Sevra pompa ciepła
Okiem praktyka 27 sie
Auraton
Jak działa sterownik pompy C.O.?

fot. Auraton

Jak działa sterownik pompy C.O.?

Dzięki temu tekstowi uporządkujesz wiedzę na temat działania sterownika pompy C.O. w instalacji centralnego ogrzewania.  Jej ważnym elementem jest pompa do centralnego ogrzewania (inaczej nazywana pompą obiegową). Pompa sprawia, że woda krąży pomiędzy kotłem a grzejnikami lub innym elementem przekazującym ciepło (np. ogrzewanie podłogowe i ścienne). Sterowniki są natomiast urządzeniami, które – jak sama nazwa wskazuje – pomagają tym sterować.

Sterownik pompy – definicja i działanie

W celu podniesienia komfortu domowników i zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, na rynku pojawiły się sterowniki pompy – elektroniczne urządzenia, które optymalizują pracę układu grzewczego poprzez kontrolę temperatury w układzie C.O. Co to oznacza w praktyce? Ogólny mechanizm C.O. jest taki sam: w kotle wzrasta temperatura wody, co powoduje załączenie pompy i rozpoczęcie jej pracy. Sterownik do pompy C.O. umożliwia pomiar temperatury czynnika grzewczego z kotła (40°C) i rozpoczęcie pracy pompy po jej osiągnięciu. Pompa będzie działała do momentu, aż temperatura w układzie spadnie poniżej tej wyznaczonej, czyli według przykładu: 40°C. Oznacza to, że za pomocą sterownika możesz uruchamiać i wyłączać pompę – tak, aby działała w określonym zakresie temperatur. Takie kontrolowanie pracy pompy przekłada się na:

  • wzrost komfortu,
  • niższe rachunki za ogrzewanie,
  • zabezpieczenie pompy C.O. przed zamarznięciem poza sezonem grzewczym – odpowiada za to specjalna funkcja AntiStop sterownika, dzięki której poza sezonem grzewczym pompa uruchamiana jest na 30 sekund, co 14 dni.

Instalacja sterowników w domu – oferta AURATON

Poniżej przedstawiamy przykładowe produkty do sterowania pompą C.O.

  • AURATON HYDRUS  – sterownik pompy do automatycznego załączania i wyłączania pompy obiegowej w zależności od temperatury w układzie C.O. lub C.W.U. Może pracować w trybie automatycznym lub manualnym. Zakres temperatur do ustawienia wynosi od 20°C do 90°C, a zakres mierzonych temperatur – od 2°C do 99°C.
  • AURATON S14 (URSA)- wielofunkcyjny sterownik do współpracy z C.O. i C.W.U. Współpracuje także z termo-kominkiem i nawiewowymi kotłami na paliwo stałe. Możliwe jest ustawienie temperatury w zakresie od 10°C do 85°C., a pomiar realizowany jest w zakresie od 0°C do 99°C.
  • AURATON VOLANS – sterownik do automatycznego załączania i wyłączania pompy C.O – wraz z nią wymusza obieg wody w instalacji C.O. z kotłem na paliwo stałe lub gazowym bez układu sterującego pompą. Zakres temperatur do kontrolowania i ustawienia to 25°C – 55°C.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zasad działania sterownika? Przeczytaj pozostałe artykuły na naszym blogu, aby poznać czym jest rozbudowana automatyka domowa i w jaki sposób może poprawiać codzienność.