Pierwsze w historii badanie Daikin World Air Survey: Badanie postaw ludzi i korzystania z klimatyzacji z udziałem 1200 uczestników z 12 miast
fot. Daikin
Daikin Industries, Ltd., spółka matka Daikin Europe N.V., przeprowadziła badanie Daikin World Air Survey, w którym uczestniczyło 1200 osób z 12 miast na całym świecie. Celem badania było poznanie postaw i wzorców użytkowania klimatyzacji w domach. Daikin, producent urządzeń HVAC-R obecny w 175 krajach, świętuje w tym roku swoje 100-lecie. Badanie miało na celu zwiększenie globalnej świadomości na temat klimatyzacji i jakości powietrza, poprzez identyfikację i porównanie postaw oraz użytkowania klimatyzacji w różnych miastach na świecie.
Kluczowe wnioski z badania:
- Lagos miało najniższą średnią ustawioną temperaturę dla chłodzenia klimatyzacją – 21,9°C, podczas gdy Tokio miało najwyższą – 26,2°C, co daje różnicę 4,3°C.
- W Rijadzie różnica między ustawioną temperaturą klimatyzacji a maksymalną temperaturą zewnętrzną wynosiła nawet 20,6°C. W najgorętszym miesiącu mieszkańcy korzystali z klimatyzacji średnio przez 14,9 godziny dziennie.
- Lagos charakteryzowało się drugim najdłuższym okresem użytkowania klimatyzacji w roku – 9,5 miesiąca. Najkrótszy okres odnotowano w Madrycie – 3,4 miesiąca, a zaraz za nim znalazł się Paryż z 3,7 miesiąca.
- Madryt odnotował najniższy odsetek osób, które lubią przebywać w otoczeniu klimatyzacji i czuć nawiew powietrza podczas najgorętszych miesięcy – 52% spośród 12 badanych miast.w najgorętszych miesiącach – 52% spośród 12 przebadanych miast.
- Efektywność energetyczna była najważniejszym kryterium wyboru klimatyzacji w 11 z 12 badanych miast. Stosunkowo wysoki odsetek respondentów z Nowego Jorku, Stambułu, Paryża i Madrytu wskazał „chęć zmniejszenia wpływu na środowisko” jako główny powód priorytetowego traktowania efektywności energetycznej.
Lagos miało najniższą średnią temperaturę klimatyzacji ustawioną na 21,9°C, podczas gdy Tokio miało najwyższą, wynoszącą 26,2°C, co stanowi różnicę 4,3°C.
Ustawienia temperatury wykazały wyraźną różnicę między miastami pod względem wykorzystania klimatyzacji.
Respondentów zapytano o temperaturę, na którą najczęściej ustawiają klimatyzator w domu podczas najgorętszego miesiąca w roku. Następnie obliczono średnią temperaturę ustawień dla każdego miasta. Wyniki pokazały, że najniższa średnia temperatura została odnotowana w Lagos (21,9°C), a najwyższa w Tokio (26,2°C), co stanowi różnicę 4,3°C. Wiadomo, że percepcja komfortu cieplnego zależy od kraju pochodzenia oraz fizjologii człowieka. W Lagos, São Paulo i Nowym Jorku wielu mieszkańców preferuje niższe temperatury jako bardziej komfortowe.
Z kolei w miastach azjatyckich, takich jak Tokio, Bangkok i Szanghaj, średnie ustawienia temperatury były wyższe niż w pozostałych miastach (Tokio: 26,2°C, Bangkok: 25,1°C, Szanghaj: 25,0°C). W Azji mieszkańcy mogą być bardziej wrażliwi na chłód lub preferować wyższe temperatury w celu poprawy efektywności energetycznej.
*[1] Średnia temperatura najczęściej ustawiana dla chłodzenia klimatyzatorem domowym w najcieplejszym miesiącu roku. Odpowiedzi „18°C lub niższa” obliczono jako 18°C, podczas gdy „30°C lub wyższa” obliczono jako 30°C. Odpowiedzi stwierdzające ustawienia „automatyczne” wykluczono z obliczeń.
