Jaka jest idealna temperatura pomieszczenia: czy wystarczy 19°C?
fot. PURMO
Gdy tylko na zewnątrz zrobi się zimniej, włączamy ogrzewanie, aby w środku było ciepło i przyjemnie. Jednak tej zimy sytuacja się zmienia, ponieważ rządy państw europejskich zalecają ustawienie termostatu na 19°C w celu walki z kryzysem energetycznym. Ale czy taka temperatura pomieszczenia wystarczy, aby zapewnić nam komfort?
Idealna temperatura pomieszczenia
Przede wszystkim należy pamiętać, że idealna temperatura pomieszczenia zależy od różnych czynników. Często ograniczamy komfort termiczny do temperatury powietrza, ale rolę odgrywają tu również czynniki środowiskowe i osobiste. Obejmują one wiek, płeć i odzież noszoną przez osoby przebywające w pomieszczeniu, a także wykonywane tam czynności, wilgotność, prędkość powietrza i rodzaj pomieszczenia. Na przykład, kobiety preferują temperatury o kilka stopni wyższe niż mężczyźni. O ile najlepsza temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi zwykle około 20°C, nie jest to idealne rozwiązanie do sypialni, czy łazienki.
Komfortowa temperatura w pomieszczeniu
Utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu jest w rzeczywistości ważniejsze niż mogłoby się wydawać. Wpływa na zdolność koncentracji, co jest szczególnie ważne w szkołach i środowiskach pracy. Dzięki niemu jesteśmy bardziej szczęśliwi i swobodni, co z kolei ma pozytywny wpływ na nasze ogólne samopoczucie i produktywność.
A co ze zdrowiem?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoich wytycznych dotyczących mieszkania i zdrowia sugeruje, że podstawowa temperatura w pomieszczeniu dla zdrowych i odpowiednio ubranych osób wynosi 18°C. Jednak w przypadku małych dzieci, osób starszych i chorych sugerowana temperatura w pomieszczeniu wynosi 20°C. Według WHO, jeśli temperatura w pomieszczeniu jest utrzymywana w zakresie od 18 do 24°C, a inne czynniki, takie jak poziom wilgotności, są utrzymywane na normalnym poziomie, nie ma zagrożenia dla zdrowia odpowiednio ubranych zdrowych dorosłych. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 16°C, a wilgotność przekroczy 65%, może to spowodować trudności w oddychaniu i pogorszyć alergię z powodu tworzenia się pleśni.
Temperatura w pomieszczeniu
Większość osób uważa, że idealna temperatura w pomieszczeniu wynosi od 20 do 22°C, podczas gdy wytyczne WHO sugerują temperaturę od 18 do 20°C. Jeśli chodzi o idealną temperaturę pomieszczenia, należy pamiętać, że różne pomieszczenia wymagają różnych temperatur, aby ludzie czuli się komfortowo. Temperatura w zakresie od 18 do 22°C dotyczy głównie pomieszczeń mieszkalnych, w których spędzamy większość czasu w bezruchu, a także pomieszczeń biurowych, w których potrzebujemy takiej temperatury, aby móc się skoncentrować.
Jednak w łazience temperatura powinna być na poziomie od 22 do 24°C, aby czuć się komfortowo po rozebraniu i wyjściu z ciepłego prysznica lub ciepłej wanny. Z drugiej strony sypialnia powinna być o 1 do 2 stopni chłodniejsza niż reszta domu, ponieważ temperatura naszego ciała spada podczas snu, a niższa temperatura w pomieszczeniu pomaga nam utrzymać regulację temperatury ciała, dzięki czemu możemy dobrze spać. Idealna temperatura wynosi od 16 do 18°C.
Czy 19°C wystarczy?
To zależy. W zależności od pomieszczenia, wieku osób w nim przebywających i czynników środowiskowych, takich jak wilgotność powietrza, odczuwalny komfort cieplny będzie odmienny.
Na przykład przy znacznym poziomie wilgotności nw pomieszczeniu, pomimo niższej temperatury nadal czujemy się ciepło. Im niższy poziom wilgotności, tym wyższa powinna być temperatura w pomieszczeniu. Ważną rolę odgrywa również izolacja. Jeśli ściany nie są zaizolowane, na zewnątrz jest 0°C, a termostat ustawimy na 20°C, wewnętrzna strona ściany będzie miała tylko 12°C, a temperatura odczuwalna wyniesie jedynie około 16°C.
A co z kosztami?
Zasadniczo każdy stopień w temperaturze pomieszczenia odpowiada za 6% kosztów ogrzewania. Zatem obniżenie temperatury z 23 do 19°C może pomóc zaoszczędzić prawie jedną czwartą całkowitych kosztów ogrzewania. W zależności od wielkości lokalu mieszkalnego lub budynku komercyjnego oszczędności mogą wynieść nawet kilkaset euro rocznie.
Wniosek
Temperatura pokojowa na poziomie 19°C może być wystarczająca dla pomieszczeń mieszkalnych, biurowych lub szkolnych, pod warunkiem że poziom wilgotności wewnątrz jest właściwy, budynek jest odpowiednio ocieplony, a nasz system grzewczy jest wydajny. W ciągu nocy, od 23:00 do 6:00, wystarczy temperatura na poziomie 18°C. Jednak w przypadku łazienek temperatura wynosząca 19°C nie wystarczy, ale można ją łatwo podwyższyć, łącząc ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem łazienkowym lub grzejnikiem elektrycznym
W razie pytań dotyczących wydajnego ogrzewania i oszczędzania energii, zapraszamy do kontaktu.