Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 21 lut 2018
Oczyszczacze powietrza – filtry – rodzaje i zastosowanie | Carline

Wszyscy dbamy o zdrowie – dieta, sport, aktywny tryb życia.. I całe szczęście! Pytanie, czy w tym wszystkim dbamy też o jakość powietrza jakim oddychamy? Zastanawiamy się, co codziennie przedostaje się do naszych płuc? Rozwój przemysłu, transportu czy wprowadzanie w życie nowych technologii powoduje wzmożoną emisje szkodliwych substancji w powietrzu. Nikt jednak nie wyobraża już sobie codzienności bez postępu. Co zatem zrobić, by równocześnie rozwijać przemysł, nie zatruwając siebie? Rozwiązaniem stają się oczyszczacze powietrza!

 

 W oczyszczaczach mamy dostępne różne filtry i właśnie ten temat przybliżymy Państwu w poniższym artykule

.

rys. 1 Schemat działania modelu Daikin MC707 Fot. DAIKIN

Filtr w oczyszczaczu powietrza pełni najważniejszą role. Decyduje o jego skuteczności i przydatności.
Przedstawimy 5 różnych rodzajów filtrów. Każdy z nich ma różne parametry i jest lepiej przystosowany do innych zadań.

1. Filtr Tkaninowy – powierzchnie filtru stanowi materiał-tkanina, która zatrzymuje większe zanieczyszczania jak sierść zwierząt, pyłki kwiatów czy kłębki kurzu. Filtr ten jest nastawiony na mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń. Czasem wspomagany dodatkowo substancją pomocną w usuwaniu wolnych rodników.

2. Filtr Węglowy Aktywowany – jest najbardziej chłonnym filtrem dostępnym obecnie na rynku. Posiada małe pory przy jednocześnie dużej powierzchni chłonnej. Jego ogromną zaletą jest absorbowanie tj. pochłanianie zapachu zarówno tego jaki może dokuczać nam codziennie w domu: dymu papierosowego, środków chemii gospodarczej, jak i formaldehydu czy oparów chemicznych w zakładach przemysłowych. Niestety nie mają zdolności usuwania alergenów i mikroorganizmów.

3. Filtr Elektrostatyczny – Jonowy – działa na prostej zasadzie przyciąganie-odpychanie. Dzięki ładunkowi elektrycznemu przyciąga cząsteczki odwrotnie naładowane. Jony w oczyszczaczu są ujemne i z łatwością ściągają do siebie dodatnie w postaci kurzu i alergenów unoszących się w powietrzu.  Niewątpliwą zaletą tego filtru jest zdolność przyciągania bardzo drobnych cząsteczek. Urządzenie pracuje bardzo cicho, ponieważ nie ma wentylatorów ani silników. Posiada jdnak wady – nie usuwa zanieczyszczeń z pomieszczenia, a jedynie z powietrza. Dlatego wymaga częstego czyszczenia, aby w pełni spełniać swoje funkcje. Nie neutralizuje również zapachów.

4. Filtr Wodny – zasysa powietrze za pomocą wiatraka, do komory z wodą. Jest wygodny i tani, bowiem zadaniem użytkownika jest wymiana wody oraz dokładne czyszczenie filtra. Mimo tego nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zwiększa wilgotność w pomieszczeniach. Jego niedokładne czyszczenie może doprowadzić do powstania pleśni lub grzyba i powodować nieprzyjemny zapach.

5. Filtr HEPA – czyli Wysoko-Sprawny Filtr Powietrza – jest nastawiony na usuwanie większości zanieczyszczeń z powietrza. Przede wszystkim pyłku, pleśni, bakterii, zarodków roztoczy, sierści zwierząt. Ze względu na swoją specyfikę, rekomendowany jest przez lekarzy i alergologów. W połączeniu z filtrem węglowym będzie stanowił świetne rozwiązanie do oczyszczenia powietrza na każdej płaszczyźnie! 

Jak dokonać najlepszego wyboru?

Znając już rodzaje filtrów musimy przemyśleć kwestię: 

Jakiego rodzaju zanieczyszczenia chcemy usunąć z powietrza? Co najlepiej spełni nasze oczekiwania? (pyłki, pleśń, kurz i roztocza, bakterie, wirusy, dym tytoniowy, substancje zapachowe inne opary zawieszone w powietrzu..)
Odpowiadając sobie na te pytania łatwo odkryjemy jakiego urządzenia nam potrzeba. Czy powinien to być filtr kilkustopniowy (kilka filtrów w jednym urządzeniu, oczyszczających powietrze etapami) czy jednostopniowy.

Gdzie chcemy go postawić? 
Musimy mieć na uwadze, że nawet największy dostępny na rynku odczyszczacz zadziała miejscowo i przy wielkiej powierzchni nie będzie w stanie wymienić powietrza. Dlatego warto zastanowić się czy jeden o większej mocy zaspokoi nasze potrzeby, czy może lepiej zainwestować w dwa lub trzy mniejsze.
Zaleca się, by oczyszczacz znalazł się w pomieszczeniu, gdzie przebywamy najwięcej.

Zwróćmy uwagę na prace oczyszczaczaCzy jest głośny? Czy to natężenie hałasu będzie dla nas odpowiednie? Nie będzie nam przeszkadzało? Czy nawiew powietrza nie będzie dla nas uciążliwy?

Ważne! 

Decydując się na zakup oczyszczacza, musimy pamiętać jak ogromnie istotne jest dbanie o urządzenie – szczególnie czyszczenie filtra. Istnieją modele, które możemy wyczyścić samodzielnie. Część stanowią jednak te, których konserwację najlepiej zlecić specjaliście. Po jakimś czasie użytkowania będziemy musieli wymienić filtr na nowy, gdyż niektóre z zanieczyszczeń trwale przywierają do filtra i niemożliwe jest ich dokładne wyczyszczenie.

 Źródło: carline@carline.com.pl

Carline

Carline http://carline.com.pl

Firma Carline od ponad 20 lat specjalizuje się w wykonawstwie i projektowaniu systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych (w tym pomp ciepła) przeciwpożarowych (tj. oddymiania) zarówno dla klientów prywatnych jak i biznesowych. Nasza oferta zawiera projektowanie, doradztwo techniczne, realizację oraz serwis zarówno tych prostych jak i najbardziej zaawansowanych systemów.