności w drugim.

Poziom ciśnienia w instalacji

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać podczas konserwacji instalacji grzewczej to sprawdzenie poziomu ciśnienia w instalacji. Służy do tego manometr znajdujący się przy kotle. Jeśli jego wskazania odbiegają od zalecanych przez instalatora lub producenta, należy podnieść lub obniżyć poziom wody w instalacji. Najczęściej służą do tego umieszczone przy piecu zawory. Koniecznie należy sprawdzić łączenia instalacji pod kątem ewentualnych przecieków i nieszczelności. Jeśli zauważymy tego typu problemy, najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instalatora.

Nowoczesne sterowanie grzejnikami

Gdy grzejniki centralnego ogrzewania są już przygotowane do pracy w kolejnym sezonie grzewczym to czas, by zapewnić optymalne koszty eksploatacji. Takie działanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu inteligentnej automatyki. Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym może znacząco zredukować ilość zużywanej energii przy dostarczeniu idealnej ilości ciepła. Dzięki zdalnie sterowanym termostatom grzejnikowym STT-868 można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i jednocześnie uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Właściwa temperatura będzie sprzyjała dobremu samopoczuciu, optymalnemu poziomowi koncentracji na zadaniach oraz relaksowi. Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym pozwoli zapanować nad ogrzewaniem przez cały sezon. Gdy nie ma nikogo w ciągu dnia, można automatycznie obniżyć temperaturę o kilka stopni i oszczędzać z dobrym rezultatem także dla środowiska.

Efektywna eksploatacja systemu dzięki sterownikom grzejnikowym

 • inteligentne wykorzystanie ciepła przez cały rok
 • mniejsze rachunki za ogrzewanie
 • temperatura dopasowana do potrzeb użytkowników i specyfiki pomieszczenia
 • uniknięcie przegrzewania i niedogrzania pomieszczeń
 • łatwe sterowanie wszystkimi termostatami grzejnikowymi z jednego urządzenia
 • możliwość zdalnego sterowania pracą grzejników (aplikacja eModul)
 • łatwy montaż i demontaż termostatu grzejnikowego
 • idealne rozwiązanie do każdego typu grzejników (drabinki, ścienne)
 • możliwość sterowania w każdym budynku: blok, dom, kamienica
 • nowoczesna, bezprzewodowa komunikacja
 • duża żywotność baterii

Przygotuj urządzenie do sezonu grzewczego

Bez względu na to, jakiego typu urządzenie dostarcza ciepło grzejnikom, ważne jest, by odpowiednio go przygotować do pracy w nowym sezonie. Przede wszystkim starsze urządzenia potrzebują dokładnego przeglądu oraz konserwacji. Najlepszą porą na wykonanie takich czynności jest okres tuż po zakończeniu sezonu (latem), ale jeśli do tej pory nie wykonałeś podstawowych czynności, to wrzesień stanowi ostatni dzwonek na wykonanie takich prac. Wczesna interwencja pozwoli wyeliminować ewentualne usterki oraz zapobiec nagłej przerwie w ogrzewaniu w środku sezonu.

Upewnij się, że jesteś gotowy na zimę

Odpowiednio wczesne przygotowanie do sezonu pozwala uniknąć kłopotów podczas pierwszego uruchomienia instalacji grzewczej, jak i na etapie późniejszej eksploatacji. Czyszczenie grzejników, ich właściwa konserwacja oraz rozsądne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym pozwoli na to, by ogrzewały one nasz dom przez lata efektywnie i oszczędnie. Aby na efekt pracy grzejników centralnego ogrzewania nie wpływały negatywnie czynniki zewnętrzne, warto także sprawdzić szczelność okien i drzwi, ocieplenie budynku oraz poziom wilgotności. Pamiętaj także o tym, że uzyskanie wymiernych korzyści z eksploatacji każdego systemu grzewczego jest odpowiedni dobór i montaż urządzeń grzewczych do potrzeb instalacji domu.

gift