W Rijadzie różnica temperatur między ustawieniem klimatyzacji a maksymalną temperaturą zewnętrzną sięga 20,6°C. W najgorętszym miesiącu mieszkańcy korzystają z klimatyzacji średnio przez 14,9 godzin dziennie.
Podczas analizy różnicy między średnią maksymalną temperaturą zewnętrzną[2] a średnią ustawioną temperaturą[1] klimatyzacji w najgorętszym miesiącu w każdym z miast, największa różnica została odnotowana w Rijadzie i wyniosła 20,6°C** (średnia maksymalna temperatura zewnętrzna: 44,0°C, średnia zadana temperatura klimatyzacji: 23,4°C). Lagos znalazło się na trzecim miejscu pod względem wielkości różnicy temperatur, z wynikiem 12,1°C (średnia maksymalna temperatura zewnętrzna: 34,0°C, średnia temperatura ustawiona na klimatyzacji: 21,9°C).
Ponadto, gdy zapytano o średni czas użytkowania klimatyzacji w domu w ciągu dnia podczas najgorętszego miesiąca w roku[3], stwierdzono, że w Rijadzie klimatyzacja była używana przez 14,9 godzin dziennie, co stanowi drugi najdłuższy czas po Houston. Z kolei najkrótszy czas użytkowania klimatyzacji odnotowano w Madrycie – średnio 5,6 godzin dziennie, w Paryżu – 6,3 godziny oraz w Stambule – 6,8 godziny dziennie.
W Rijadzie systemy klimatyzacyjne są narażone na duże obciążenie z powodu ekstremalnych różnic temperatur między zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi a ustawieniami klimatyzacji, a także z powodu długiego czasu użytkowania w ciągu najgorętszego miesiąca. Na szczęście klimatyzatory Daikin są zaprojektowane tak, aby sprostać specyficznym potrzebom każdego regionu, co pozwala im działać efektywnie nawet w wysokich temperaturach Rijadu.
[1] Średnia temperatura najczęściej ustawiana dla chłodzenia klimatyzatorem domowym w najcieplejszym miesiącu roku. Odpowiedzi „18°C lub niższa” obliczono jako 18°C, podczas gdy „30°C lub wyższa” obliczono jako 30°C. Odpowiedzi stwierdzające ustawienia „automatyczne” wykluczono z obliczeń.
*[2] Temperatura w miesiącu o najwyższej średniej maksymalnej temperaturze od stycznia do grudnia. (Średnia z lat 1992-2021 lub 2012-2021). Źródło: Time and Date https://www.timeanddate.com/weather/
*[3] Średnia liczba godzin chłodzenia klimatyzacją dziennie, gdy cały dzień spędza się w domu w najgorętszym miesiącu roku. Obliczono jako 1,5 godziny dla odpowiedzi „1–2 godziny”, 3,5 godziny dla odpowiedzi „3–4 godziny”, 5,5 godziny dla odpowiedzi „5–6 godzin”, 8,5 godziny dla odpowiedzi „7–10 godzin”, 13 godzin dla odpowiedzi „11–15 godzin”, 19,5 godziny dla odpowiedzi „16-under 24 godziny” i 24 godziny dla odpowiedzi „24 godziny”.
Lagos zajmuje drugie miejsce pod względem długości rocznego użytkowania klimatyzacji, z wynikiem 9,5 miesiąca. Madryt odnotował najkrótszy czas użytkowania klimatyzacji, wynoszący średnio 3,4 miesiąca, a tuż za nim plasuje się Paryż z wynikiem 3,7 miesiąca.
Kiedy zapytano: „Ile miesięcy w roku używasz klimatyzacji?”, okazało się, że w Bangkoku klimatyzacja była używana najdłużej – średnio przez 10,4 miesiąca, a następnie w Lagos – 9,5 miesiąca. W tych dwóch miastach panuje gorący klimat przez cały rok, a średnia minimalna temperatura na zewnątrz[4] wynosi ponad 20°C, nawet w najchłodniejszych miesiącach. Klimatyzacja jest tam więc niezbędna przez cały rok.
