Nawilżanie powietrza w rolnictwie
Niezbędnym elementem upraw szklarnianych i grzybów jest zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych, temperatury i wilgotności powietrza. Systemy mgłowe ponadto mogą rozpylać nawozy i środki ochrony roślin zapewniając bardzo dokładne pokrycie liści.
Nawilżanie w rolnictwie
Niezbędnym elementem upraw szklarnianych i grzybów jest zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych, temperatury i wilgotności powietrza. Systemy mgłowe ponadto mogą rozpylać nawozy i środki ochrony roślin zapewniając bardzo dokładne pokrycie liści.
Nawilżanie jest niezbędnym elementem w przechowywaniu warzyw i owoców. Systemy mgłowe mogą pokrywać warzywa środkami konserwującymi, mogą to być środki nieszkodliwe dla ludzi np.: witamina C, jony srebra, cukier biały.
W hodowli zwierząt systemy mgłowe działają jako system chłodniczy obniżając temperaturę w pomieszczeniach.
Nawilżanie powietrza w pieczarkarni
Uprawianie pieczarek wymaga specyficznego klimatu otoczenia. Potrzebna temperatura powietrza około 12-19°C (najczęściej utrzymywana temperatura to 15-16°C) oraz utrzymywania wilgotności na poziomie 90-95% RH. Utrzymanie w pomieszczeniu takich parametrów latem, nie należy do prostych zadań.
Wysokociśnieniowy system nawilżania mgłowego potrafi takie parametry utrzymać w pełni automatycznie. Szybkie odparowanie mgły wodnej (duża powierzchnia parowania) powoduje, że układy nawilżania mgłowego są wysoce wydajne w stosunku do innych rozwiązań. Ponadto podczas odparowania mgły wodnej, zabierana jest duża ilość energii z powietrza, ochładzając je (chłodzenie powietrza wyparne). Jest to dodatkowym atutem tego typu rozwiązania, zwłaszcza w upalne dni.
Przykład: Gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi 20°C, a wilgotność jest na poziomie 60% RH, nawilżając produkcję przy pomocy systemu mgłowego do poziomu 90% RH, temperatura spadnie do około 16°C.*
* Wahania temperatury mogą się różnić w zależności od warunków otoczenia (intensywności promieni słonecznych, rodzaju i powierzchni pomieszczeń produkcji, wentylacji, itp.)
Nawilżanie powietrza w uprawach kwiatów
Uprawa kwiatów i ich przechowywanie wymaga zwykle podwyższonej wilgotności powietrza. Znaczna część uprawianych roślin pochodzi z podzwrotnikowych, tropikalnych lub subtropikalnych obszarów. Wymagają one odpowiednich warunków klimatycznych. Rośliny o ozdobnych liściach, paprocie, storczyki, palmy, draceny, są podatne na utratę wilgoci. Źle znoszą suche powietrze, które powoduje zasychanie liści i kruszenie się ich na brzegach, więdnięcie pączków i kwiatostanów, prowadzące do ich opadania.
Mgłowy system nawilżania powietrza, dzięki wysokiej wydajności i szybkiemu odparowaniu wody, może zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne, nawet w dużych powierzchniowo szklarniach i obszarach produkcyjnych.
W ofercie OTECH znajdą Państwo:
Niskociśnieniowe systemy mgłowe
Cechy systemu nawilżania pneumatycznego Aero-5 :
- regulowana wydajność każdej dyszy 0,01..8,75 l/h
- stabilna praca przy wahaniach ciśnienia w instalacji
- szeroki zakres wydajności systemu 0..125 l/h
- niskie zużycie energii elektrycznej 4..20 W
- niskie zużycie sprężonego powietrza 4 m3/h/moduł –> odpowiada to 0,7…0,8 kW mocy na sprężarce 8bar, lub 0,35…0,4kW dla sprężarki nisko-ciśnieniowej
- prosta budowa, niezawodność działania
- bardzo prosty montaż, system przystosowany do samodzielnego montażu (Elektryka, czujniki wszystko jest połączone, pozostaje tylko włożyć wtyczkę do gniazdka. Podczas montażu łączy się tylko hydraulikę na szybkozłączkach)
- ciągłe wyświetlanie (bez wygaszania) wilgotności zadanej, wilgotności bieżącej, temperatury, stanów pracy i alarmów
- elektronika przemysłowa na 20 lat ciągłej pracy
- zasilanie przez transformator (nie zasilacz impulsowy)
- zabezpieczenia przepięciowe i separacja optyczna 5kV na wszystkich liniach wejściowych i wyjściowych, zwiększa niezawodność i trwałość
Wysokociśnieniowe systemy mgłowe
System nawilżania mgłowego HPS-Agro i znacznie bezpieczniejszy HPS-vP używane są hodowlach zwierząt, uprawach roślin i grzybów.
Cechy systemu nawilżania HPS-vP:
- Wysoka wydajność układu – do 540 litrów na godzinę
- Bardzo niskie zużycie energii 0,6..1,5kW
- Prosta budowa systemu – łatwa obsługa i eksploatacja
- Wysoka trwałość elementów systemu
- wysoki poziom bezpieczeństwa