Okiem praktyka 18 lip
De Dietrich
Ile kosztuje smog?

fot. Pixabay

Każdego roku Unia Europejska płaci za smog ok. 2,9% wygenerowanego na jej terenie PKB. Jak poinformowała w swoim raporcie firma Deloitte, w przypadku naszego kraju jest to aż 111 mld zł rocznie.

Według przedstawionego niedawno raportu firm Deloitte i InnoEnergy, smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci, co dziesiątego człowieka na Ziemi. W Europie to ponad 400 tys. zgonów rocznie, a w Polsce – ok. 46 tys. 

Zanieczyszczone powietrze oprócz negatywnego wpływu na zdrowie, obniża także naszą produktywność pracy. Komisja Europejska szacuje, że całkowite koszty zewnętrzne związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w 2020 r. wyniosą pomiędzy 243, a 775 miliardów euro.

Tak jak w większości krajów, również w Polsce problem smogu najbardziej uwidacznia się w sezonie grzewczym. Mimo, że ponad połowa z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europejskich znajduje się w Polsce, to problem równie mocno dotyczy też terenów wiejskich, gdzie mieszka blisko 40% ludności.

Polacy w największym stopniu narażeni są na stężenie pyłu PM10, przekraczające unijne normy, a jego stężenie w Polsce jest drugim, co do wielkości w Europie, tuż po Bułgarii.

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście