Okiem praktyka 19 lis 2018
Prowent
Jak instalować anemostaty, kratki oraz czerpnie?

Zasady rozmieszczenia kratek wentylacyjnych, anemostatów oraz czerpni w budynkach

W każdym budynku, czy wnętrzu właściwa wentylacja jest warunkiem niezbędnym nie tylko dla utrzymania jego dobrostanu, ale również dla zdrowia i komfortu jego użytkowników. Po pierwsze oddychając zużywamy tlen, poza tym w powietrzu znajdują się szkodliwe czynniki, tj. związki chemiczne, ulatniające się z mebli, farb oraz lakierów, czy para wodna oraz dwutlenek węgla powstające podczas kąpieli i gotowania. Zniwelować ich szkodliwe działanie może tylko sprawna wentylacja.

Głównym zadaniem kratek wentylacyjnych, anemostatów, czerpni oraz wyrzutni jest osłona wylotu przewodu wentylacyjnego. Wspomniane elementy umożliwiają również kształtowanie strugi nawiewanego powietrza. Anemostaty oraz kratki wyciągowe zazwyczaj montuje się w kuchni, łazience oraz toalecie, aby wyciągały zanieczyszczone, brudne powietrze, natomiast nawiewy świeżego powietrza w salonie, sypialni – czyli w miejscach, gdzie spędzamy większą część doby. Wymuszona w ten sposób cyrkulacja powietrza powinna skutecznie ograniczyć przenoszenie zapachów podczas np. gotowania z kuchni do innych pomieszczeń budynku. Nie należy montować punktów nawiewnych w pobliżu drzwi, łózka lub biurka, natomiast punkty wywiewne nie mogą znajdować się w podłodze. Należy również pamiętać o odpowiednich otworach wentylacyjnych w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami, zapewniających swobodny przepływ powietrza.

Odpowiednie rozmieszczenie galanterii wentylacyjnej w budynku gwarantuje właściwy obieg powietrza oraz sprawne funkcjonowanie całego układu wentylacyjnego. Dlatego też zaplanowanie umiejscowienia poszczególnych elementów instalacji powinno zostać dokładnie przemyślane.