Komfortowe temperatury latem
Wykorzystywane do celów grzewczych pompy ciepła mogą pełnić w zależności od modeli, także funkcję chłodzenia. Proces ten realizowany może być na dwa sposoby: aktywnie lub pasywnie.
W przypadku chłodzenia aktywnego konieczne jest dostarczenie energii elektrycznej do uruchomienia sprężarki. Poprzez odwrócenie kierunku przepływu czynnika roboczego w układzie, urządzenie zamiast dostarczać ciepło do budynku, odbiera je i przekazuje do dolnego źródła ciepła. Przy zastosowaniu klimakonwektorów system zagwarantuje pełną klimatyzację obiektu.
Urządzenia korzystające z trybu chłodzenia aktywnego zapewniają pełen komfort przez cały rok, niezależnie od zastosowanych rozwiązań wewnątrz budynku: ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów. Należy zaznaczyć, że wykorzystanie klimakonwektorów pozwala na znaczne obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu i gwarantuje pełną klimatyzację, co jest szczególnie istotne podczas letnich upałów.
Pasywna forma chłodzenia zapewnia naturalne schładzanie pomieszczeń jedynie przy zasileniu pomp obiegowych, stanowiąc najtańszy sposób obniżania temperatury. W tym przypadku dobrze sprawdzi się gruntowa pompa ciepła. Wówczas ciecz o odpowiedniej temperaturze znajdująca się w rurach wymiennika gruntowego nie trafia do urządzenia, a bezpośrednio do dodatkowego wymiennika ciepła.