Z kolei w Madrycie klimatyzacja była używana najkrócej – tylko przez 3,4 miesiąca, a w Paryżu – 3,7 miesiąca. W Europie klimatyzacja jest najczęściej używana tylko latem.
*[4] Temperatura w miesiącu o najniższej średniej minimalnej temperaturze od stycznia do grudnia. (Średnia z lat 1992-2021 lub 2012-2021). Źródło: Time and Date https://www.timeanddate.com/weather/
W Madrycie odnotowano najniższy odsetek osób lubiących przebywać w otoczeniu klimatyzatorów i czuć nawiew powietrza podczas najgorętszych miesięcy spośród 12 przebadanych miast. Było to 52%
Zapytani o opinię na temat odczuwania przepływu powietrza z klimatyzatorów na skórze podczas upałów, większość osób w większości miast odpowiedziała pozytywnie, stwierdzając, że „bardzo lubią” lub „raczej lubią” to uczucie. Jednak w Madrycie i Tokio opinie były bardziej podzielone. W tych miastach niemal połowa respondentów lubiła nawiew, podczas gdy druga połowa nie przepadała za tym uczuciem, co pokazuje wyraźny podział preferencji.
Efektywność energetyczna była najważniejszym kryterium przy wyborze klimatyzatora w 11 z 12 badanych miast. Stosunkowo wysoki odsetek respondentów w Nowym Jorku, Stambule, Paryżu i Madrycie wskazał „chęć redukcji wpływu na środowisko” jako kluczowy powód priorytetyzowania „efektywności energetycznej”.
Zapytani o to, co uważają za ważne przy zakupie klimatyzatora, respondenci w 11 z 12 miast stwierdzili, że efektywność energetyczna jest najważniejszym czynnikiem.
Gdy osoby, które stawiały na efektywność energetyczną, zapytano o motywację, dominującym powodem wśród respondentów ze wszystkich miast było zmniejszenie rachunków za prąd, a nie minimalizacja wpływu na środowisko. W sumie 72% respondentów ze wszystkich 12 miast wskazało obniżenie rachunków za energię jako główny powód.
W Nowym Jorku odsetek osób, które priorytetowo traktowały efektywność energetyczną głównie ze względu na „ograniczenie wpływu na środowisko” był najwyższy i wyniósł 45,2%. Stosunkowo wysoki odsetek odnotowano także w Paryżu, Madrycie i Stambule, przy czym w każdym z tych miast ponad 30% respondentów podało „ograniczenie wpływu na środowisko” jako główny powód.
*[5] Respondenci zostali poproszeni o ocenę najważniejszych czynników przy zakupie klimatyzatora w skali od 1 do 3. Następnie oceny zostały zważone, przy czym pierwszy wybór otrzymywał 3
Podsumowanie ankiety
Podmiot badawczy: Daikin Industries, Ltd.
Metoda ankiety: ankieta internetowa
Populacja ankietowana: 100 osób w wieku od 20 do 70 lat w każdym mieście / posiadających klimatyzację w domu
Miasta docelowe i okres ankiety:
Bangkok, Tajlandia / 24 maja - 29 maja 2024
Houston, USA / 24 maja - 6 czerwca 2024
Stambuł, Turcja / 30 maja - 31 maja 2024
Lagos, Nigeria / 24 maja - 29 maja 2024
Madryt, Hiszpania / 24 maja - 29 maja 2024
Nowe Delhi, Indie / 24 maja - 30 maja 2024
Nowy Jork, USA / 24 maja - 6 czerwca 2024
Paryż, Francja / 28 maja - 29 maja 2024
Rijad, Arabia Saudyjska / 31 maja - 5 czerwca 2024
Sao Paulo, Brazylia / 24 maja - 29 maja 2024
Szanghaj, Chiny / 24 maja - 6 czerwca 2024
Tokio, Japonia / 10 maja - 21 maja 2024