Okiem praktyka 22 lis 2018
Jak wybrać kominek do domu energooszczędnego i pasywnego

Budowa domu energooszczędnego niesie za sobą wiele długofalowych korzyści, jednakże realizacja takiego projektu jest dość trudna i wymaga spełnienia pewnych warunków. Spośród wielu czynników mających wpływ na obniżenie strat ciepła w domu takich jak m.in. powierzchnia przeszkleń, system wentylacyjny, rozkład pomieszczeń, jakość materiałów użytych w czasie budowy bardzo ważną rolę odgrywa dobór właściwego kominka. Czy to w przypadku domu wyposażonego w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy też domu wyposażonego w standardową wentylację grawitacyjną zastosowanie odpowiedniego modelu kominka będzie miało wpływ na zużycie mediów grzewczych. Jest to związane z tym, iż zgodnie z zasadami budownictwa energooszczędnego jakikolwiek otwór w budynku powodujący utratę ogrzanego powietrza powoduje znaczny wzrost zapotrzebowania energii. Nieszczelność kominka powodować więc będzie wychładzanie się budynku. Warto pamiętać, iż różnica w cenie standardowego kominka a kominka wykonanego według norm domu energooszczędnego zwraca się już w pierwszym okresie grzewczym poprzez znaczne zredukowanie zużycia drewna kominkowego jak też standardowych mediów grzewczych, takich jak olej, gaz, prąd.

Czym należy kierować się przy doborze kominka do domu energooszczędnego?

W poszukiwaniu kominka odpowiedniego do domów energooszczędnych i pasywnych należy wziąć pod uwagę kominki z tak zwanym systemem RLU – niezależnym od powietrza w pomieszczeniu. Przy wyborze kominka należy upewnić się, czy kominek spełnia następujące wymogi:

Zamknięta i szczelna komora spalania

Kominek wyposażony w szczelnie zamkniętą komorę spalania podwyższa szczelność instalacji kominowej i poprzez to zmniejsza możliwość strat energii. W przeciwieństwie kominki z otwartą lub nieszczelną komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują, wytwarzając tym samym podciśnienie i w następstwie intensywne zasysanie zimnego powietrza przez najbliższy otwór, którym często bywa rura odprowadzająca opary z okapu kuchennego lub kratki wentylacyjne.

Doprowadzenie powietrza z zewnątrz

Możliwość niezależnego doprowadzenia powietrza z zewnątrz pozwala na uniezależnienie prawidłowego spalania od powietrza znajdującego się w salonie

Doprowadzenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio pod palenisko ( domy pasywne, system rekuperacji)

Kominki posiadające konstrukcje doprowadzenia powietrza z zewnątrz bezpośrednio pod palenisko znajdujące się wewnątrz kominka to dodatkowe zabezpieczenie przed utratami ciepła, ponieważ powietrze zewnętrzne nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem wewnątrz budynku. Nie istnieje wówczas również ryzyko zakłócenia pracy rekuperatora przez nieszczelny system wentylacji kominka, wyeliminowane zostaje również ryzyko tworzenia podciśnienia przez rozpalony kominek powodujące zasysanie zimnego powietrza znad okapu kuchennego. W kominkach tego typu palenisko jest „zamkniętą komorą spalania”, do której odnoszą się odmienne regulacje prawne. To najbardziej ekonomiczny i energooszczędny typ kominka.

System samozamykających się drzwi

Samoczynne zamykanie drzwi kominka ogranicza do minimum utraty ciepła podczas obsługi kominka oraz przedostawanie się spalin do pomieszczenia. Ponadto jest to również niezbędna opcja przy zastosowaniu systemu rekuperacji tj. wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, ponieważ dzięki technice samozamykających się drzwi kominka nie zakłóca się pracy urządzeń wentylacyjnych domu.

Magazynowanie ciepła

Kominki z wbudowanym modułem magazynowania ciepła pozwalają na optymalne wykorzystanie energii powstałej podczas spalania i powolne uwalnianie ciepła do wnętrza pomieszczenia. System magazynowania ciepła przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie rachunków.

Efektywność energetyczna

Paleniska RLU nie pobierają tlenu z pomieszczenia budynku, dzięki czemu powietrze we wnętrzu jest lepszej jakości. To kolejny ważny czynnik pozwalający na zaoszczędzenie energii. Niemiecka firma Skantherm posiada długoletnie doświadczenie w produkcji kominków przystosowanych do domów pasywnych i energooszczędnych, również tych z zastosowanym systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kominki spełniają wszystkie wymogi nowoczesnej technologii pozwalającej zaoszczędzić wszelkie straty ciepła w budynku. Wszystkie modele posiadają certyfikat DiBt ( Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej ).