Okiem praktyka 14 wrz
TECH STEROWNIKI
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co opłaca się bardziej?

fot. TECH STEROWNIKI

Zainstalować w pomieszczeniach grzejniki czy może zdecydować się na ogrzewanie podłogowe? To jeden z największych dylematów inwestorów montujących centralne ogrzewanie w swoim domu. Które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne i dlaczego?

Specyfika ogrzewania podłogowego i grzejnikowego

Zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim wynikają one ze specyfiki działania obu układów oraz miejsca montażu. O obu systemach w dodatku krążą różne mity, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Jednym z nich jest przekonanie, że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe dla alergików. W tym zestawieniu przyjrzymy się jednak faktom na temat specyfiki obu układów, które decydują o opłacalności inwestycji, uzyskanym komforcie cieplnym oraz późniejszej eksploatacji.

Najważniejsze różnice związane ze specyfiką działania

Czynnik Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie grzejnikowe
sposób dystrybucji ciepła do pomieszczeń promieniowanie głównie przez konwencję
rozkład temperatury w pomieszczeniu równomierny (zbliżony do idealnego dla organizmu człowieka) nierównomierny, im dalej od grzejnika, tym zimniej
pojemność wodna i związane z nią bezwładność cieplna duża mała
tempo reakcji na zyski i straty ciepła w pomieszczeniu wolne szybkie
temperatura czynnika grzewczego w układzie maks do 55°C 70-90°C

Konsekwencje wynikające z innej specyfiki układów

Odmienna specyfika działania, cechy oraz miejsce i sposób montażu systemu z zamontowanymi grzejnikami, a tym w którym funkcjonuje ogrzewanie podłogowe, wpływają na wady i zalety korzystania z obu rozwiązań. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze sposobu ogrzewania trzeba przeanalizować wszystkie najważniejsze uwarunkowania techniczne, cenę wykonanych prac, materiały, czy wreszcie swoje własne upodobania. Zastanawiając się nad wyborem jednego z rozwiązań, warto skupić się nie tylko na zaletach każdego typu ogrzewania, ale także pewnych ograniczeniach, jakie ze sobą niosą.

Możliwości i ograniczenia

Czynnik Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie grzejnikowe
wybór urządzenia grzewczego niskotemperaturowe źródła ciepła: kocioł kondensacyjny. pompa ciepła lub kolektory słoneczne instalacje wysokotemperaturowe paliwo stałe/olejowe/gazowe niekondensacyjne
koszty inwestycji (instalacja oraz elementy) wyższe niższe
stopień trudnośći montażu wyższy niższy
komfort cieplny uzyskiwany w niższej temperaturze uzyskiwany w wyższej temperaturze
montaż lub wymiana instalacji w starszych budynkach niemożliwe bez ingerencji w posadzkę bezproblemowe
naprawa w razie awarii trudna do przeprowadzenia łatwa
stopień izolacji budynku działa w dobrze ocieplonych budynkach działa sprawnie także w budynkach gorzej ocieplonych
wilgotność powietrza optymalna obniżona
aranżacja i estetyka wnętrz swoboda aranżacji ograniczenie powierzchni pomieszczenia
sposób wykończenia podłogi tylko materiały dobrze przewodzące ciepło dowolne
reakcja na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło powolna szybka
rodzaj pomieszczenia najodpowiedniejsze do holu kuchni czy łazienki lepsze np. do sypialni

Patrząc na to zestawienie łatwo dojść do wniosku, że wybór sposobu ogrzewania powinien być poprzedzone dłuższą refleksją. Odmiennie cechy działania obu systemów wpływają na pewne możliwości, ale też ograniczenia każdego z nich na różnych płaszczyznach. Chodzi przy tym zarówno o wygodę, jak i oszczędności. Warto pamiętać, że obniżenie temperatury o 1°C przekłada się na 5-6% zmniejszenie zużycia energii! O ile na etapie budowy obydwa rozwiązania są możliwe, o tyle w budynku zamieszkanym układanie ogrzewania podłogowego wiąże się z wyższymi kosztami. Konieczne jest kucie posadzek i zniszczenie część materiałów.

Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym a zarządzanie podłogówką

Zarówno podłogówką, jak i ogrzewaniem grzejnikowym można efektywnie zarządzać przy pomocy nowatorskich urządzeń do sterowania ogrzewaniem. Dzięki nim można uzyskać liczne zalety, nawet jeśli na początku o tym nie myśleliśmy.

Czas połączyć siły

Kiedy nie możemy się zdecydować na jedno, konkretne rozwiązanie, wtedy wyjściem alternatywnym jest połączenie grzejników oraz ogrzewania podłogowego w jednej instalacji. Układ taki cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak warto pamiętać, że rozwiązanie praktycznie zawsze wymaga zastosowania mieszaczy.

W systemie mieszanym w wybranych pomieszczeniach układa się pętle ogrzewania podłogowego, w pozostałych grzejniki. Parametry ogrzewania podłogowego nie są jednak idealne dla grzejników. A to dlatego, że im niższa jest temperatura czynnika grzewczego, tym większe powinny być wymiary grzejników, aby ilość emitowanego ciepła pozostała na stałym poziomie. Co mogłoby doprowadzić nawet do tego, że grzejniki nie zmieściłyby się we wnękach podokiennych.

W układzie mieszanym ogrzewanie podłogowe jest zasilane z rozdzielaczy z mieszaczami, a ich zadaniem jest przystosowanie parametrów wody zasilającej do wymagań ogrzewania podłogowego przez zmieszanie jej z wodą powracającą do kotła. Do grzejników dostarczana jest natomiast woda niezmieszana o wyższych parametrach.

Decydując o tym, gdzie i jakie ogrzewanie będzie funkcjonowało, warto brać pod uwagę zwyczaje domowników (potencjalne strefy dłuższego przebywania, długotrwałej pracy siedzącej itp.). System sterowania ogrzewaniem podłogowym L-8 to kompleksowe rozwiązanie ułatwiające zarządzanie domem, w którym znajdują się zarówno pętle ogrzewania podłogowego, jak i grzejniki. Dzięki sprawnemu systemowi sterowania podłogówką i grzejnikami można uzyskać spore oszczędności.

Dobrze wybrany sposób ogrzewania

Ostateczną decyzję o wyborze sposobu ogrzewania każdy musi podjąć sam. Bez względu jednak na jaki typ ogrzewania się zdecydujemy, zawsze instalacja powinna być zaplanowana i wykonana przez wykwalifikowanego instalatora, by uniknąć typowych błędów. Po podjęciu decyzji nie zapomnijmy o kosztach eksploatacji, które będziemy ponosić w czasie użytkowania systemu. Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem z pewnością znacznie ułatwią to zadanie i pozwolą cieszyć się komfortem bez bardzo obciążających budżet wydatków.