Okiem praktyka 5 lis 2018
AFRISO
Jak wybrać sposób ogrzewania domu?

fot. AFRISO

Spróbujmy wcielić się w osobę, która właśnie przymierza się do budowy nowego domu. Każdy z nas, chciałby, aby ta inwestycja była nowoczesna, ekologiczna, a przede wszystkim tania w użytkowaniu. Więc jeśli decydujemy się na budowę oszczędnego domu, szukamy odpowiednich materiałów i rozwiązań, aby efekt końcowy spełniał nasze oczekiwania. Również wybór systemu ogrzewania takiego obiektu, jest bardzo ważną decyzją. Ogrzewając budynek niskim parametrem czynnika, dość mocno redukujemy koszty zużytej energii. Dlatego, w nowopowstałych obiektach, często praktykowane jest ogrzewanie płaszczyznowe.

Za wyborem tego sposobu ogrzewania pomieszczeń przemawia kilka ważnych powodów:

  • Energooszczędność i komfort - dzięki optymalnemu rozkładowi temperatury można obniżyć - przy zachowaniu warunków komfortu cieplnego - temperaturę powietrza w pomieszczeniu, a to skutkuje zmniejszeniem ilości dostarczanej energii cieplnej.
  • Walory estetyczne - ogrzewanie takie jest "niewidoczne" tym samym pozwalając na dowolną aranżację pomieszczeń.
  • Czystość - wyeliminowane jest - poprzez ograniczenie prądów konwekcyjnych - krążenie i osiadanie kurzu, co jest bardzo istotną kwestią dla alergików.
  • Niezawodność i trwałość - ograniczona co najwyżej trwałością źródeł ciepła.

Instalacje ogrzewania podłogowego cieszą się bardzo dużą popularnością i nie są żadną nowością. Jednocześnie inwestorzy mając do wyboru szereg energooszczędnych rozwiązań coraz częściej decydują się na ogrzewanie ścienne. Oba rozwiązania mają jedną cechę wspólną, a mianowicie ustaloną temperaturę zasilania. Systemy ogrzewania płaszczyznowego zasilane są czynnikiem o temperaturze 25 - 45°C, a to dlatego że wysoka temperatura mogłaby uszkodzić elementy instalacji oraz powierzchnię, w której ukryta jest instalacja. Emitowane wtedy ciepło źle wpływa na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.

W układach grzewczych, w których źródło ciepła obsługuje również instalację grzejnikową lub do ładowania zasobnika ciepłej wody użytkowej wymagana jest temperatura czynnika 55-60°C. W tym wypadku nie można skierować takiego czynnika bezpośrednio do zasilania rozdzielaczy ogrzewania płaszczyznowego. Musimy zmniejszyć temperaturę zasilania za pomocą zaworu mieszającego, który podmiesza nam ciepły strumień czynnika generowanego przez kocioł, ze strumieniem chłodniejszym powrotnym z instalacji.

Obniżenie temperatury możemy zrealizować na dwa sposoby:

  1. Pierwsze rozwiązanie opiera się o zawór termostatyczny, który samoczynnie bez użycia urządzeń zewnętrznych reguluje temperaturę czynnika zasilającego. Jego budowa ogranicza przepływ przez zawór, uniemożliwiając jednocześnie zasilenie dużych układów.
  2. Druga opcja realizowana jest przez zawór mieszający obrotowy. Tego typu zawory mają bardzo dużą przepustowość, dzięki czemu mogą regulować temperaturę zasilania w bardzo dużych układach ogrzewania płaszczyznowego, ale potrzebują do tego siłownika połączonego z automatyką sterującą.

Firma AFRISO posiada w swojej ofercie bardzo popularny Mobuł mieszający BTU do ogrzewania podłogowego z zaworem ATM. Ale ze względu na zastosowany w nim zawór termostatyczny ATM o wartości przepływu Kvs 2,5 m3/h, może on poprawnie zaopatrywać w ciepło instalację, w której zużyto ok 700 mb rury. Daje nam to w przełożeniu na powierzchnię ok. 100 m² płaszczyzny grzewczej. Należy dodać, że okres użytkowania zaworu termostatycznego w dużej mierze zależy od jakości czynnika grzewczego i zastosowanym w instalacji zabezpieczeniom.

 

Jednak w rzeczywistości inwestorzy potrzebują ogrzać większe powierzchnie przy zastosowaniu instalacji podłogowej, a w systemach ściennych oprócz dużej powierzchni, dodatkowo wymagany jest zwiększony przepływ czynnika grzewczego. W tym wypadku idealnie wpasowuje się proponowana przez AFRISO nowość, a mianowicie Moduł mieszający BRU do ogrzewania podłogowego z zaworem ARV ProClick. Jego konstrukcja opiera się na obrotowym zaworze mieszającym o przepływie Kvs 6,3 m3/h. Pozwala to na obsługę rozdzielaczy ogrzewania płaszczyznowego do 18 obwodów, co przy poprawnie wykonanej instalacji daje nam ok 1800 mb rury i ok 260 m² powierzchni grzewczej. Konstrukcja zaworu obrotowego jest odporna na zabrudzenia czynnika, a dzięki temu trudniej o awarię takiego zaworu.

Aby cały zestaw regulował temperaturę czynnika w sposób poprawny należy go zautomatyzować. Pierwszą opcją jest siłownik elektryczny ARM sterowany przez automatykę zewnętrzną, a drugą opcją jest regulator stałotemperaturowy ACT, który jest połączeniem sterownika i siłownika. Zatem wybór sterowania zaworem jest zależny od tego, jaką automatyką dysponujemy.

Konieczność zastosowania siłownika podwyższy nieco cenę zestawu mieszającego BRU w stosunku do modułu BTU, ale w zamian otrzymujemy produkt o dużo większych możliwościach i mocno wydłużonym okresie żywotności.

Zarówno moduł BTU jak i BRU bazują na nowoczesnej i energooszczędnej pompie elektronicznej GRUNDFOS UPM3 i wyposażone są w termometry oraz zawór odcinający. Dodatkowo, w pudełku znajdziemy przewód elektryczny do pompy i uchwyty do belek rozdzielaczy o rozstawie 220 mm.

Zestawy mieszające AFRISO BTU i BRU są gotowym rozwiązaniem, które są stworzone po to, aby w sposób efektywny zabezpieczyć i wyregulować pracę dużych i małych układów ogrzewania płaszczyznowego.

Więcej informacji o Module mieszającym BTU do ogrzewania podłogowego

Więcej informacji o Module mieszającym BRU do ogrzewania podłogowego

AFRISO