Okiem praktyka 17 sty 2018
Ogrzewanie podłogowe we współpracy z pompą ciepła

Decydując się na ogrzewanie budynku za pośrednictwem pompy ciepła, najczęściej powstający system uzupełniamy ogrzewaniem podłogowym. Takie połączenie ma wiele zalet, dzięki którym użytkowanie domu jest czystą przyjemnością.

Przyjazne dla naszego portfela

Niskotemperaturowy system ogrzewania stanowi rozwiązanie niezwykle oszczędne, w którym nakłady eksploatacyjne są niższe niż w przypadku zastosowania standardowych rozwiązań wysokotemperaturowych. Wytyczne dotyczące projektowania wodnych ogrzewań podłogowych dopuszczają maksymalną temperaturę posadzki w strefie stałego przebywania ludzi na poziomie 29°C. Temperatura powierzchni klasycznego grzejnika w sezonie grzewczym wynosi ok. 70°C.

System działania ogrzewania podłogowego powoduje, że aż 70% ciepła oddawane jest do otoczenia poprzez promieniowanie. Oznacza to, że poprzez równomierny rozkład temperatur, pomimo niskiej temperatury zasilania, ogrzewanie podłogowe dostarcza odpowiednią ilość ciepła i jest rozwiązaniem, które może być stosowane jako podstawowe, ale też dodatkowe, np. w domach modernizowanych.

Estetyka wsparta walorami praktycznymi

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem najbardziej estetycznym z wszystkich stosowanych typów ogrzewania. Rolę grzejnika pełni tutaj posadzka, w której umieszczona jest cała instalacja. Takie rozwiązanie daje możliwość dowolnej aranżacji i brak ograniczeń w rozkładzie mebli w pomieszczeniach, co nie jest możliwe przy zastosowaniu grzejników montowanych na ścianie. Przeszkodą nie jest nawet dobór podłogi. Niezależnie czy wybór padnie na kamień, ceramikę czy drewno,  ogrzewanie podłogowe nadal będzie spełniało swoją funkcję.

Równy rozkład ciepła

W przypadku ogrzewania podłogowego uzyskujemy zbliżony do naturalnego, rozkład temperatury w pomieszczeniu. Przy tego typu ogrzewaniu ciepło jest przekazywane do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Inaczej niż w przypadku grzejników, gdzie powstaje ruch konwekcyjny powietrza w wyniku dużych różnic temperatur. Emisja ciepła na całej powierzchni podłogi zapewnia jednakową temperaturę w całości pomieszczenia. Przy grzejnikach wyczuwalne są tworzące się obszary cieplejsze i chłodniejsze związane z niedostatecznym ruchem powietrza.

Lepsze samopoczucie domowników

Ciepło,  z jakim mamy do czynienia przy ogrzewaniu podłogowym, czyli takim które się rozchodzi się poprzez promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza (grzejniki), jest zdecydowanie korzystniej odbierane przez nasz organizm. Powietrze nie jest wysuszone, a korzystniejszy stopień wilgotności gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli.

Do właściwego funkcjonowania całego organizmu niezbędna jest też stała temperatura ciała, a dobre samopoczucie nierozerwalnie związane jest z równowagą termiczną organizmu człowieka z otoczeniem. Jako komfortową temperaturę, czyli taką, przy której człowiek nie odczuwa ani zimna ani ciepła, uznaje się temperaturę 22° C. Im wyższa temperatura powietrza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy. Aby zmniejszyć ryzyko bólu głowy oraz migren warto dążyć do tego, aby temperatura pomieszczenia była jednakowa na całej jego przestrzeni, niezależnie od temperatury zewnętrznej.

De Dietrich

De Dietrich http://dedietrich.pl

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.